Jump to content

Octavia 3 - componente aftermarket, chip tuning, intretinere...etc


barqqsanu
 Share

Postare recomandată

kit-ul complet de aici http://www.cars-equipment.com/www/en/shop/pla-sets-parts-2/oem-pla-20-kit-for-skoda/- am dat 380 EUR parca.

Din setul de 12 suporti, doar cei 4 laterali (2 fata 2 spate) au fost buni. Restul de 8 nu aveau nicio legatura cu senzorii si am mai platit vreo 180 de ron pe suporti la Porsche Nord (ii aveau pe stoc).

 

Manopera a fost in jur de 8-9 sute de ron cu tot cu codare la Avia Pantelimon.

 

OPS-ul functioneaza perfect, in schimb PLA-ul nu am reusit sa il codez pana in prezent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bate gândul sa iau folie transparenta si sa o aplic.. Ma dispera zgarieturile, prost am fost ca nu am pus din prima săptămână de cand am luat masina..

Acum insa e aiurea sa pun dar totuși.. Ori pun folie transparenta insa zgârieturile nu dispar, ori pun folie cromata albastra si o fac precum ferrari pe youtube..

Nu stiu cat ma duce toata distracția.. :(

Vreau si iphone 6s plus si ipad air 2 :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut sa cumpar de pe superskoda husa pentru jumbo box, la reducere cu 20 % si "free shipping". Cand sa platesc comanda, pe langa taxa de plata, surpriza, aveam suplimentar 13,99 euro de achitat pentru transport.

 

Era prima mea experienta cu ei, m-am lamurit  :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, la shipping policy este mentionat ca pt Romania si Rusia free shipping nu se aplica. Aceeasi surpriza am avut-o si eu fix la acelasi produs, plus un short aerial, dupa cateva emailuri n-au facut nimic. Site-ul e foarte misleading pt ca scrie 'free shipping worldwide'.... E un fel de bait and switch. Scuze de romgleza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fie sanatosi, oricum preturile sunt cam maricele. Vroiam sa ma iau amortizoarele pentru capota si inca ceva, dar m-am lasat pagubas. Sa-i vad si pe chinezii de pe Aliexpress cum se comporta, am comandat cateva maruntisuri de la ei, oricum la preturi mult mai mici si fara taxe. Daca produsele vor fi de calitate, voi mai comanda in China, chiar au livrare gratuita pana in Romania la unele produse, iar cand nu e gratuit, transportul este mult mai ieftin decat din Cehia. Superskoda = taxa de procesare a platii si 14 euro sa-mi trimita o husa de 100 de grame, tare faza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne poti spune si ce maruntisuri ai luat de la chinezi? ne mai facem si noi ceva idei. 

Eu nu am fost convins de nimic de luat pentru masina.

 

Am mai luat diverse chestii, dar nu pt masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de cat de rabdator esti. Superskoda livreaza prin curier GLS, dureaza maxim 1 saptamana. Aliexpress cred ca trimite prin posta chineza, va dura probabil intre 2 si 4 saptamani, vei plati si taxe vamale pt produse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bZ1: depinde de ce comanzi, eu tot ce am luat de pe aliexpress nu am platit nici o taxa vamala

 

@warlock: recomand acele "plasticuri" pentru balamale usi, mi se par practice ;) (de exemplu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat si eu cam ce a postat colegul Warlock, plus o husa pentru cotiera. Taxe vamale la pachete de valoare asa mica - maxim 15 dolari platitit nu se aplica, mai ales ca probabil chinezul trece mai putin ca valoare ca stie lectia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lectia o stiu si cei de la vama .

Mie mi-a cerut o copie după extrasul de  cont cu suma plătita. Asta pentru a vedea ca suma nu depășește 10 EUR .

o seara faina .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar sunt curios, e prima data cand comand din China. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kit-ul complet de aici http://www.cars-equipment.com/www/en/shop/pla-sets-parts-2/oem-pla-20-kit-for-skoda/- am dat 380 EUR parca.

Din setul de 12 suporti, doar cei 4 laterali (2 fata 2 spate) au fost buni. Restul de 8 nu aveau nicio legatura cu senzorii si am mai platit vreo 180 de ron pe suporti la Porsche Nord (ii aveau pe stoc).

 

Manopera a fost in jur de 8-9 sute de ron cu tot cu codare la Avia Pantelimon.

 

OPS-ul functioneaza perfect, in schimb PLA-ul nu am reusit sa il codez pana in prezent.

ms, dar nu inteleg  de ce nu  se pricep dealerii la decodari? pana la urma e vorba de un produs original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baietii de la Avia Pantelimon, in special unul din ei, se pricep. Insa o fac si ei pe bajbaite, pentru ca producatorul nu iti da optiunea sa activezi un astfel de kit, nici macar contra-cost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma am gasit o oferta de 1200 la brady pentru senzorii fata si afisare pe bolero.

 

 varianta mai ieftina nu cred ca gasesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu i-ai comandat din fabrica, de ce tii neaparat sa-i pui? Pe fata chiar nu ii consider un must, cum sunt cei din spate, si in plus nu cred ca vor arata in bara ca cei montati din fabrica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ei zic ca sunt o marca buna, sincer nu-mi mai aduc aminte modelul.

 

cred ca pot sa evit bordurile mai inalte care pot sa zgarie bara.

 

 

mi s-au parut mult ca si cost initial, insa  daca se pot pune ulterior si dupa parerea mea ajuta,de ce nu.

 

 

in plus  este inclus montajul si o sa fie in cularea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@the_andy16: Daca efectuezi lucrearea as aprecia niste poze pe privat sau aici.

 

La Frnm de exemplu din poze arata foarte bine :)

 

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu siguranta Toni,

 

 

o sa astept pana in octombrie insa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine arata la fel ca in fabrica, poti sa vezi pozele din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A pus vreunul din voi folie pe faruri? Daca da, cum se comporta? Ati mai avut la masinile anterioare? Ma intereseaza urmatorul aspect: daca pui folie, risti sa se arda becul de la supraincalzire far? Dupa ce o dai jos, farul e la fel ca inainte de a o monta sau isi mai pierde din claritate?

Ce modele/ateliere recomandati pt Bucuresti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus (faruri,stopuri, proiectoare). Se comporta foarte bine, o am de 1 an aproape, in vreo 2 cazuri folia mi-a salvat proiectoarele. Nu cred ca sunt afectate becurile, folia este foarte subtire. Nu am demontat-o, nu stiu cum arata farul, cred ca arata ca inainte de a monta folia.

Nu pot recomanda service, toate mi-au cerut foarte mult pe manopera si am preferat sa montez eu folia, a iesit perfect cu exceptia a 2 bule pe stopurile spate. Sunt pe Youtube foarte multe filmulete cu montarea foliei... Greu nu este, iti trebuie doar rabdare, nu ai ce sa gresesti.

Ex de preturi cerute/ manopera : 50 lei/piesa, 250 lei toate, 160 lei farurile, 100 stopurile si proiectoarele bonus etc.

 

L.E. Am folosit o folie utilizata la colantarea geamurilor de la cladiri: anti UV, efractie....este foarte rezistenta...

Modificat de mariusd4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ai cumparat folia? La spalatorii nu se dezlipeste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La montaj vin demontate stopuri, faruri, proiectoare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer si uitasem de ea, nu se dezlipeste, cel putin pana acum nu da semne ca ar ceda si spal masina la presiune 1 data pe saptamana...

 

Nu se demonteaza nimic de pe masina

Modificat de mariusd4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am pus folie pe proiectoare, 60 lei a fost costul si cu recomandarea ca la spalatorie sa nu puna jetul de aproape pe ele, de la un metru e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!