Jump to content

Codari VCDS - probate si functionale


borat
 Share

Postare recomandată

 Vad ca nu a mai documentat nimeni activarea optiunii aprinderii stopurilor LED atunci cand e portbagajul deschis. Asadar, pasii urmati sunt:

Module 9 Central Electronics - Security Code 31347 - Adaptations - Leuchte21BR RC8 - Lichtfunktion B21 change from ‘not active’ to ‘Rear lid open’
apoi
Leuchte20BR LA71 - Lichtfunktion B20 change from ‘not active’ to ‘Rear lid open’

La mine a functionat, Octavia 3 Scout, 2015 cu stopuri LED.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@v4li0 o sa testez și asta și revin cu feedback...

Pana una alta, încă sap sa găsesc setările cu temperaturile pt cornering 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mitbcasa am găsit informația, cu aceasta modificare a mers la mine, nu din 40 în 43. Nu știu mai multe detalii, nici nu mai am diagnoza sa ma joc cu ea. Dacă afli să ne lași aici feedback. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@@linVw it works cu setarile de temperatura specificate in linkul de tine (Multumesc!); mau sap cu al doilea stop de ceata

@Godf4th3r17 it work cu modifcarea bitului 25 din 40 in 63 (din 40 in 43, nu am incercat si nici nu am identificat nimic suspicios la functionalitatea masinii (Multumesc!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru lampa a doua de ceata, ai verificat daca ai becul fizic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@v4li0 functioneaza setarea de a se aprinde stopurile când se deschide portbagajul

@razvan.ac între timp am rezolvat și cu a doua lampa de ceata. Nu era setat tipul de bec.

Modificat de mitbc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super! Sa te bucuri de ele. :)

De la ultima postare, mi-am mai modificat si deschiderea acoperisului panoramic din cheie, daca va intereseaza, revin cu setarea respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat selecția ca să deschidă doar geamul șoferului (din mib), as modifica sa nu se mai deschidă/închidă și panoramicul dacă selectez all Windows din mib.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta nu il bifezi din MIB, ci din setarile de Comfort prin VCDS. Cel putin la mine nu am posibilitatea sa modific din MIB optiuni legate de deschiderea trapei, nush daca o ia implicit cand bifez "All windows". Ce-i drept, nici n-am incercat. In schimb, am vrut sa se deschida de tot pentru ca vara chiar ajuta la ventilat, dupa ce a stat cateva ore in soare, iese foarte usor tot aerul incins si pot respira pana incepe sa bage climatizarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mircione Mircea

@mitbc cum si unde ai modificat tipul de bec pentru al 2 lea bec de ceață , îmi poți trimite în pm cum se setează?  Sau chiar aici dar sa mai postat cum setezi sa se aprinda al 2 lea bec de ceață sa nu facem off topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mircione Mircea

" Both rear fogs.
if you have a UK car and can see a bulb in the left hand lens it should be straight forward.
There are three changes to make but you need to check 2 others before making the changes.
Go into
Control unit: 09 Central Electrics
Find
Leuchte27NSL RC6
Then
Dimmwert AB 27
Note the number. Mine was 100
Then
Lasttyp 27
Not the value - mine was 9 - allgemeine Glühlampe 27W, auch H15
This is the bulb type you have fitted.
Then go to
Leuchte26NSL LA72
Then
Lichtfunktion A 26:
Change it from
Old value: nicht aktiv
To
New value: Nebelschlusslicht wenn kein Anhaenger gesteckt
Now go to
Dimmwert AB 26
This should be 0. Change it to the number you noted earlier.
Now go to
Lasttyp 26
This should show show nicht aktiv.
Change it to the same bulb type you noted earlier.
Now save the changes by pressing the green tick.
That should do it.
Good luck. "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat eu si nu merg ela masinile de la MY2018 incoace. Bineinteles, am facut in oglinda fata de ce scrie acolo.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La unele modele noi lipsesc becurile/ledurile din stopul din dreapta.

Ca urmare la Kodiaq MY21,  ledurile de ceata de pe dreapta nu sunt in stop, deci codarea nu va functiona.

 

 

Modificat de emihai90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 minutes ago, mitbc said:

@Al Bundy eu am setat, a doua lampa ceata pe O3FL, fabr. 04.2020

 

In alta ordine de idei, unui coleg de servici, i-a fost activata functia Cornering insa nu i se mai aprind proiectoarele cand da comanda din buton. Cornering-ul funcționează. Desi spune ca a urmat pas cu pas instructiunile, e posibil sa fi dezactivat ceva pe acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor! Am nevoie de ajutorul vostru! Știu tot ce s-a scris aici dar tot nu i-am dat de capăt. am codat multe opțiuni și au mers dar sunt câteva pe care nici in ruptul capului nu am reușit. Deci nu dați cu pietre va rog! 
am o SkO3 2014, 1.4 și nu am reușit următoarele:

 

1. închiderea geamurilor automat când picura/stropeste

2. activare al 2-le-a bec pe ceata

3. Depliere oglinzi doar la contact (se deschid și se închid)... au văzut ca au pățit mai mulți.

4. Leaving/coming home numai pe proiectoare. Rămâne și faza scurta aprinsa.

 

am făcut rând cu rând tot ceea scria aici și pe alte forumuri ( nu știu dacă am voie sa le numesc !). 
aveti vreo soluție sau cei care ați întâmpinat aceste probleme cum ați rezolvat ? 
 

merci fain și Sărbători fericite!

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dammaris2003 punctul 1, nu am incercat. Pct 2, trebuie setat : intensitatea de 100% si tipul de bec din soclul. Pct 3, nu am asa ceva. Pct 4, trebuie sa setezi faza scurta sa nu fie activa la CH/LH

Modificat de mitbc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P2. Am setat 100% si tipul de bec. Am verificat și dacă este bec -este (sper sa nu fie ars. ...🥶) și tot nimic.. am pus și 99%.. nimic

 

P4. Unde gasesc asta? Îmi poți da codarea? Ms fain. 

Modificat de Bebeee
Quote la postul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mircione Mircea

@mitbc mulțumesc mult pentru pașii de activare celui de al 2lea bec ceață,  am octavia 3 din 2015 din Olanda adusa , adică cu volan pe normal 🤪🤣🤣nu pe dos . Bafta tuturor si sărbători minunate . Mașinile sa ne mearga de minune sa ne bucurăm si fără probleme.😉🤪🤪🤣🤣🤣

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvat și codarea cu un 2 becuri de ceata spate, rezolvat și CH/LH pe farurile de ceata. Mai rămâne doar sa reușesc codarea oglinzilor sa se deplieze doar la ignition engine. A reușit cineva?? Cu codarile găsite doar am reușit doar pe jumătate. Ca d deschid usa oglinzile se deplieaza și se pliază la loc. E mai enervant decât inițial. A reușit cineva ??

 

Sarbatori fericite tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Cum se activează us style cu vcds pentru o Skoda Octavia vrs 2016 2.0tdi ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!