Jump to content

Suspensie zgomotoasa - MQB


cris.g
 Share

Postare recomandată

Eu am pus o poza cu Lemforder iar pe Febi nu gasesti. Deci raspunsu e simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

S-au rezolvat problemele cu suspensia? Astazi un G7 cu numere rosii a trecut peste un speed bumper cu un zgomot puternic ce m-a facut sa intorc capul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

  Salut! Am si eu aceeasi problema, scartaie suspensia fata la trecerea peste denivelari mai mari, desi masina are doar 7 luni si 12.000 km. E foarte ciudata faza, mai ales ca inainte am avut un ford focus din 2009, am facut 125.000km cu el, fara nici un fel de zgomot ciudat. O sa merg zilele viitoare la reprezentanta sa vad ce solutie au..

Modificat de Doru266
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bucsele mari sunt problema.Probabil le vor da jos si gresa cu vaselina.:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare, eu tocmai ce am scapat de zgomotul evervant. Initial (asa cum am si postat pe aici), gasisem ca amotizoarele care vin ca prima mana de montare pe VW sunt Sachs, ceea ce este adevarat, si ca ele ar avea ceva probleme de fabricatie. Drept dovada am vorbit cu mecanicul sa-mi faca comanda de toate 4 Bielsten. Au venit cele de pe spate, insa cele de pe fata a primit termen de livrare nelimitat, pentru ca nu mai sunt prin depozite, si nici la importator. (desi stiu ca Bielsten se fabrica si prin tara la noi, cred ca Sibiu, sau Timisoara). Asa ca mi-am luat inima in dinti si pe fata am pus tot Sachs, + flanse tot Sachs. Deocamdata am 2 zile de mers cu cele noi, si nu se mai aude nimic. Sper sa nu revina. Desi daca revine, am garantie 1,5 ani la ele, iar mecanimul mi-a spus ca oricand am o problema le face retur si le schimbam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci flansa mai degraba sa fie, pentru ca eu am pe masina DCC, care sunt cu totul alte telescoape dar fac acelasi zgomot. 
Desi pana acum, toata lumea indica spre bucse ca fiind principalul vinovat. Si la mine s-a schimbat mult in bine dupa ce am luat Lemforder, dar nu a disparut de tot zgomotul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

De cand pus arcurile Eibach am inceput sa am si eu un scartait, in general cand iau denivelari la viteze mari si suspensia se comprima mai mult.
Pare sa fie de la bucsele de la bascula, asa ca m-am documentat putin.

La Lemfoerder am gasit doar cu gauri - 38379 01. Cele pline - 5Q0407183F - le gasesc doar OEM, desi pare ca au semn ZF pe ele (Lemfoerder=ZF). Cica sunt pentru Audi S3 si Golf GTI Clubsport, dar nu le gasesc aftermarket. M-am uitat si pe la Febi, TRW etc nimic :(

A luat cineva bucse pline aftermarket? Cu ce cod le-ati comandat? @320i24vv

Atentie si la montaj, au o pozitie anume in care trebuie montate:

image.png.ecf0e921f6a3cddfb2a192f979a94275.png

Comparativ cele doua:

image.thumb.png.f9b5b13e7985d72fbfa4a8bcc5d6e350.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pus pe lemforder si nu mai am nici un scartait, din ce stiu eu este singurul producator momentan, asa mi-a spus la service

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista cod echivalent si pe Febi dar n-am gasit in stoc nicaieri (anul trecut). @320i24vv a pus Lemforder si a rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

  Azi am fost la reprezentanta pentru revizia de 15.000km și le-am spus și de zgomotele suspensiei.S-a dovedit a fi o tija a sistemului electronic de reglare a farurilor pe inaltime. După gresare, nici un zgomot suspect. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cu un cod pentru tot bratul care vine cu bucsa plina ma poate ajuta cineva? Vine si pe Clubsport sau doar pe Clubsport S? Multumesc!

Modificat de cris.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit codurile, pentru cine mai este interesat: 5Q0407151K + 5Q0407152K.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa comand bratele folosind codurie de mai sus, dar se pare ca aceste coduri sunt discontinued si au fost inlocuite de altele.

Poate sa ma ajute cineva sa-mi spuna de care coduri au fost inlocuite?

Modificat de cris.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin si eu cu un update: la doi ani de la gresarea bucselor cu vaselia lor, au inceput din nou sa scoata zgomote. Nu e o varianta prea buna sa le gresezi din doi in doi ani....;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine in continuare e zgomotoasa puntea fata... S-au redus mult zgomotele dupa schimbarea bucselor acum vreo 20-30.000 km, dar nu a disparut niciodata zgomotul. Sa pun bucsele pline? Sau care au fost cele cu feedback bun? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/22/2018 at 8:30 AM, dadu said:

Revin si eu cu un update: la doi ani de la gresarea bucselor cu vaselia lor, au inceput din nou sa scoata zgomote. 

am avut si eu problema asta pe un Passat B8 si le am schimbat cu altele original VW de cca 35 mii ... fara probleme pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut ! Aceeasi problema o imtampin si eu , g7 1.6 tdi 110hp 2015 . La trecerea peste sinele de tramvai din bucuresti se aude un zgomot neplacut de la suspensie.  (Ca un fier desprins care loveate in caroserie) Am urcat masina pe elevator la service , mecanicul a spus ca totul este in regula  . Ati rezolvat problema prim schimbarea bucselor de la brate . ? As dori sa stiu cum se manifestă totusi un telescop pe gaz cu uzură mare . 

Multumesc ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

A mai avut cineva probleme cu suspensia spate? Eu am un troncanit ca de plastic gol pe spate care se aude la orice denivelare sau groapa.Am fost la service si au verificat bucsele si sunt in stare buna , iar la testul de amortizoare a iesit 60% la amandoua. Stie cineva de la ce poate sa troncane ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa face la toate golfurile si eu ma confrunt cu aceeasi problema, am fost la diagnoza, au verificat tot, nu este nicio problema. Mai nou merg si cu o Skoda Octavia, are 20.000km si la fel face, mai ales la delimitatoarele de viteza. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/21/2018 at 2:00 PM, cris.g said:

Am incercat sa comand bratele folosind codurie de mai sus, dar se pare ca aceste coduri sunt discontinued si au fost inlocuite de altele.

Codurile noi, pentru cine este interesat, sunt urmatoarele: 81A407151C / 81A407152C

Multumesc @C Z R pentru sfaturi! ;)

Am montat bratele noi ieri, codurile sunt de RS3 dar sunt direct fitment si se pot folosi suruburile originale. Nu pot spune ca observ diferente evidente, parca acum are mai putin dive pe franare si parca raspunde o idee mai bine la schimbarile de directie, insa diferentele sunt mici, asta in cazul in care nu sunt doar in capul meu. :)

In schimb m-am ales cu o troncaneala cand trec peste denivelari pronuntate, gen cand intru in parcari si trec peste borduri. Se aude doar la viteze mici si in special cand sunt si rotile un pic sau mai mult virate, parca mai mult pe stanga, dar trebuie sa mai investigez. Presupunerea mea e ca flansa / flansele amortioarelor sunt de vina. Ca explicatie,  ma gandesc ca fiind bucsele mai rigide se transmite mai mult in amortizoare/flanse si de aici zgomotul aparut acum, desi daca stau sa ma gandesc cred ca l-am mai auzit si alta data insa nu asa evident. Daca nu costa prea mult manopera, schimb flansele fara sa imi bat capul cu diagnosticare la service pentru ca piesele in sine sunt ieftine. Apropo, dupa schimbarea flanselor e necesar sa fie refacuta geometria?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as zice ca e bine cel putin sa o verifici.

Teoretic , nu trebuie deaorece, gaurile sunt fixe atat la flansa cat si la amortizor.

O mai desfaci si din pivot , unde iar gaurile sunt fixe deci... n ar trebui refacuta geometria dar, repet, e bine sa o verifici macar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp am descoperit o problema mult mai grava, pe autostrada cand accelerez se duce puternic in dreapta, iar cand ridic piciorul revine spre stanga. Pur si simplu nu are stabilitate la modul ca mi-e frica sa merg cu 100. Maine ma duc la ei din nou sa verifice, dar orice sfat e bine venit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate nu au refacut geometria dupa inlocuirea bratelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au refacut geometria si a iesit chiar bine, am primit foaia cu rezultatele. Am lasat dimineata masina si au zis ca verifica din nou geometria si suspensia in rest, sa vada daca e ceva izat care ar putea genera problema asta. Daca nu... inseamna ca bratele astea nu sunt ok pentru golf, desi peste tot am citit ca se potrivesc. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 desi am passat , scriu aici ... e aceeasi platforma MQB.

mi a revenit si mie zgomotul la denivelari ... am bucsele schimbate toate 4 la bascula pe original in urma cu 40 mii km.

astea s puse de la nceput cu vaselina -minune..... a tinut nici 2 ierni 

am vazut in ETKA ca, atat la Golf 7 cat si la passat B8, bucsele de bascula au acelasi cod pe original .... 5Q0 407 183E

Ma gandesc sa trec si eu la cele cu F in coada si as avea o intrebare:

Este vreun coleg pe aici care a montat bucsele cu F in coada pe o masina normala (golf sau passat), nu GT ori modificata la performante si are un comportament imbunatatit al masini ?

In sensul ca nu e foarte rigida etc.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!