Jump to content

Sfaturi achizitie (Touareg 7P)


Xenomorf
 Share

Postare recomandată

F l o r i n
8 hours ago, tavitara said:

inca o intrebare

oare este complicat si cat costa aproximativ sa pui RNS in loc de RCD pe un Touareg ( sa zicem din dezmembrari de la masini pocnite rau ) ?

intreb asta ptr orice eventualitate , in caz ca gasesc ceva dincolo cu km putini care imi place , dar nu are RNS , ca sa imi fac din timp calculele

peste 1000 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e peste atunci iese din discutie , cu 1000 euro in plus gasesti direct masina

multumesc de informatii

m-am lamurit si eu cu masinile de la noi , nu credeam ca pot sa dau de atatia idioti ...

 

Weltauto ... am povestit mai sus

 

mai e un Touareg aici , a fost acum o luna si pe Autovit la 16.400 cu 208k , acum e pe OLX cu 15.900 si 221k :

https://www.olx.ro/oferta/volkswagen-touareg-2011-individual-line-IDaev6n.html#2d40252f7d

a mers cam mult o luna :)

ma rog , sun sa intreb unde se poate vedea

zice un baiat : e la colegul meu , il sun imediat sa vad unde se afla cu masina

si pauza ... dau sms sa intreb daca a vorbit si ... pauza

 

apoi masina aia din Bucuresti :

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-touareg-ID7GsSIX.html

a fost 15.700 , apoi 14.500 , apoi 14.000 apoi 14.500 ( in cateva saptamani )

e ala care nu avea bani de comision banca daca retragea bani din cont

ii cer de 3 ori VIN-ul si imi raspunde : ia du-te tu frumusel si cauta alta masina

 

in concluzie e posibil sa existe si vanzatori seriosi , dar majoritatea sunt cel putin dubiosi la fel ca si masinile lor

deci ... imi aduc de dincolo

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

posibil si asta - eu masinile numai de afara le-am cumparat - chiar daca am dat mai mult decat cele din tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea din BUC nu are km aia pana ii popa!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

albinatrevel

Si cea de la Valcea are niste dotari puse din burta, cum ar fi stopuri led, ce sa mai zic de individual line- nu exista asa ceva, cel putin nu pe masina asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am aranjat deja cu un prieten care se ocupa cu asa ceva , sa imi aduca de dincolo , ramane sa gasim mai multe si sa aleg

cerinte minime : 245 cp , xenon , RNS si scaune incalzite

maxim 220k , fara alb sau verde , in rest sunt flexibil la orice

va anunt cand o am , ce si cum

am pus punct si eu la RO

oricum le-am dat prea multe sanse ... m-am lamurit

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

204,245 cp aceeasi masina, e limitata pt taxe - Belgia, etc - se face din soft, ajunge la 290cp.

da, verde e urat...chiar si metal - alb, nu are farmec - eu am argintiu, cu jantele de 20 Taladega... arata sportiv. Dar nu elegant. Cele mai elegante, dupa parerea mea - Negre, Bleumarin, Maro - gen Mocca Brown 

Nu renunta la Xenon, navigatie, scaune incalzite - daca ai parte si de trapa, e superba. Suspensia - super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

26 minutes ago, F l o r i n said:

204,245 cp aceeasi masina, e limitata pt taxe - Belgia, etc - se face din soft, ajunge la 290cp.

te referi la 240 si 245 ?

am citit ca e vorba de turatiile la care se obtine cuplul maxim

aia de 204 nu e lesinata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nup. Se face de 290cp numai din soft, pe OBD...deci, nu e panica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun , multumesc de info

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci te-ai lamurit si tu ce petarde se vand pe aici. De asta sunt si mai ieftine ca afara. Sfatul meu e sa o aduci pe platforma , iesi mai ieftin si fara stres cu drum ..etc. Recent mi-am adus o skoda citigo din nordul Germaniei tot asa pe platforma, 500 euro. Cand am luat Touareg-ul din Stuttgart m-am dus eu ca vroiam sa ma si plimb + ceva shopping :)

p.s Si eu am tot 204 cp si nu mi se pare lesinata deloc, nici soft nu ii fac, e ultra suficient pt RO

Modificat de a_andrei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

soft facut ok, nu afecteaza cu nimic, din contra - reduce consumul in oras, etc - dar, fiecare dupa cum ii place...ca in viata.

cand e vb de o masina mai scumpa... si daca nu vrei surprize, recomand sa te duci dupa ea. Cand vb de o masina sub 10.000 euro, platforma e cea mai convenabila optiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate eu nu am timp de mers dupa masina

din fericire am prieten care aduce masini mai scumpe pe comanda si se pricepe la masini

acum merg pe incredere in prieteni

 

si apropo de soft , la 7P a fost nevoie de rechemare ptr modificare soft in urma scandalului cu noxele ?

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce parere aveti de aceasta masina ?

https://www.mobile.de/ro/Automobil/Volkswagen-Touareg-3.0-TDI-BM-SPORTPAKET-TOP/vhc:car/pg:vipcar/261830144.html

ceva aspecte negative de luat in seama , pe care nu le pot observa eu , care nu ma pricep prea bine la ce sa ma uit ?

scrie ca jantele sunt de 18 , mie mi se par mai mari , e doar iluzie optica ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca sunt de 20, nicidecum 18. Cam vechiuta dar daca e ok tehnic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

albinatrevel

Masina arata foarte bine, are cam tot ce trebuie, chiar mai multe decat scrie in anunt, dar este motorul de 239cp, care a fost si pe 7L fl.

Are sigla R-line pe ea, dar numai jantele sunt de R si intr-adevar sunt pe 20 sau 21, nu-mi dau seama exact.

Handlerul este unul cat se poate de serios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu este R line, jantele doar....si sunt pe 20

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Touareg-ul 7P s-a facut cu motorul de la 7L ? eu nu cred asta , nici nu are cum

150kw = 204CP , cel mai micut

apoi 176kw = 240cp dar pe mobile e scris 239CP , asta e explicatia

180 kw = 245 cp si apoi monstrul ala de 250kw = 340cp

eu nu vad unde are sigla R-Line pe ea ...

daca scrie ca are jante pe 18 in anunt , inseamna ca pozele nu sunt ok ...

plus ... cam scumpa ajunge adusa acasa , 19.000

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Ai cod motor...ca sa stii ce s-a pus si ce nu..? Probabil sunt puse datele aiurea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mi-a trimis inca vin-ul , nu raspunde inca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigla R-line este pe aripile fata.

Masina are foarte bine si e dotata top. 

Poate masina se vinde doar cu jante de 18", cele de 20" fiind la extra cost. Nici de Dynaudio nu scrie nimic in anunt, care iarasi este o dotare super ok, daca esti pasionat de muzica + carligul electric. Sau... masina din poze e doar cu titlu de exemplu. 

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da , a facut poza sa se vada clar ca are Dynaudio

sa vedem cand si daca raspunde , care e faza cu jantele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Arata foarte bine, dotata....merita banii, nu imi pare scumpa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

albinatrevel

Daca este vorba de masina care apare in poze, are sigla R-line pe aripile fata, dar nu are decat jantele R- Mallory se numesc si la interior ornamentele de la pedale-R line, am mai intalnit aceasta echipare. In rest, motorul este acelasi cu cel de pe 7L, acelasi cod motor CASA de 239cp.. Abia dupa 07.2011 au pus motorul de 245cp.

In rest, dupa cum am spus, masina e frumoasa, are multe dotari, lipsesc cele legate de asistenta la condus(acc,line,side,frontassist,dla), dar se poate si fara.

Tehnic sa fie ok, sa nu aiba probl cu lantul si cu scurgerea de ulei dintre motor si cutie. Astea sunt bolile cele mai frecvente, dar si astea se rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum nu raspund la telefon si mesaje de 2 zile , poate nu ii intereseaza sa o dea aici ...

nu am stiut ca au facut si 7L Bluemotion

in rest astept , greu gasesc ceva ... sunt tare mofturos la aspect , curatenie , nu la dotari

cea mai ieftina , an/luna ok , dotari minime , 2 seturi roti , ptr mine ok , desi e ...alba .. grr .. dar imi placea interiorul , curat , cu mocheta neagra jos , era asta :

https://www.mobile.de/ro/Automobil/Volkswagen-TOUAREG-3.0-V6-TDI-BLUE-MOTION-DPF/vhc:car/pg:vipcar/261455976.html

dar e rezervata pana vineri

cea mai scumpa , era asta ... prea scumpa , anul si km ...

https://www.mobile.de/ro/Automobil/Volkswagen-Touareg-V6-TDI-BlueMotion-Pano/vhc:car/pg:vipcar/261310152.html

apoi singura care mi-a mai placut era asta :

https://www.mobile.de/ro/Automobil/Volkswagen-Touareg-V6-TDI-BlueMotion/vhc:car,cnt:be!de,pgn:4,pgs:10,srt:price,sro:asc,ms1:25200_36_,frn:2011,prx:20000,slt:dealer,ful:diesel,dmg:false,exp:false/pg:vipcar/243372407.html

nu lasa la pret nimic

mocheta e murdara , mai ales acolo la picioarele soferului

plasele spate de pe scaune arata ca niste ... sa nu zic eu ce

ma duce la 18.000 adusa aici .... nu merita , mai astept

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!