Jump to content

Alarma Originala


big danny
 Share

Postare recomandată

Ai codat si activat cum trebuie ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut cateva poze la bitii unde am gasit ceva legat de sirena. Va rog sa-mi spuneti daca nu este ceva in regula sau mai trebuie activat si altundeva, in afara de 46? Precizez ca nu am instalata decat sirena, fara alti senzori

20190413_184209.jpg

20190413_184222.jpg

20190413_184234.jpg

20190413_184301.jpg

20190413_184317.jpg

Modificat de dori_x
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Byte 15 bite 0 de ce e activ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti dreptate, acum vin de la masina, unde am incercat mai multe variante si merge perfect. L-am lasat activ pentru ca ma gandeam ca are legatura cu senzorul de monitorizare interioara. Am debifat si merge perfect acum. M-am jucat si cu tonalitatea si se aude chiar tare acum.

Va multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere. Drumuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin cu alta problema ? Am facut conexiunile, alarma functioneaza perfect dar nu am reusit sa o montez definitiv. Am montat-o provizoriu sa vad daca functioneaza si acum cand am vrut sa scot firele spre compartimentul motorului, nu am reusit sa gasesc nici un dop de cauciuc sau locul prin care trec celelalte fire. Nu as vrea sa demontez tot bordul, de asta apelez la dumneavoastra, sa-mi dati o idee pe unde ar fi mai simplu. Motorul este BMP si este destul de aglomerat in partea din spate, cu EGR, turbina, racitorul de gaze...si ce mai e pe acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in spatele torpedoului, sau il vezi demontand grila de la stergatoare si capacul de la filtrul de polem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Știe cineva cum se leagă senzorul anti tractare?

Rog  frumos daca ma poate ajuta cineva cu informația  unde e poziționat senzoru de inclinare si daca se leagă tot ca și senzorii de miscare

Modificat de crix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma poate ajuta cineva sa leg butonul de off senzorii la centrala electrica,eu am 3 mufe mari la un passat b7 si nu stiu care e "T 10s"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am montat la b6 senzorul ultrasonic de interior și a funcționat ok, iar după ceva timp nu mai funcționa, l-am dat jos, montat înapoi funcționa, iar după ceva timp tot aceeași problema. L-am dat jos și am constatat ca la mufă de întra în senzor avea un contact imperfect și am intervenit să-l repar, am scos mufă și cînd sa scot pinii din mufă am făcut masa și sau topit pe lingă mufă firele. Am încercat sa refac instalația și nu I-mi mai aduceam aminte cum erau conectate firele la mufă senzorului. Am înțeles ca firul din mijloc este masa, firul cu nr. 1 plus și cel cu nr. 3 comunicatia de se duce la centralina. Am măsurat firele și am constatat ca firul cu nr. 1 are tensiune 12v iar cel cu nr. 3 are tensiune 11 volți. Am dat sa șterg eroarea cu vcds și îmi reapare mereu iar senzorul de interior nu mai funcționează. În vcds I-mi apare următoarea eroare no signal comunication intermitent. 004

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu înțeleg unde este problema, atâta timp cât pe cele două fire, alimentare și centralina exista tensiune, iar scurtcircuit sa produs cu senzorul demontat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna. Am o problema cu alarma masinii care pleaca aleator. La tester a iesit asta. Imi este foarte neclar ce problema am. Ma puteti ajuta?

77407999_2590483621033339_3600699396108320768_n.jpg

78837022_2487223018207151_1519480419106422784_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Am si eu o nelamurire. Am un Passat B6 2009 cu alarma de fabrica. Am fost nevoit sa deconectez bateria pentru 1 ora pentru a curata cablurile de masa ce vin la baterie, cel de pe cutia de viteze pe caroserie si cel de pe caroserie la borna pentru ca oxidasera un pic si aveam pierdere pe cablaj. De atunci nu imi mai merge sirena. Incui masina si nu mai piuie, ledul de pe usa sta o perioada aprins (cred ca vreo 15-20 de secunde) dupa care licare. Daca se declanseaza alarma, se vad doar semnalizarile, goarna nu se aude. Curios este faptul ca la descuiere piuie (de 2 ori) goarna desi nu este codata sa piuie la descuiere (am codat-o sa se auda doar cand o incui). Am scanat cu vcds-ul si eroarea este de No Signal/Communication. 

A mai patit cineva asa? Ce ma sfatuiti sa ii fac?

Multumesc anticipat.

Modificat de manu16
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o scanare, sa vedem dacă ai eroare pe goarna. Posibil sa necesite înlocuire 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare!

Am pe masina din semnatura alarma din fabrica, cu buton pe stalpul din stanga. De curand am fost nevoit sa scot bateria si sa o pun pe redresor iar cand am deconectat bornele alarma a inceput sa sune. Am pus borna la loc si am dezactivat alarma din computerul de bord. Am inchis/deschis masina din telecomanda sperand ca se salveaza modificarea si apoi am deconectat dinou bornele de la baterie dar alarma a inceput sa sune dinou.

Unde am gresit? Dezactivarea alarmei din computerul de bord nu este valabila si pentru cazul in care se scoate bateria?

2.jpg

Modificat de luca00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revine la setarea default nimic anormal, cumpara o baterie noua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, luca00 said:

Dezactivarea alarmei din computerul de bord nu este valabila si pentru cazul in care se scoate bateria?

Nu. Dezactivezi doar confirmarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. 

Cum dezactivez alarma de fabrica la un passat b6 din 2006??? ...ma innebuneste urla ca nebuna cand are ea... Mai ales noaptea. Exista posibilitatea sa o dezactivez din vcds??

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, dar vezi intai cine o declanseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, costycirstea said:

Salut. 

Cum dezactivez alarma de fabrica la un passat b6 din 2006??? ...ma innebuneste urla ca nebuna cand are ea... Mai ales noaptea. Exista posibilitatea sa o dezactivez din vcds??

Multumesc

Din vcds, pe 46 convenienta, la long coding, ai bifele pt alarma instalata. Debifezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, F l o r i n said:

Din vcds, pe 46 convenienta, la long coding, ai bifele pt alarma instalata. Debifezi

Multumesc!!! 

14 hours ago, Al Bundy said:

DA, dar vezi intai cine o declanseaza.

La o simpla scanare nu da decat ceva cu horn intermitent fault. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai zis de atatea ori, nu e suficient sa citesti codurile de eroare. Te mai uiti si in blocurile de masura .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare tuturor,

am si eu o Skoda O2 FL si am eroare pe inclinometru , G384. unde se afla aces senzor si ce part number are?

1 Fault Found:

00323 - Vehicle Inclination Sensor (G384) 
            014 - Defective
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01101110
                    Fault Priority: 4
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 44
                    Mileage: 217448 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2020.11.28
                    Time: 16:14:22

             Freeze Frame:
                        Term 15 On
                    Voltage: 11.45 V
                        ON
                        ON
                        Term 50 Off
                        OFF
                        OFF

 

On 9/5/2017 at 8:16 PM, Al Bundy said:

In plafoniera.

Salut Al bundy, unde mai exact in plafoniera este acest senzor si cum arata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!