Jump to content

Suspensie zgomotoasa - MQB


cris.g
 Share

Postare recomandată

Exact asta am facut si eu, am dat cu wd40 zilele trecute cand am schimbat rotile, pe bucse, si intr-adevar mult mai incet se aude respectivul zgomot. Astept cu interes sa vedem ce solutii se gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:biggrin: Nu se foloseste WD40 pe cauciuc- il dizolva/faramiteaza in timp,idem pe plastice are tendinta de a le albi .Nu se foloseste pentru a unge rulmenti-dizolva vaselina din rulment si se gripeaza.Este un bun degripant, curata rugina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amount of fucks given: 0!

Pe mine unul ma intereseaza sa nu trosneasca masina de zici ca se rupe, la orice urma de denivelare. Oricum vreau sa le schimb ca sa scap de zgomote, crezi ca ma intereseaza daca mai tin 3 luni sau 3 ani? Ba dimpotriva, sa se duca naiba odata sa ma oblige mai repede sa-mi fac timp de ele. Sau p-aia de la reprezentanta sa le schimbe. Sunt convins ca si altii care au aceeasi problema sunt pe aceeasi lungime de unda. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles,deci tu astepti sa se rupa masina'n doua ca sa-ti faci timp sa ajungi cu ea in service.:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mnu... nu prea ai inteles. Citeste in spate daca vrei sa intelegi. Apreciez sfatul, doar ca in cazul asta aspectul precizat de tine nu prea conteaza, cel putin pentru mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca, dupa degresant (wd40 in cazul asta), dai cu un agent de gresare (fie si ulei in cazul asta), bucsele nu mai sunt expuse imbatranirii in aceeasi masura si prin urmare nu se rupe lumea in doua. Ca multi alfa pe pielea lor ca WD40 e agent de degresare si nu gresare (desi ei il vad putin uleios) dupa ce l-au folosit in prostie fara sa citeasca instructiunile, e partea a doua.

In mod clar trebuie date jos si unse cu vaselina sau... altele noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E corect ce spuneti, si intr-adevar mie mi-au dat cu ceva vaselina spray... nu stiu exact ca am rugat baietii de acolo, dar ideea e exact cum spune cris.g, important e sa se rezolve zgomotul... si daca torni vopsea in bucse... noi vrem sa vedem care e rezolvarea, ca daca mai tin astea originale 5 ani cu zgomotul asta nu o sa fim multumiti, asa ca inca asteptam o solutie de la cineva care a schimbat cu aftermarket si e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

@cris.g zgomotele alea le ai si cand e cald afara?

La mine dispar complet cand e cald...dar dimineata sau cand e mai frig, mi se rupe masina la fiecare denivelare.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine dispar complet cand ploua, cand e cald nu dispar. Acum ca le-am gresat nu prea se mai aud decat foarte rar si foarte putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Gresare bucse si componente din cauciuc-

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A iesit TPI pentru scartaitul / harsaitul la denivelari cu balans, are numarul 2040288. Se dau jos bratele si se greseaza bucsele cu o vaselina (cica) speciala. Mai multe detalii din pacate nu am reusit sa aflu, poate sunt colegi cu acces prin sistem si pot sa ne detalieze TPI-ul.

Cert este ca eu am facut actiunea respectiva si am alta suspensie. Nu doar ca au disparut zgomotele, dar in mod clar lucreaza mai bine suspensia peste denivelari, era clar ca ceva pe acolo era gripat si nu se misca asa cum ar fi trebuit.

Multumiri tuturor colegilor care au venit cu informatii referitoare la problema asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari Cris si multumim de info. Ramane de vazut daca rezolvarea e permanenta sau doar pentru o perioada...

Sper sa nu am si eu astfel de probleme in viitor... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, dar cred ca sunt colegi care au avut un merit mai mare in a cauta / afla si publica informatii. Insa, pana la urma asta e mai putin important, conteaza faptul ca s-a gasit rezolvare.

Intr-adevar, ramane de vazut daca este o rezolvare permanenta sau doar de moment. Dar macar acum stim cu certitudine unde este problema si care sunt solutiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Vineri 03.06 am fost programat la PBV1 pentru inspectia anuala , o data cu inspectia le-am notificat si problema vesnica ce o am si anume un zgomot de frecare  la trecerea peste limitatoarele de viteza cu viteza redusa, problema deja descrisa aici ceva mai in spate.

Mi-am incercat norocul si a 2-a oara si a fost cu noroc, in sensul in care in urma sesizari mele consilierului de service stia despre problema si mi-a atribuit unui mecanic care chiar stia sa o rezolve

Reparatia a constat in demontarea basculelor de pe fata si gresarea unor bucse cu o vaselina speciala conf. spuselor lor, idea este ca au rozolvat problema, masina dead silent peste orice trec, si credeti-ma ca am testat-o...

Sper sa nu se considere promovare, nu am nicio legatura cu ei,  dar oameni mi-au rezolvat problema de data aceasta. :) iuhuuu

Modificat de sorinuif
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa fie promovare? Multumim foarte mult pentru informatie. Decat sa merg din nou la PBN si sa-mi ia 80 de lei (pe motiv ca mi-au testat nu-s ce la directie si asta nu face obiectul garantiei) fara ca sa rezolve nimic, mai bine merg unde aflu ca oamenii chiar stiu ce au de facut.

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 10k km am observat si eu apartia zgomotelor descrise anterior la trecerea peste denivelari scurte. Desi nu ma deranjeaza prea tare, sper sa rezolv problema la revizia de 1 an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut,

Am aceeasi problema cu suspensia zgomotoasa la trecerea peste denivelari la viteze mici. Primii 300 de metri de pe strada mea au 10-12 limitatoare de viteza si efectiv m-a înnebunit, în fiecare dimineață spre serviciu. :banghead:

As vrea sa merg sa rezolv problema la service, dar voiam sa stiu câteva lucruri de la voi: daca le voi preciza celor de la service TPI-ul mentionat de cris.g si problema, "reparatia" se face pe garantie sau suport eu costul? Și dacă da, care e acesta. In plus, imi puteti recomanda un service unde s-a actionat fara probleme pe problema asta? 

Multumesc!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa se faca pe garantie, dar si daca nu, doar se greseaza bucsele mari de la brate, asa ca nu ar trebui sa coste mare lucru.

Eu am fost la PBV, insa avand in vedere cat de triviala e procedura, n-ar trebui sa apara probleme in niciun service daca citesc ce scrie in TPI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa revin cu feedback. Am sesizat problema zgomotelor la revizia de 1 an, am facut un TD cu un mecanic de la Autoclub, iar verdictul lor a fost ca zgomotul de functionare este unul normal (asa lucreaza suspensia/amortizoarele) si ca nu exista un TPI pentru masina mea, deci... nu am rezolvat nimic.

Mecanicul respectiv stia stia si de problema lui Darius (GolfTDI), dar cica in cazul lui zgomotul era specific suspensiei DCC, iar eu am suspensie standard. Mie imi pare fix acelasi tip de zgomot. Hazliu de-a dreptul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si acel TPI nu are si el un numar sa il dai lor mura-n gura ? Sau te pomenesti ca bratele de la varianta DCC sunt din aur si astea nu ? :) 

Poti incerca si alt service, nu stiu prin zona ta ce variante ai..

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

topicul s-a re aprins exact cand aveam masina la pbn sa mai incerce o data remedierea zgomotelor.

prima data am fost la midocar vitan. la 65k km. in primavara. au "curatzat mizeria" de la bucse bascule fata. nu a tinut mult.

la 78 k km. in toamna. am fost la pbn cu schimbul de ulei + zgomotele faimoase. ei au " gasit amotizoarele slabite si le au strans"

niciuna din operatiunile de mai sus nu poate fi gasita in istoric...

azi .la 82 k km. special pt zgomote tot la pbn. ultima sansa sa mi dovedeasca de ce sunt in stare.

au spus ca e o problema cunoscuta la generatia asta. si au demontat bucsa de pe bratele din fata si au gresat o.

am intrebat de tpi ul de mai sus. nu l-a gasit!!! probabil a cautat doar la ce se aplica la masina mea g7. variant. 1.6 tdi. din 2013.

dupa care l am rugat sa mai caute . nu neaparat pt masina mea. a gasit asta : 2043429/2 . care se pare ca e la fel dar pt skoda...

lucrarea a fost pe garantie. e bine .. pana la toamna cand termin garantia. daca tre sa fac asta anual.. cu dat jos brate fata si gresat bucse..nu o sa mi placa.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, CristiALF said:

Pai si acel TPI nu are si el un numar sa il dai lor mura-n gura ? Sau te pomenesti ca bratele de la varianta DCC sunt din aur si astea nu ? :) 

Poti incerca si alt service, nu stiu prin zona ta ce variante ai..

TPIul se aplica doar unor loturi de masini. A mea nu se numara printre ele. Singurul TPI de pana acum pentru masina mea a fost unul pentru reglarea incarcarii bateriei.

Probabil voi incerca si la alt service, odata cu urmatoarea vizita programata pentru o alta problema. E sesizabil zgomotul mai mult vara, cand merg cu geamurile coborate, deci nu ma deranjeaza prea tare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu aud pe sub masina diferite zgomote care apar atunci cand simt eu ca s-ar torsiona putin caroseria. Am innebunit mecanicul de cate ori am fost cu masina pe elevator sa verifice si sa ras-verifice tot pe dedesubt. Masina e noua ca de obicei. Cand am drum pe la Bucuresti am sa rog pe baieti sa desfaca si sa griseze toate bucsele... Eu aud "scartaieturile" astea parca ... de pe spate ... dar uneori se simte si pe fata ceva. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai stiu daca am spus dar o sa reiau: am fost de vreo 3-4 ori in service, special pt zgomotele astea; am facut zeci de km cu inginerii pe tot felul de drumuri dar nici in ruptul capului nu a vrut sa zica ceva, nici macar pe bancul de amortizoare. Nu stiu daca m-au calificat drept nebun sau nu, dar macar au avut rabdare sa ma asculte si sa testeze (le-am spus ca schimb toate bucsele pe banii mei, ca nu mai suport zgomotele).

Dupa ce au gasit TPI-ul de la cris.g (care nu ma viza), au comandat vaselina aia super-hyper-mega smechera si au gresat draciile alea de bucse. De atunci, am facut 16k si nu a mai zis nici pas! ^_^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici pe mine nu ma viza TPI-ul, dar le-am aratat cum face, le-am spus si de acest TPI (nu stiam numarul ci doar ca exista pentru problema asta) si au avut bunavointa sa incerce. De atunci nu s-a mai auzit, e liniste perfecta. Eu ma gandeam ca totusi daca aud problema si au solutie o si rezolva, mai ales ca nu e mare lucru, mie mi-au spus ca nu a fost nevoie de dat bratele jos.

IMG_1788.JPG

Modificat de cris.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!