Jump to content

Probleme motor 1.2 HTP 64CP


Ice_2k
 Share

  

165 voturi

  1. 1. Recomandati acest motor (dpdv al fiabilitatii, nu al puterii)

    • Da
      111
    • Nu
      43
    • Alt raspuns (argumentati)
      11


Postare recomandată

11000 km nici un fel de problema, un consum mediu pana acum de 6,4 l ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bebeko

    11

  • Toma Aurelian

    8

  • Ice_2k

    7

  • rvacaru

    3

9000 si ceva de km .. toarce ca un pui de pisica (nici nu se aude), fuge daca nu e prea plina masina .. prin Buc si e silentios din cale afara, uneori am tendinta sa dau cheie in intersectie, crezand ca l-am oprit .. dar de fapt el merge :rolleyes:, sau cand las pe cineva .. asadar recomand 1.2 HTP oricand, consum mic, intretinere mega mica si iti faci treaba !

aa .. si inca ceva, n-am avut nici macar 1 problema la el ! :D

Modificat de vrajit de fabia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20.000 km, nici o problema in afara de:

- consuma cam 1,5 litri ulei/suta km

- consuma cam multa benzina (7,5% afara si vreo 10% in oras)

- nu prea fuge. in sensul ca deloc :rolleyes:

din parerile vostre imi dau seama ca este un motor foarte fiabil, are o intretinere mica, dar cred ca are un consum cam ridicat. Uniii zic ca ar consuma cat un motor de 1.6......

sunt curios daca a"umblat" cineva la motorul asta, in sensul de chip, filtru sau evacuare si are sa ne impartaseasca cate ceva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- consuma cam 1,5 litri ulei/suta km

Am 3 beri la bord...si tot nu-mi vine sa cred ce scrii... :rolleyes: Wanna share?

Drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, mi se pare ca Kisslorand pe un Polo si era chiar foarte incantat de rezultate. Cauta pe topicul cu tuning ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motor capacitate mica + un pic de 'talpa' == consum ulei.

Un motor de 1,6 pe Polo mi se pare Ok. In Romania unde relieful atat de variat nici nu stii cand ai nevoie de cativa cai in plus.

p.S.: Cum se comporta motorul de 1,2 La un drum de Transfagarasan :huh: ?

Modificat de ManiacuV6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maica-mea are ~8000km cu motorul asta... masina nu a avut absolut nici un fel de problema pana acum, motorul este f silentios dar cam lenes... pentru o femeie insa sau pentru cineva care nu are pretentii de sportivitate este o masina ideala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doua persoane in masina + bagaje pe autostrada - viteza medie 120-130 km/h. Patru persoane + bagaje - viteza medie 110-120km/h.

Deci , se poate ! :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam sa fac o delegatie cu fabia pana la Satu Mare - Baia mare unde am ceva treaba. Dar nu cred ca ma incumet, pana la sibiu va fi jale, cum sa depasesc tiruri pe acolo ... ? Asa ca tot cu Octavian TDI voi pleca. Ca sa ajung in aceeasi zi.

In rest sa n-aiba probleme motorul dar orice ar fi nu-l scot la drumuri lungi si cu dealuri. E acceptabil pana in BV de exemplu dar mai departe nu ...... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Godo .... nu-ti face probleme. Am niste prieteni care au fost in Suedia cuFabia Sedan 1.2 HTP. A mers excelent masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am fost intr-un minitur al Europei, cu destinatia finala Germania, vreo 4500 km, inclusiv Bucuresti-Sibiu, inclusiv autostrazi unde mergeam 140-150.

A fost totul in regula, poate cu exceptia consumului: 7,5%. Dar la cat am tras de ea se explica....

Modificat de radu88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm ce a spus si radu. Am fost si eu cu Fabia de sarbatori 5.ooo km in Europa. Cu 4 in masina + bagaje , tot am reusit o medie de 110-120 km/h. Dar consumul a fost de 7,5 l/100km. In rest nici o problema !

Doua persoane in masina + bagaje pe autostrada - viteza medie 120-130 km/h. Patru persoane + bagaje - viteza medie 110-120km/h.

Deci , se poate ! ;)

Se poate si merge cu masinuta , nu doar dormi pe drum ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru un motor de 1,2 cu 16V mi se pare un consum destul de mare. Seamana a consum de mtor de 1,6 sau 1,8. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se merge finut cu ea, adica fara turatii , fara accelerari bruste , fara viteze mari - consumul este bun. Daca se forteaza motorasul - consumul cresteeee

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am 63000 km cu masina si nu am avut nici o problema cu motoru. Am fost de 4 ori cu ea in concediu prin Europa si pe autostrada am mers cu 120-130 cu un consum de 6-6.5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru un motor de 1,2 cu 16V mi se pare un consum destul de mare. Seamana a consum de mtor de 1,6 sau 1,8. :o

HTP-ul de 64 CP are 4 supape pe cilindru, dar cilindri are doar 3... ;)

Deci, e 1,2 12v ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 60.000 km cu Ibiza mea.Pana acum probleme cu motorul nu au fost.Am mers si cu 180 pe autostrada, intr-adevar pt putin timp.La 150-160 kmh se comporta binisor.Mai nasol e daca tre sa franezi brusc.Masina e destul de grea pentru clasa din care face parte...dar asta e o caracteristica generala a grupui VAG, cred eu.O greutate de 1093 kg la un motoras de 1.2 12V cred ca e cam mult.Alte probleme...au fost la suportii de la motor, termocupla nu era stransa bina, nu se mai aprinde lumina cand deschid portierele de pe stanga si in curand cred ca tre sa schimb un cap de planetara. Consum oras fara menajamente 9.5-10 afara 6 litrii.Reviziile le fac la 10-11k in conditiile in care in 2006 am facut 20k km din mai pana in decembrie.In rest destul de multumit.Bag numai benzina de 98 sau 100 desi nu cred ca are o relevanta asa de mare....dar mi se pare ca si consumul ar fi mai mic cand bag de 100.Suspensiile sunt foarte rigide dar asta e caracteristic Ibizelor.Parere generela = multumitoare.Succese

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motor pentru gagici, batrani si oameni care s-au cumintit (asa ca mine care am facut zdrente o Dacie intr-un tir si am iesit din apava fara nici o zgarietura; si care de atunci s-a insurat si are si copil ... deci responsabil)

Acum lasand gluma la o parte am 50'000 km in 27 de luni si nici o problema. Acum o luna am fost la service si a fost toata masina super ok.

Merg zilnic minim 30 km prin Bucuresti si macar o data pe luna un drum in afara de minim 400 km (depinde la ce bunici mergem).

Daca nu ai pretentii sportive mi se pare super ok. In plus daca te intereseaza cat cheltui este un motor de recomandat.

Consum 8-9 l/100km in Bucale si 5,2-6 in afara (depinde de directia in care merg, daca include sau nu autostrada). Acestea sunt consumuri la pompa ca am observat ca in Bucuresti calculatorul de bord sta ceva mai prost la aproximatii (in afara este relativ ok).

Apropo de cei care intrebau daca te tine la drum foarte lung, acum un an si jumatate am mers pana la Budapesta si destul de mult prin nordul tarii si a fost ok. Nu mi-ar fi frica sa plec oriunde in Europa cu masinuta mea cu 1,2 HTP. In alte parti nu stiu daca m-as risca, ca nu am incredere in benzinele de la est.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma refeream ca e greu sa te sui de la 120 la 64. E grea adaptarea. Mergi cum ai merge cu 120 Cp dar de fapt ai numai 64. Asta va pune probleme la depasiri tiruri pe valea oltului ..... Cum ti-ar fi Ice2k sa faci un drum lung cu fabia? Ciudat, nu? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mers week endu trecut la Sibiu cu poloul meu. La dus am fost 3 persoane cu portbagaj relativ gol iar la intors - 5 persoane si portbagajul FULL. Tin sa precizez ca mi-a fost cam teama sa incarc masina la maxim (calatorii neprevazuti :rolleyes: ) insa in final am acceptat, poate ca sa si vad cat poate motorasu. Pot sa spun ca masina s-a comportat excelent la drum, de fapt neasteptat de bine.

Ma asteptam sa am probleme pe pantele de la Dedulesti, adica sa merg in rand cu daciile obosite de pe banda 1 insa am turat -o un pic si am reusit cu succes sa raman pe banda doua si chiar sa depasesc multe masini cu motoare mai puternice. "Performanta" am obtinut-o cu motorul turat pe la 4000 - 5000 de ture, viteza de 80 - 90 km /h in treapta 4-a.

Referitor la depasirea tirurilor de pe Valea Oltului nu pot sa zic ca am avut mari emotii. Depasirile le-am executat ca de obicei, ... poate cu mai multa prudenta.

Deci concluzia este ca motorasul daca este turat mai tare scoate performante bune chiar daca trage o greutate mai mare.

Modificat de alex27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

insa am turat -o un pic si am reusit cu succes sa raman pe banda doua si chiar sa depasesc multe masini cu motoare mai puternice.

Chiar are vreo relevanta? :lol: Iti dai seama ca acele "masini cu motoare mai puternice" isi vedeau de treaba lor, nu "se dadeau" cu tine, nu?

"Performanta" am obtinut-o cu motorul turat pe la 4000 - 5000 de ture, viteza de 80 - 90 km /h in treapta 4-a.

5000rpm, 80-90km/h, treapta 4? Cred ca ai gresit o treapta... sau niste mii de rpm :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lol..cam turat intr-a 4-a motorul pt 90 km.

Ma uitam la consumul de mai sus 7,5...exact atat am avut si eu consum final dupa Bucuresti-Predeal dus-intors (fara aglomeratie) cu inca 3 oameni la bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am masina de 3 saptamani, acuma are 800 km nu imi pot da cu parerea cat de fiabil e motorul la km astia. Ce pot spune e ca sunt foarte multumit de masina :P . Consumul depinde de cat de tare o calci. Pentru oras masina e foarte buna. Cei care asteapta performate mari cu acest motor viseaza degeaba, motorul este decent, ca si pretul de altfel, vrei mai mult normal platesti mai mult. Sigur alegerea motorului mai depinde si de cati km faci pe an. Pentru cei care sunteti fani diesel va spun doar atata diesel=1911 Eur+, nu ii ve scoate din economia de combustibil decat daca faci 25 mii km cel putin pe an. Eu nu fac acesti km, la mine media e de 12 mii pe an deci in anii care sta masina la mine nu pot recupera acesti bani. Ce vreau sa spun e ca 1.2 HTP e alegerea perfecta pentru ce drumuri are momentan Romania, sigur depinde de stilul de condus al fiecaruia :P .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!