Jump to content

Codari VCDS - probate si functionale


borat
 Share

Postare recomandată

Nu are senzori de presiune in roti.

O roata fiind dezumflata are diametrul mai mic, deci se inverte mai repede fata de restul rotilor, iar senzorul de ABS sesizeaza aceasta diferenta si da alarma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva cum se poate activa smartlink ?

pe Bolero’s large 6.5" apare "puteti activa functia prin intermediul unei chei de activare"

la pbn am intrebat daca pot activa functia si mi-au spus ca momentan nu se poate dar ca spera ca pana la sfarsitul anului sa primeasca acceptul de la fabricant

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La G7 frana de mana e electronica, si e lesne de inteles cum merge HHC.

Dar la O3 cum functioneaza? Are motorase pe spate pentru frana de stationare? Sincer eu nu prea inteleg cum ar functiona, mai ales ca ai si frana de mana pe maner... Nu prea vad logica, si nici nu sunt sigur ca ar functiona corect asa.

 

PS: sistemul de HHC al O3 din fabrica cum ar fi? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA fel cum e si cel care se poate activa cu usurinta dupa.

 

Cand esti in panta, tii piciorul pe frana, si se creeaza presiune in instalatie. Modulul de ABS mentine aceasta presiune 2-3 secunde dupa eliberarea franei.

 

Cea care actioneaza electric este Auto Hold.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, merci, e mai clar acum. Am inceput sa simt si eu nevoie de HHC de ceva vreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-l activezi la Brady si costa cam 675 ron.

 

E Octavia fabricata dupa saptamana 22?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,este septembrie fabricatie

Multumesc de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-l activezi la Brady si costa cam 675 ron.

 

E Octavia fabricata dupa saptamana 22?

Caaaat ?

NU e cam mult?

E de vreo 8-10 ori mai putin la colegii de forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Cluj iesi pana in 200ron, cel putin stiu pe langa cazul meu inca 2 codari ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-l activezi la Brady si costa cam 675 ron.

E Octavia fabricata dupa saptamana 22?

Caaaat ?

NU e cam mult?

E de vreo 8-10 ori mai putin la colegii de forum.

Vine iarna Cristi. La reprezentante poate se dau si prime de Craciun. In mod normal e vreo 50 lei activarea/ scanarea etc.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze dar nu inteleg. ce costa 675 la reprezentanta: activarea smartlink sau activare HHC?

A activat cineva smartlink pe o masina care nu a avut optiunea cumparata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde in Bucuresti se pot face diverse activari?

Eu vreau sa comand O3 si nu as comanda din fabrica daca se poate dupa mult mai convenabil.

As suna inainte sa ma interesez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi la colegii din aria de prestari servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@asdd.

Ia legatura cu, colegii nostri Al Bundy, Florin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-l activezi la Brady si costa cam 675 ron.

E Octavia fabricata dupa saptamana 22?

Alin, cred ca te referi la smart gate, care este insa altceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am incercat si eu cateva activari:

 

SOC = era afisat dar aparea ---% . Nu am gasit pe Instrument C codarea pt Battery Charger, dar dupa mai multe sapaturi pe net, cei de la RossTech recomandau sa introduci datele bateriei de pe eticheta orginala. Am facut asta pe Cent. Electr 09 - unde erau datele completate pe jumatate. Beleaua e ca tot nu afiseaza XX%, ci tot ---%. Dati si voi sugestii.

 

Intarzierea incuiere portbagaj - pt cand descui doar portbagajul - functioneaza si e f buna pentru cazul in care realizezi ca ai uitat cheia in portbagaj

 

Teardrop wipe pe stergatorul fata - probata si pe loc nu functioneaza. La Polo 9N functiona din fabrica si pe loc si in mers

 

Staging la ceasuri - functioneaza, dar nu imi dau seama cat e de sanatoasa functia asta

 

 

Pe viitor o sa incerc si HHC, setarea ca si CH LH a benzilor cu led de la DRL...

 

PS: cel mai tare ma supara SOC -ul asta. E frunstrant, la O3 din 2014 afisa direct, din fabrica ceva cifre acolo 70, 80, 90 %...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lap timer - nici asta nu functioneaza. Nu a aparut nici o optiune de bifat in Bolero si nici timerul pe bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lap timmer nu am gasit pana acum sa nu mearga. o gasesti in ceasurile de bord la driving data, parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vrea. Poate din cauza ca nu am ecran color?

Despre restul imi poti da vreun indiciu?

 

post-17144-0-17014900-1450105292_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce iesi din modul bifa ramane pusa pe bit-ul respectiv? Sa nu fie de la interfata folosita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, a ramas bifat ca am verificat cand am vazut ca nu merge.

Ce fac? since cam nimic. Compar cat scot pana la 100km/h si cand vad ca nu mai scot timpul initial inseamna ca are ceva masina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa imi zica si mie la o alta masina pe platforma MQB, O3,Leon sau G7...cum apar urmatoarele setari de pe 19CANGateway- Adaptation?

 

Tot incerc sa imi fac sa apara ceva in SOC-ul ala care arata ---%

 

post-17144-0-79890100-1450130362_thumb.j

post-17144-0-94650200-1450130362_thumb.j

post-17144-0-23523900-1450130363_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Englezii au avut ceva probleme la codarile pe my2016 / MIB2.

http://www.briskoda.net/forums/topic/374919-my16-mib2-coding/

 

Se pare ca pe langa ce au modificat ei punctual, fara sa faca nimic altceva, le-au disparut menuri din Bolero. NU prea vad care ar fi logica, din moment ce VCDS-ul cere confirmare pt orice modificare, iar ceea ce modifici faci cate una cate una si stii clar ce ai modificat, nu ai facut la plesneala... Asa ar putea face modificari si pe alte module unde nu mai ai vizibilitate, gen pe motor. Ar fi nasol. Iar cei de la RosTech nu reusesc sa reproduca si nici sa acorde suport in remediere.

 

In alta oridine de idei, eu am mai activat stingerea DRL la ridicarea franei de mana. Functioneaza chiar fain.

Pentru Teardop wipe la parbriz, se pare ca nu merge si asta pt ca senzorul de ploaie nu permite, si ar trebui facuta o codare ceva cu slave; deci renunt.

Pentru LapTimer, nu functioneaza desi au ramas bifele salvate. Citeam ca dupa ceva modificari mai trebui resetat BOLERO (in cazul meu). Asta sa fie oare? ca nu am incercat. Sau e vorba de acel soft-reset din interfata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!