Jump to content

Golf 7 - Actiuni Service Oficiale


PSYLUC
 Share

Postare recomandată

Stai bland nu a gresit fabrica .. cu uleiul e clara treaba, din Germania vin cu interval variabil (inspectie 2 ani sau 30.000km si schimb ulei cand zice masina) dar romanasii nostri din service-urile oficiale muta pe interval fix (inspectie si schimb ulei la 1 an sau 15.000 km). Oricum e bine sa iti schimbi uleiul de rodaj, asa am facut si eu, iar la a doua revizie am trecut inapoi pe interval variabil.

 

Iar chestia cu actiunea de schimbare a arborelui cu came  mi se pare :blink: cere detalii, eventual pe mail, sa vedem si noi, poate nu a inteles bine sotia :)

 

Pana la urma mai stie cineva clar daca mai sunt actiuni oficiale la G7?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat la reprezentanta si se pare ca este o actiune a producatorului aparuta la sfarsitul lui Iulie, ce nu implica recall oficial, schimbarea nefiind critica. Momentan au anuntat actiunea doar pentru VW si Audi, Mai multe detalii nu mi-au dat.

Ar trebui sa mentioneze in caietul de service ca interventia a fost facuta ca urmare a solicitarii producatorului? Nu vad normal sa apara o interventie la motor pentru care sa fiu eventual obligat sa dau explicatii daca vreau mai tarziu sa vand masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma mai stie cineva clar daca mai sunt actiuni oficiale la G7?

 

Introduci seria masinii aici: http://www.volkswagen.de/de/servicezubehoer/VolkswagenService/rechte_marginalspalte/abfrage_rueckrufaktionen.html si afli daca mai sunt sau nu.

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari.

 

Astazi am fost sunat si eu de reprezentanta pentru o rechemare de la producator. Am inteles ca este vorba de variatorul de la axa cu came. Interventia in service dureaza aproximativ 6 ore.

M-am progamat saptamana viitoare. Revin cu noutati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit despre problema asta inainte sa fie actiune de service pe forumurile nemtesti. Se slabea ceva surub si sarea distributia, iar motorul se facea praf.

Asa ca dupa ce au schimbat niste motoare, s-au apucat a la seria aia busita de variatoare de la 1.2TSI sa faca rechemare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva noutati despre actiunea aceasta? Ar trebui sa ne sune pe toti???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A dus sotia masina si au schimbat variatorul arborelui cu came. Pare a functiona la fel :-)

Masina a fost achizitionata in August 2014, deci e posibil ca actiunea respectiva sa fie valabila pentru toate motoarele similare din familia VAG. Oricum spuneau ca nu e neaparat o urgenta si se schimba cand vin masinile in service din alte motive (cum ar fi modificarea intervalului de schimb ulei la un an de la varianata initiala setata de producator - 2ani/30.000KM/cand_decide_senzorul_de ulei_sau_etc). Povestea cu asa a venit din fabrica sa o spuna la altul, pentru ca anul expira (prin prisma mesajului din cluster) cu o zi inainte de expirarea RCA, deci modificarea a fost facuta la ei. Sau poate a reusit VW sa o trimta din fabrica pana in Timisoara in mai putin de 24 de ore.

E intotdeauna fascinant sa vezi maimute vag umanoide ce invata rudimente de limbaj articulat si care cred ca asta implica si ratiune, spunand cu aplomb tembelisme si asteptandu-se ca ceilalti sa creada ineptiile respective. Dar na, economia merge si tot idiotul are un loc de munca.

Modificat de cborda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat a durat operatiunea? Nu a trebuit reprogramare din timp? A fost gratuita? Nu stiu de ce, dar am mare teama ca atunci cand voi ajunge voi avea de achitat o factura destul de mare....eu abia am 18k si un an si ceva de folosire dar intentionez sa ma duc acum prin oct/nov la ei ...

Modificat de Ioana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Pana la urma mai stie cineva clar daca mai sunt actiuni oficiale la G7?

 

Introduci seria masinii aici: http://www.volkswagen.de/de/servicezubehoer/VolkswagenService/rechte_marginalspalte/abfrage_rueckrufaktionen.html si afli daca mai sunt sau nu.

 

 

Te rog poti sa-mi spui si cum se schimba limba? nu am gasit deloc pe dibuite iar cu germana nu ma descurc deloc, multumesc!

 

 

Vad ca nu a mai postat nimeni, dar as vrea sa va intreb daca mai este careva cu problema distributiei pe aici, ar trebui sa-i apelam noi sau cum se procedeaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, am fost in concediu si nu am intrat pe forum. Schimbarea a durat ceva mai putin de 5 ore si nu am platit nimic. Dupa cum am spus, pe sotie au anuntat-o ca urmeaza interventia respectiva cand a facut programarea pentru schimbul de ulei. Cred ca o intrebare, de preferinta pe o adresa de email a reprezentantei, poate ajuta la clarificarea situatiei.

Sincer, tinand seama de cele scrise de hiro, e destul de ciudat ca nu anunta oficial recall-ul. Probabil isi asuma riscul si schimba volant cand merg oamenii la revizie sau schimbul de ulei, in loc sa anunte oficial ca au o problema la motor. Dupa cum spunea cineva: germanii si caracterul nu au ce cauta in aceiasi fraza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea era daca este un MUST si daca trebuie facut :) S-a facut pe loc, sau a fost nevoie de o reprogramare?

 

Plus de asta, mi-este teama sa nu se repete "problema" motoarelor precum a fost in trecut cu TSIurile astea la distributie ...

 

Ca idee tu cati km ai si din ce an este fabricata masina? Eu stiu ca si pe acest forum sunt persoane care au depasit vreo 40-50k si nu le-a zis nimeni de niciun recall + ca tu esti din Timisoara, poate numai la Timisoara sa se practice si chiar in partea asta sa nu zica nimic? Chiar asa lipsa de caracter? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Habar nu am daca e un MUST, ca parere personala, cred ca da.

Sotia a fost sa se programeze la schimbul de ulei ce urma sa se faca in aproximativ 1.5 ore, iar dupa ce a plecat de acolo au sunat-o ca au descoperit ca urma sa fie schimbata volant respectiva si nu o puteau face in acel interval, deci au fost nevoiti sa-i spuna in avans ca au nevoie de masina pentru toata ziua (in fapt au avut nevoie de 5 ore) si motivul din spatele acestui lucru.

Masina a fost cumparata in August 2014 si avea vreo 10.000Km la bord la momentul respectiv.

Cred ca daca le trimiti un email in care soliciti informatii cu privire la interventia respectiva or sa devina mai responsabili (email-ul poate fi folosit la proba in cazul nedorit al vreunei probleme ulterioare). Probabil asteapta sa vina in service toate masinile la care au "manarit" intervalul pentru schimbul de ulei, urmand ca ulterior sa ii cheme doar pe aceia care au ramas (sa rezulte un numar mai mic de masini in recall, daca cumva afla presa de chestia asta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Nu a mai scris nimeni pe aici, nici macar eu, asa ca va rog daca mai aveti noutati sa mai postati, in curand o sa ma duc si eu la revizie si vreau sa stiu la ce sa ma astept, mai ales la costuri, caci, personal NU VREAU SA DAU NICIUN BAN pentru vreo astfel de actiune ...

 

Cborda  - cum se comporta masina dupa schimb, totul in regula?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nici o diferenta (zgomot, consum, comportament dinamic). Sau cel putin nu e sesizabila :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt R-line, si probabil GTI/GTD, e actiune pentru fixarea eleroanelor laterale (ornamentele din plastic negru lucios de pe luneta)

Bine ca pt detalii din astea se fac actiuni, dar pt telescoapele care bat nu e nicio rezolvare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, mie mi s-au desprins in prima saptamana cand am ridicat masina :) Le-am lasat asa .. deci probabil le rezolv la revizie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am fost in service cu o problema (descrisa in alt topic) si cu ocazia asta m-au informat ca este o actiune software pentru reprogramarea ECU - rezolva o problema legata de frana electrica.

Din nefericire nu am primit mai multe detalii, pe foaia de service este un cod: 23O7099WWO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scanat ECU si singura diferenta se observa la modulul Engine:

 

Inainte de software upgrade:

Component and/or Version: R4 2,0L EDC   H22 5514

ASAM Dataset: EV_ECM20TDI01104L906021DS 002009

 

Dupa software upgrade:

Component and/or Version: R4 2,0L EDC   H22 8125

ASAM Dataset: EV_ECM20TDI01104L906021DS 002013

 

Conduc rar masina asta dar ce am observat inainte la frana electrica , cu Auto Hold activ, au fost cateva situatii cand la plecarea de pe loc nu se dezactiva frana si smucea un pic apoi se elibera ... probabil asta sa fi fost problema rezolvata; vom trai si vom vedea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia asta cu nedezactivarea la timp si zmucirea o patesc si eu ocazional.


Modificat de CristiM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asta viza actualizarea. Pana atunci, nu puteam sa-l folosesc, acum am auto hold-ul activat permanent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Habar nu am daca e un MUST, ca parere personala, cred ca da.

Sotia a fost sa se programeze la schimbul de ulei ce urma sa se faca in aproximativ 1.5 ore, iar dupa ce a plecat de acolo au sunat-o ca au descoperit ca urma sa fie schimbata volant respectiva si nu o puteau face in acel interval, deci au fost nevoiti sa-i spuna in avans ca au nevoie de masina pentru toata ziua (in fapt au avut nevoie de 5 ore) si motivul din spatele acestui lucru.

Masina a fost cumparata in August 2014 si avea vreo 10.000Km la bord la momentul respectiv.

Cred ca daca le trimiti un email in care soliciti informatii cu privire la interventia respectiva or sa devina mai responsabili (email-ul poate fi folosit la proba in cazul nedorit al vreunei probleme ulterioare). Probabil asteapta sa vina in service toate masinile la care au "manarit" intervalul pentru schimbul de ulei, urmand ca ulterior sa ii cheme doar pe aceia care au ramas (sa rezulte un numar mai mic de masini in recall, daca cumva afla presa de chestia asta).

 

 

http://vwforum.ro/topic/121969-zgomot-motor-metalic-golf-7-12-tsi/#entry2664719 Poate poti posta si acolo, sa fie cumva vorba de aceasta problema la mine? As vrea sa trimit emailuri la Brady si Porche si sa vad ce au de zis, ca asa i-am contactat insa domle toti sunt ocupati ...abia peste saptamani sa ajung, eu ce sa fac pana atunci, sa o tin in parcare, masina (relativ) noua cu 20k km ? :( Sau sa risc sa sara motorul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 7/13/2017 at 1:22 PM, laduncaag said:

Asa, deci a fost foarte bine la Avia, detalii in topicul dedicat:

http://vwforum.ro/topic/3234-aviamotors-bucuresti/?page=60#comment-2848384

In afara reviziei am mai inlocuit lamela stergator spate, intrucat sacada f urat si stingatorul intrucat expira luna asta.

Costul a fost 884: 750 revizie (cu reducere club avia), 77 lamela  57 stingatorul

De asemenea, am facut si un update de soft auto hold, actiune de fabrica.

Am fost multumit de aceasta vizita in service.

Efect imediat al schimbului, motorul are un sunet mai liniar la urcare in ture peste 3000 si plecarile de pe loc nu mai sunt asa in suturi. 

Am verificat si nivelul dupa oprire, este la maxim.

salut,

Tocmai ce am sunat si eu la Avia pentru revizia nr.3, m-au instiintat de acea actiune de fabrica - as dori sa confirm codul : 46G7, acelasi l-ai primit si tu ? (mi-au spus oricum ca este vorba de o actiune la frana de parcare )

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Actiunea e generala sau doar pentru anumite modele / motorizari ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mariusbtc  probabil, am sa ma uit cand cobor in cartea sevice, ar trebui sa regasesc actiunea acolo.

@CristiALF habar n-am, cel mai simplu suni, dai seria si iti spun ei sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!