Jump to content

Probleme motor 1.2 HTP 64CP


Ice_2k
 Share

  

165 voturi

  1. 1. Recomandati acest motor (dpdv al fiabilitatii, nu al puterii)

    • Da
      111
    • Nu
      43
    • Alt raspuns (argumentati)
      11


Postare recomandată

Felicitari pt masina si sa o stapanesti sanatos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bebeko

    11

  • Toma Aurelian

    8

  • Ice_2k

    7

  • Michael

    3

Skorrida Red

Felicitari pentru alegere, Ice si s-o stapaneasca sanatoasa! Sunt absolut convinsa ca mama ta va fi super-multumita, cel putin de faptul ca aceasta masina se conduce foarte usor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drum bun si fara probleme deosebite... S-o stapaneasca sanatoasa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt urari :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten cu o fabia 1.2htp 64cp.. si cand a comandat-o se gandea ca o sa fie caruta pe strada.. insa masina trage super bine in treptele mici si se comporta decent pana pe la 140km/h. Parerea mea ca e o combinatie super reusita de motor/cutie. Consumul in oras mi s-a parut excelent la ea. In afara depinde cum mergi.. incepe sa pape cam mult dupa 120km/h insa oricum e super ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am si eu o fabiuta cu motor 1.2 htp si mere tut. am cu el 3500 km facuti intr-o luna.....

tre sa ai grija sa nu-l subturezi cand e rece.kip in taci :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sal all.. am o intrebare..am comandat ibiza cu motor de 1,2 ..ma intereseaza un consum bun..si am observat ca acest motor consuma cu 1 litru sub cel de 1,4 ... dar am inteles ca sunt motoare proaste ..nu sunt fiabile... voi ce parere aveti...?? au fost ceva probleme cu acest motor... nefiabilitatea mi-a confirmat-o un mecanic atentie ... HELP please ...ma intereseaza sa afluu de la cei cu multi km. Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba citesc... dar toti au km putini..vreau sa aud pe cineva care a facut 150000 km ...sa spuna ce probleme a avut la acest motor.. eu oricum mi-am comandat ibiza cu motorul de 70 cai... banuiesc ca este ok masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si tu ai de gand sa tii masina mai mult de 150.000 km ? Atunci da ... :blush:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai tu crezi ca un second hand din germania are mai putin de 100000 km?? ... normal ..chiar vreau sa tin masina foarte mult timp si...fac in jur de 20000 km/an ... ca sa completez am avut matiz care in 300000km nu am avut nici o problema...apoi l-am vandut..o masina excelenta...anul trecut mi-am cumparat un megane 2...si dupa 20000km au inceput sa apara probleme...am intrat pe forum m-am speriat..si am vandut masina... pe langa faptul ca la capitolul fiabilitate sta prost mi-am dat seama ca imi plac masinile mai mici(puterea motorului nu prea conteaza) ... masinile mai mici si usoare sunt mult mai bune pt oras.. experienta de 3 cilindrii ma facut sa aleg tot 3 cilindrii ... pt ca asta nu are nici o legatura cu fiabilitatea...poate doar daca este vreo greseala de proiectare undeva la motor(sa nu-mi sara nimeni in cap ca nu o sa intample niciodata treaba asta ca este masina germana...bla bla...dar la renault asa a fost -... seatu' este prima masina germano-spaniola din viata mea si nu prea stiu la ce sa ma astept)

Modificat de Toma Aurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ai spus ca ti-ai comandat o Ibiza cu motor de 1,2l , am crezut ca are sa fie si noua :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am comandat-o exact acum 2 saptamani si imi vine in noiembrie la inceputul lunii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tre sa ai grija sa nu-l subturezi cand e rece.kip in taci :rolleyes:

:hainoroc: Ai vrut sa spui eventual "supraturezi" ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot nu inteleg : daca ai masina noua si faci aprox. 20.000 km/an , asta inseamna ca 150.000 km ai sa-i faci in 7 ani . Pana atunci cred ca masinuta va fi demult vanduta :lol: Si pana acum nimeni nu sa plans de lipsa de fiabilitate a motorului .

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok daca nu sa plans inseamna ca este un motor foarte bun... - dar cand am fost sa imi comand masina un baiat din service mi-a soptit ca ar fi mai fiabil motorul de 1,4 ..cand am pus postul initial se mai putea schimba comanda respectiva ...acum mai este o saptamana si imi iese din fabrica ..este prea tarziu..vroiam sa stiu ce probleme apar la motor ... chestii din astea..pt ca orice lucru are cate o buba... cum la megane cade destul de des fulia defazoare... se uzeaza destul de repede ;) si este jale reparatie ei.

Modificat de Toma Aurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreaba-l pe baiatul de la service cate motoare de 1,2l cu probleme a vazut/reparat si apoi iti vei face o parere mai exacta privind fiabilitatea lui ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am intrebat pe altcineva si sunt ok... si a mai spus ceva lucru pe care nu-l stiam eu 1.2 are distributia pe lant...probabil de aici se explica zgomotul mai ciudat al motorului... avand in schimb marele avantaj de a nu schimba curele... si role ... daca ai grija de motor in timp :Driver:... so 1.2 se dovedeste a fi chiar o buna investitie pt oricine isi doreste o masina cu intretinere mai mica... si care sa-l tina mult. :hainoroc: sunt foarte bucuros ca am ales acest motor :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai sa fi mult mai bucuros dupa ce ai sa vezi si cum merge. Crede-ma ca si eu am avut suspiciuni la inceput despre motoras , dar acum dupa 4000 km sunt destul de incantat :D

Totusi .... nu ar fi fost rau motorul de 101 CP !!! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sustin si eu ce spune bebeko. Cu toate ca nu am multi km, motorasul asta e foarte voinic, masina se infige bine. Nu o sa-ti para rau de alegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am votat pentru. Am masina de 3 luni si pana acum sunt multumit de ea(6000 KM)

Am avut mai multe masini pana acum toate cu motoare mult mai puternice si cand am luat masina am fost cam indoit in ceea ce priveste performantele dar vad ca se descurca si nu are probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

52.000 km in 26 de luni fara nicio problema. Sa speram ca nu or sa apara acum, tocmai ce a iesit din garantie. Dar astept sa fac 100.000 km ca sa va spun daca sunt multumit sau nu :(

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

in general buna masinuta insa daca esti pretentios poti gasi neajunsuri.

am 13000km cu monstruletu meu si pana acum nimic suspect. calutii sunt de ajuns pentru greutatea masinii dar se putea si mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns si eu cu masina la 48.000 de km, fara sa umblu nicaieri la motor! Masina merge ca in prima zi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!