Jump to content

Golf 7 - Actiuni Service Oficiale


PSYLUC
 Share

Postare recomandată

Pai nu ar trebui ei sa anunte pe toti cei in cauza? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine s-a facut operatiunea cu frana de parcare cand am fost la garantie..banuiesc ca este aceeasi actiune. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e vorba de actiunea 45D4 (upgrade software ECU and EPB (electronic parking brake)) eu o am trecuta in cartea service pe data de 02.06.2014 (a fost facuta in Germania).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu este vorba de actiunea cu codul acesta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am constatat cu surprindere ca pe Golful VII Variant din 2016 meu sunt deja doua rechemari in service

46G7 - Unitate de comanda frana de parcare

97CH - Calculator retea bord

Ca o constatare, nimeni de la dealer nu m-a anuntat ca ar trebui sa merg in service. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si cum ai aflat? Ca si eu sunt in aceeasi situatie probabil: nimeni nu ma cauta pentru nimic :) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este suficient sa faci revizia la vw ca toate aceste update-uri/rechemari sa fie aplicate ? Sau trebuie sa le ceri in mod explicit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general le fac voluntar petnru ca asa le cere VW si probabil ii plateste pentru asta.  Dar oricum nu strica sa intrebi.

Daca tin bine minte au fost evidentiate pe factura pe deviz ca dovada ca le-au efectuat.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as putea sa ii evidentiez unele dar nu le stiu pe toate. Pe de alta parte risc sa "par destept".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am facut cont pe erwin.volkswagen.de  (vreo 7 euro/ora, plata cu card) si acolo daca iti introduci seria de sasiu iti arata toate rechemarile.

Cand am ajuns la revizie am mers cu rechemarile tiparite dar ii apareau aceleasi lucru si la consultantul de vanzari in calculator.

Pentru o singura rechemare, la sistemul de franare am primit si o scrisoare prin posta normala de la Autoworld Cluj .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@shadowzz: Din cate stiu eu dealerii ar trebui sa anunte clientii despre actiunile service/rechemari (de aceea le-am dat email, numar de telefon). Pot trimite si recomandate. Din cate stiu e o cerinta a producatorului. 

Eu am aflat ducandu-mi masina in service ca sa o vopseasca (m-a 'atins' furtuna din septembrie) si s-a prins consultantul service ca mai trebuie facut ceva. 

Actiunile service sunt gratuite.    

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, la mine in carte apare actiunea 97A8, stiti de la ce e? golf 7 2.0 tdi

La airbag ce actiune are golfu 7? merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut zilele trecute revizia si a aparut in sistem ca trebuie sa imi schimbe sonda lambda, totul pe cheltuiala fabricii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Abia astept in martie cand ma duc la revizia sa vad ce actiuni au si pe a mea.

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am ajuns si eu la reprezentanta si au observat ca se aplica si la mine actiunea cu schimbarea sondei lambda, dar nimic altceva despre autohold sau chestii de genul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am cautat dar nu am gasit despre acest lucru nimic.

Am inteles ca ar fi o serie de masini Golf 7R (si nu numai) cu motoare 1,8 si 2,0 TSI parca, ce ar avea probleme cu axul cu came si ar exista o actiune de rechemare in service pentru inlocuire etc.

Aveti idee ce coduri motor sau ce perioada de fabricare (doar la Golf 7R ma intereseaza)  sunt afectate ? 

Merci !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te intereseaza 1.8 TSI sau 2.0 TSI pana la urma ? R-ul are doar 2.0 TSI si singura problema mecanica de care stiu (motor/cutie/turbina) este pe turbinele 2013-2014.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos, ma refeream ca si alte masini (non R, de aceea scrisesem si in paranteza "si nu numai") care au 1.8,  R-ul stiu ca e doar 2.0 :D 

Am citit ca exista problema asta cu axul cu came si rechemarea in service pentru ele, si mi-a spus si un amic (Alex @ APR )  despre problema, ca trebuie verificata. 

O sa mai ma informez daca este neaparat pe piata din EU treaba asta.. 

 

Thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai ceva mai multe info, pune si aici te rog. Eu avand 1.8 sunt interesat.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara,

Am efectuat si eu actiunea 46G7 - Unitate de comanda frana de parcare.

Am fost la Brady Militari. Nu a costat nimic cu toate ca masina nu mai este in garantie.

Nu recomand service-ul din Militari. Am avut programare la 18:15, dar masina a intrat la 19:15.

La sfarsit nu vroiau sa-mi treaca actiunea in cartea de service.

Am vazut pe monitor ca umblau si in portbagaj! Chiar nu inteleg ce are update-ul de soft cu portbagajul!

Dupa cateva teste, vad ca nu mai agata frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nonel : Imi imaginez ca ai le-a aparut ca ai actiunea respectiva cand au bagat seria de sasiu, nu le-ai cerut tu asta in mod expre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba eu am cerut. Am sunat pentru programare si au confirmat ca se aplica actiunea si la masina mea.

Azi am facut 75 km in oras si surpriza, face la fel ca inainte :)).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nonel, nu-ți fa griji legat de faptul că au umblat in portbagaj. 

Aufăcut asta pentru că au lipit un sticker pentru a evidenția faptul că s-a facut acțiunea de resoftare. Ca sa te convingi caută acea eticheta lipita in portbagaj, in unul din colțurile dinspre bancheta spate. Mai exact pe suporții sau sub suporții ce susțin podeaua portbagajului.

Pe ce motiv s-a refuzat mențiunea in cartea service a intervenției? Poți face o sesizare la ei... Este bine sa cunoască și conducerea aceste probleme întocmai pentru a preîntâmpina pe viitor fiecare dintre noi astfel de lucruri. 

Poate ai o alta problema, cum se manifestă ?

Modificat de Mihai San
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe motiv ca nu are ce sa treaca, ca nu s-a efectuat si revizia. Al doilea motiv ca nu are stampila cu vw. Pana la urma a trecut in partea din spate a cartii.

Chiar o sa ma uit maine daca au lipit ceva pe acolo. Nu imi vine sa cred, aveam cateva cutii in portbagaj.

Cand plec de pe loc si iau piciorul usor de pe ambreiaj, ramana frana agatata un pic. Daca plec mai sportiv si iau piciorul repede, nu are nicio problema.

Sesizare nu m-am gandit sa fac, dar asteptam sa sune pentru feedback!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!