Jump to content

Trepidatie Golf V in gama de viteza 110-130km/h.


DeuxEx
 Share

Postare recomandată

Salut! De circa o saptamana ma confrunt cu o problema cel putin ciudata: la peste 110 km/h masina incepe sa trepideze, indiferent de calitatea drumului, cu intermitente (2-3 min din 5). Am verificat anvelopele, nu au probleme, le-am reechilibrat (numai una a avut nevoie), verificat presiune, etc.Problema persista... Mentionez ca anvelopele sunt aproape noi (luate vara trecuta, noi, Goodyear, le-am montat din nou la inceputul lunii iunie in locul celor mixte). Care credeti ca ar fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt prea multe cauze :)).

 

Spre exemplu, dejeaba ai anvelopele noi pt ca pot fi cu defect, sunt deformate pe centru, asta se verifica la vulcanizare pe aparat, sunt usor de depistat.

 

- daca ai jante de aliaj- trebuie sa ai inele de centrare corespunzatoarea dimensiunilor jantelor

- verifica la un service daca nu ai jante strambe, daca nu ai probleme/uzura la amortizoare, capete de bara, bielete si multe altele- dupa ce treci de astea faci o geometrie-

 

Sunt multe vulcanizari care fac treaba de mantuiala si nici nu-ti spun ce probleme ai, am intalnit sa-mi puna plumbi de jante de tabla pe jante de aliaj, ba chiar sa mi le fixeze pe spatele spitelor. Niste dobitoci, sa nu-ti mai zic ca jantele nu erau echilibrate corect. 

 

Inainte sa te apuci sa arunci cu bani la vulcanizari, verifica-ti inelele de centrare, apoi mergi la un service bun/o persoana cunoscuta sa-ti verifice ce am scris mai sus.

 

Da si tu mai multe detalii, anvelopele mixte erau pe alte jante? face asa doar cu jantele +anvelopele de vara? ai capace ceva aftermarket cumva? 

 

Pune rotile de pe spate pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele sunt cele stock, de tabla. Nu am capace ("multumesc" celui care le-a furat acum un an). Am verificat atat jantele, cat si anvelopele in 2 locuri diferite. Momentan sun in C-ta, o sa duc masina intr-un service imediat ce ajung la Tg-Jiu. Am verificat geometria rotilor acum 3 luni la Nurvil, deci nu cred ca asta e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT,scuze, ce sunt alea inele de centrare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in functie de modelul de janta si de gaura care o au la butuc, se pun inele care vin pe butucul masinii, ca sa centreze janta - sa o tina in pozitia care trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am jante custom, asa ca nu asta e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa intelegem toti :

- daca ai jante de aliaj ai nevoie de inele de centrare-

-daca ai jante de tabla- nu ai nevoie de inele de centrare-

 

In prima faza inverseaza rotile fata/spate si apoi fa un test vezi daca face exact la fel sau se accentueaza/diminueaza.  Cu anvelopele vechi mixte facea exact la fel? trebuie sa ne dam seama daca este din anvelope sau e din alta parte (care tine de directie/suspensie).

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sm avut problemele astea nici cu aceste anvelope, nici cu cele vechi. O sa le inlocuiesc fata/spate sa vedem cum se comporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenman: nu e neaparat valabil - se poate sa ai nevoie de inele de centrare si pe table la fel de bine cum se poate sa nu ai nevoie de ele la jante de aliaj; depinde daca sunt facute pe specificatiile masinii.

@DeuxEx: cu turatia motorului ai sesizat vreo legatura? mi se pare ciudat sa vibreze "2-3 minute din 5".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, turatia este in parametrii normali, la fel ca intotdeauna. Sincer, nu am obbservat nicio diferenta, dar nici n-am fost atent la acest detaliu. Ca motorina am facut un plin inainte sa plec la mare cu motorina aditivata de la Petrom V, dar problema exista dinainte de asta (penultima alimentare am facut-o la Lukoil). Si mie mi se pare ciudat faptul ca trepidatia nu e constanta, de aici as cam exclude posibilitatea ca sa fie de la jante/anvelope. O fi vreun capat de bara, vreo suspensie, nu stiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trepidatia aparuta in intervalul 110-130km/h este foarte comuna in caz de probleme de echilibrare roti sau anvelope/jante deformate. Exact in zona aia de viteza va trepida cel mai evident.

Daca spui ca toate acestea au fost verificate intr-un service de roti competent si esti 100% sigur ca nu are astfel legatura cu rotile, mai departe poti investiga capete de planetara. In situatia ta am fost si eu cu Leonul si dupa lungi cautari, echilibrarin, schimb anvelope, etc am ajuns de-am desfacut capetele de planetara si unul dintre ele facuse santuri in zona bilelor. Le-am schimbat si a disparut orice trepidatie. Nu te apuca totusi sa schimbi asa ceva pana nu iti desface un mecanic capetele si le analizeaza sa vada daca au facut sau nu santuri, pt ca nu sunt niste piese tocmai ieftine

Modificat de Cowboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam cat te-au costat pentru Leonul tau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luate pe aftermarket, 350 ron bucata. Pe OEM erau 900 ron bucata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma gandeam la vreo 500 lei. Multumesc pentru info.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mult 500 pt AM. La 320>350 gasesti unele chiar bune ca marca. Dar asigura-te ca aia e cauza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa vedem ce zice si mecanicul. Abia marti ajung acasa. Deja am facut o programare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cap planetara golf 5 1.9 90 CP - de la 70 la 400 ron, ai de unde alege,  una din cele mai accesibile masini ca si piese de schimb.

 

Spor la treaba si sa ne zici daca asta era cauza vibratiilor: http://www.epiesa.ro/articulatie-set-vw-golf-v-1k1-1.9-tdi/18114/subcat-10171/

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu o situaţie asemănătoare m-am confruntat eu mai demult. La început am sesizat că tremura volanul, dar nu tot timpul, la viteze mai mici (50-60 kmh). Am crezut că este de la drum că se lucra şi era raşchetat asfaltul, dar am constatat că făcea şi pe drum normal. După 2 zile când mă întorceam la Braşov pe la 110-120 îmi amorţeau mâinile pe volan de m-a făcut să opresc şi să verific roţile. N-am observat nimic în neregulă şi am continuat drumul dar mai uşor. După Predeal într-o curbă strânsă a pocnit efectiv ceva şi n-a mai vibrat volanul, am continuat drumul cât am putut de încet, dar în Braşov când am luat o curbă mai strânsă am zis că se rupe maşina în două. Planetara pocnise şi cred că am avut noroc că nu am ajuns în şanţ. De când a început să vibreze şi până a troznit nu cred că am parcurs mai mult de 400 km.

Poate nu este şi cazul tău, dar până la remedierea problemelor ar fi bine să fii foarte precaut mai ales la abordarea curbelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ard de curiozitate sa vad care este cauza. Oricum, ce ma frapeaza pe mine este faptul ca aceste vibratii nu sunt constante. Sunt portiuni de drum pe care vibratiile sunt f. pronuntate, iar daca parcurg a doua zi aceiasi portiune de drum am surpriza ca masina sa nu vibreze. Am observat ca peste 140 km/h vibratiile scad in intensitate (!) sau chiar dispar perioade mari de timp (5-7 min). Mie asta mi se pare ciudatenia cea mare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce astepti ?pana cade vreo roata?Si daca stateam o sapt cu masina in service si numai mergeam cu ea daca mi se parea ca e un pericol acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prietene, de loc sunt din Tg-Jiu. Acum sunt la mare. Unde vrei s-o duc on service? La ce jepcar din Constanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci esti la mare,ai timp sa postezi pe vwforum,dar sa duci masina nu poti...Eu zic ca in 2 ore maxim afli exact problema la masina,ce jepcar?te duci la un service frumos si daca tot stai pe vwforum uitate la serviceuri din Constanta si du-te acolo.Eu sunt din severin,de langa tine asa ca stiu cat e drumu pana la mare si te sfatuiesc sa duci masina inainte sa pleci cu ea la atata drum.Nu e o problema electronica ce tine de tester(sa zici ca nu poti sa afli exact cauza si este mai greu de aflat problema si de rezolvat).La acel service poate sa-ti gaseasca problema si poate au si vreo piesa pe stoc sau sa ti-o comanzi in constanta a doua zi.In fine e treaba ta,e viata ta,sa ne spui si noua care a fost problema dupa ce ajungi acasa ca ne-ai facut curiosi. Distractie placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit buba! Janta dreapta fata era putin indoita pe marginea interioara. Am facut rocada intre cele din fata si cele din spate iar vibratiile au disparut complet. Am facut azi drumul Constanta - Tg-Jiu fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele sunt cele stock, de tabla. Nu am capace ("multumesc" celui care le-a furat acum un an). Am verificat atat jantele, cat si anvelopele in 2 locuri diferite. Momentan sun in C-ta, o sa duc masina intr-un service imediat ce ajung la Tg-Jiu. Am verificat geometria rotilor acum 3 luni la Nurvil, deci nu cred ca asta e problema.

 

Ai fost sfătuit să verifici jantele încă din primul post, dar noi am luat de bună ce ai afirmat tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana nu le-au pus pe o forma de plastilina si nu le-au verificat cu un compas, nu si-a dat nimeni seama. Nu era vizibila deformarea cu ochiul liber. Asta e diferenta intre o vulcanizare si un service de roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!