Jump to content

Alarma Originala


big danny
 Share

Postare recomandată

salut

fratilor am un passat 2006 ...am si eu o micuta intrebare poate stie cineva sa ma ajute ...

- cum pot sa testez alarma ...

-cum pot seta ca atunci cand inchid masina si odeschid sa dea un sunet sa imi dau seama daca sa deschis sau inchis sau....sa faca ceva nu sa apas de 2 ori sa-mi dau seam daca e inchisa sau nu

- de ce nu suna la cand o atinge cineva ....sau sa dea un bip de avertizare

ce se mai poate actiona din alarma asta "plus"

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in asentiment cu tine, adresez si eu(topicul tau, ce-i drept :() o intrebare asemanatoare:

am inchiderea centralizata pe usi din telecomanda(chei). asta e standard. pot face cumva ca atunci cand o inchid/deschid sa faca si ea un piu piu, chitz chitz, ceva? sau doar cu semnalizarile stie? trebuie sa-mi pun alarma numai pentru asta??? by the way, cat costa o alarma desteapta cu tot cu instalare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti,lasati un geam deschis,incuiati-o si bagati mina pe geam.

O sa faca ca o pisica lesinata ,mai mult din lumini decit din goarne,deh,normele europene.

Parerea mea,bani aruncati .

Am deschis eu topic despre posibilitatea imbunatatirii de declansare a alarmei la atingere exterioara si n-a stiut nimeni sa raspunda.

Ati luat tzeapa ca si mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- de ce nu suna la cand o atinge cineva ....sau sa dea un bip de avertizare

ce se mai poate actiona din alarma asta "plus"

multumesc

Pentru ca alarma OEM VAG nu are senzor de soc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza cu beep-ul se setaza cu vag-com:

Incuiat/Descuiat la viteza de 15 Kmph Claxon/Avarii:

[select]

[46 - Cent. Conv.] (35 - Cent. Locking pentru masinile cu geamuri manuale)

[Adaptation - 10]

Canalul (03..08)

Valorile adaptarilor (1 = on, 2 = off)

[save]

Canalul 03 Auto Lock

Canalul 04 Auto Unlock

Canalul 05 Unlock, horn sounds

Canalul 06 Lock, horn sounds

Canalul 07 Unlock, turn signals flash

Canalul 08 Unlock, turn signals flash

Ca sa vezi daca e activa alarma, dupa ce inchizi usile din telecomanda, bagi cheia in yala de la portbagaj si deschizi. O sa inceapa sa tipe ca o pisica lesinata. Are un claxon sub aripa stanga spate, cred ca se poate inlocui. Alta varianta ar fi sa adaugi o alarma mai "desteapta", eventual una care functioneaza cu telecomenzile originale sau chiar una cu pager. la cea din urma, vezi pe ecran starea masinii de la o distanta destul de mare.

Tibi

Modificat de tibidavid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Fratilor ma lasa nervii.

Cum pot si eu sa testez alarma? Am incercat diverse metode.

1. Armat cu mine inauntru, astepta stins becuri bord etc, dansat in masina ... nimic.

2. Armat cu geamurile deschise, intrat pe geam ... nimc.

3. Armat cu geamuri usi inchise, incercat deschis usa cu cheia mecanica ... nimic. (nu s-a deschis usa)

4. Armat normal ... impins masina ... nimic.

Ar trebui sa am modelul cu perimetru interior si protectie la remorcare. Ma lamureste si pe mine cineva ?

Modificat de johnny7577
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu dilema pe octavia 2...la mine a mers testul cu senzorul de interior...m-am armat, si in 15 sec am miscat...si piuie..:winter:

de asemenea, daca armezi, descui cu cheia si in 15 sec nu bagi in contact, piuie iar...Cred ca si la Passat e la fel...try it..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nope nu piuie ... am scris mai devreme inchis inauntru asteptat x minute dupa care dansat in masina,

iar cu cheia nici nu se deschide usa

Modificat de johnny7577
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe laterala "montantului" stanga, (stalpul dintra usi) eu am un buton de dezactivare senzor de miscare in interior...daca ai si senzor inclinatie, vor fi 2...sa nu fie ala apasat...oricum, vezi si in manual...eu acolo am descoperit faza cu descuiatul cu cheia...tre sa ai o precizare despre alarma...la passat, cheia nu e cheie, dac stau bine sa ma gandesc..:winter:

Sper sa nu induc in eroare, eu vorbesc din experientza cu O2...si presupun ca la passat nu-i diferentza...

Modificat de mariusc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da stiu .. am chiar 2 butoane unu pt interior unu pt tractare ... nu mere .. am incercat in toate modurile posibile evident ca am citit si manualul .. ma ia cu dureri de cap

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am testat pe masina sefului...el nu are perimetru, asa ca am facut faza cu cheia. Am scos capacelul de protectie, am armat, am bagat cheia de plastic in iala,(care se scoate din telecomanda) si am miscat putin (cu atentie, sa nu se rupa cheia), si nici la mine n-a vrut din prima...dar am miscat putin stg-dr, f usor, apoi s-a descuiat...si a inceput sa urle...

Ciudat ca, armata cu geamul deschis si incercat sa descui din interior, nu urla, intr-adevar...

Sa-mi spui daca reusesti..

Modificat de mariusc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi urla masina din semnatura cand bag mana pe geam...am avut si eu aceasi dilema la inceput, deci cam asa stau lucrurile:

Butonul de pe "stalpul de sustinere" de la sofer este pt. dezactivarea senzorului de interior daca ai un bebe/pisica/catel in masina si vrei sa tragi o fuga pana la chiosc sa cumperi tigari (apesi pe buton si armezi)...

Ca sa reactivezi butonul nu trebuie sa faci nimic, la urmatoarea dezarmare se reactiveaza...

Iar ca cineva aici zicea ca urlka ca o pisica lesina este adevarat daca n-o configurezi din VAG :D

Am modificat tonul si acum urla ca-n romania ... succes :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce setari ai facut in vag ca sa urle ca in romania ....poate sa o faca aia la service sau aia nu se baga .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are 3 moduri:

germania

anglia

restul lumii

La mine acum este pe 0 (zero), deci banuiesc ca este pe restul lumii, dar cel mai bine il intrebi pe "electricu`" care este si el prezent pe acest forum.

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e clar .. nu functioneaza ... drept in service cu ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca un mail/telefon intai la service/electrica.....poate totusi scapi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmm chiar nu stiu de ce nu iti merge.

am doua situatii in care am incercat alarma la mine si a mers.

1. inauntru fiind apas pe butonul de inchidere pe telecomanda/cheie iar apoi apas inca o data foarte rapid (ca un dubluclick) pe acelasi buton de inchidere de pe telecomanda. in momentul asta, dupa cum zice si manualul, saftey lock e off, adica pot deschide usile din interior (ei zic ca la a doua apasare pe lock se dezactiveaza de tot senzorul interior plus ca usile se pot deschide din interior). deci purced in a deschide usa si incepe sa piuie, intr-adevar spre proasta mea surpriza ca o lesinatura :unsure:

aceasta varianta este valabila la inchiderea centralizata setata pe "toate usile", nu am incercat sa setez sa se deschida usile individual, cine are bordcomputer plus are optiunea in meniu si s-ar putea sa fie altfel in al doilea caz.

2. deschid geamurile, inchid masina fara nimic miscator inauntru:P, si dau lock. initial mi-am bagat ghiarele pe geam imediat si nimic...am observat ca trebuie asteptat cam 1 minut sau poate chiar 1 min juma...dupa aia piuie cand bag mana pe geam. de asemeni piuie si daca incerc sa deschid usa de maner in situatia asta cu geamurile deschise.

asta e la mine...

acum daca imi puteti da si mie pliz sfaturi unde o fac sa piuie cand o inchid/deschid si cum fac sa sune alarma mai tare ...as ramane recunoscator. cine are vag-com in bucuresti si e de incredere?

oare se pierde garantia daca intri cu vag-com? ramane pe undeva in logurile masinii ca ai intrat cu vag-com?

mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o faci sa piuie cand o inchizi/deschizi ..mi se pare ca se poate cu VAG. A mai fost o discutie pe forum legat de treba asta.

Dar sa o faci sa tipe mai tare nu cred. Pt ca alarma stock are ea o trompeta si o foloseste pe aia care nu are putere prea mare. La felul cum suna ..mi se pare ca e ceva simbloc.

Si e normal sa sune alarma dupa cateva secunde dupa ce ai armat-o.

Asa face si la mine. Am ramas in masina si am incuiat masina din telecomanda. Si am ramas nemiscat pret de 30-40 sec si dupa aia cand am inceput sa ma misc a inceput sa tipe. Cand am refacut testul si m-am miscat imediat dupa ce am incuiat masina .nu a mai sunat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba se poate, are 3 tonuri diferite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde se face schimbarea intre tonuri? Din VAG ?

SI daca zici ca sunt tonuri ... inseamna ca au aceeasi intensitate. Deci posibil sa se auda la fel de "tare" .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din VAG, si...se aude mai tare, crede-ma :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata s-a rezolvat functioneaza acum ... nu stiu ce era dezactivat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti afla ce si cum? sa ajutam astfel si alti eventuali posesori..:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pot sa aflu sigur .. a pus-o pe tester .. a umblat pe acolo si acum behaie .. probabil era dezactivata .. nu stiu .. dupa ce imi iau si eu o interfata poate gasesc mai multe info

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Stie cineva ce senzori are alarma "plus" din fabrica? Singurii testati cind am luat masina au fost contactele de usa. Mai scria pe undeva ca ar avea "anti-tractare". Eu sunt curios daca are supraveghere volumetrica la interior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!