Jump to content

Sfaturi achizitie (Touareg 7P)


Xenomorf
 Share

Postare recomandată

Km ,AG ,si starea scaunului sunt suficiente motive ca sa eviti astfel de “oferte”

B90CFF9E-000B-4FDE-BAF7-D0A9C5656665.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine spus

Scaunul meu arata mai bine la 315.000 km si am 90 kg

Dar oferta e normala , asa sunt masinile vandute in AG , cu tupeu maxim , PERFECTE

Doar pe teritoriul judetului Arges si-a facut cetatea proprie Vlad Tepes , nu ? Poenari parca

De aici si teparii , urmasii marelui domnitor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai avem un Touareg in firma care e tot luat de noi de nou, e mult mai bine dotat, dar pielea la fel e si in ala, si are km aprox la fel, poate spre 150k maxim...

Masina din anuntul de pe OLX, cel putin de pe site-ul RAR, ITP-urile bat cu nr de km, si masina e luata de noua din RO, unic proprietar...

Acuma nu stiu ce sa zic, de aia am v-am intrebat si pe voi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica istoricul la reprezentanta .

Ar trebui sa aiba pe perioada garantiei.

Ca idee ,cea mai ieftina de pe mobile.de ,e mai scumpa cu aprox. 5000€ .

 

Verifica tot ce am scris la pagina 22

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi intreba luni si la reprezentanta daca are istoric. Cel putin in garantie. Dupaia sincer nu m as crampona in reprezentanta atata timp cat se pot.dovedi reviziile sau ceva cu facturi ( nici eu nu imi fac toate reviziile la reprezentanta dar la toate masinile a putut oferi un istoric transparent a ce/cand s a schimbat la masina ). Totodata prefer o masina cu revizii la 15k la.service autorizat decat un cu revizii la 25 30k la reprezentanta :)

Pretul teoretic pt achizitie se poate duce spre 25k eur, nu ar fi o problema... am gasit pe mobile si mai ieftine cateva, nu e o problema, pretul si mie mi se pare unul normal, masina nefiind foarte dotata oricum...

cele de 25k/27k sunt cu mult mai multe optionale si motor de 262cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai buget flexibil NU lua din RO ,ia doar din DE ,cu istoric si unfallfrei.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este normal ca în DE să fie mai scumpe, este o piață cu expunere mult mai mare.

daca îți iei din DE cumpără numai de la dealeri autorizați cu garanție, altfel mai bine cumperi din România.

Ai mare grijă ce cumperi multe mașini din segmentul ăsta au fost company card în leasing operațional, super forjate iar cu revizii făcute la 30k, adică cam din an în an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si asa tot sunt mai "legate" decat cele rulate in Romania

si in Romania tot la 30.000 km se fac reviziile, iar ca ore de functionare / 30.000 km in Ro sunt mult mai multe.

Deci oricum o dai, tot din DE iesi mai castigat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu asa bancheta uzata ,la 113.000 km,2018,nu cred ca ai sanse sa gasesti una in DE ,poate nici la  200.000 km 

Volanul…si el arata uzura reala …inainte sa fie imbracat 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cunosc ce si cum sa caut si afara cam am luat peste 15 masini din germania, chiar si ultimele 3 ale mele :)

Problema e ca si in Germania, dupa criteriile de selectie minime ca optionale an km, sunt doar 3 masini si una e asta din Romania :)

Una singura e mai ok, dar are tapiserie texil.

Asta ar fi:

https://home.mobile.de/KLUGEAUTOMOBILE#des_386934177

 

Inca o poza cu un interior de piele touareg din germania pana in 150k km... eu cred ca e proasta pielea, fiind aia de baza, nu aia ok perforata care e pe scaunele cu ventilatie...

 

Screenshot_20240323_205955_mobilede.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te cred, si te inteleg, dar nu cred ca multa lume isi bate capul cu asa ceva pt cateva sute de eur profit, mai ales daca nu are parc auto, sau nu e samsar :)

 

Incerc maine cu istoricul la reprezentanta si vedem... ms mult de info!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pielea aia o am si eu pe scaune si mi se pare extrem de rezistenta

Nu inteleg cum pot scaunele sa ajunga in acel hal

Obezi de 150 kile pe care ii mananca undeva si se foiesc non stop cand conduc .. ?

 

Iar la masina asta , ce unitate e aia horror pusa acolo ?

Zici ca e din alt film

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, e ceva chinezarie pare... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte probabil persoane in varsta/cu mobilitate redusa, care intra si ies greu din masina. De acolo uzura aripioarei exterioare a ambelor scaune si a sezutului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Știți ce e ciudat pentru noi, românii? Ne dorim mașini rulate care să fie ca noi la prețuri de nimic, așa ceva nu o să se întâmple.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu ma astept ca o masina de 6 8 ani sa fie ca noua, si 25k eur nu e un buget de nimic, dar ca orice om iti doresti o masina in stare tehnica buna si cu istoric transparent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect

7P e deja o masina din generatie mai veche din moment ce la CR7 circula deja varianta facelift

Cand ai buget de 25k normal ca doresti ceva ok , nu sa iei teapa , ca acolo e problema , ti se da teapa

Daca toate masinile ar fi corecte si preturile ar fi corecte si oamenii corecti

Din pacate toate categoriile sunt formate majoritar din mincinosi si exceptiile sunt minoritare

Si daca totul ar fi corect ne-am schimba masinile mai des

Acum prima chestie care o calculam noi cei corecti este - pe masina mea nu pot cere pretul corect ca nu ii pasa nimanui cat am bagat in ea iar ce cumpar sigur e teapa deci voi mai baga o gramada de bani in ea - asa ca o mai tin pe asta

Cei incorecti , majoritari au altfel de calcule - nu bag nimic in ea , o dau cand prind un fraier si iau alta sa vad cum o nimeresc de data asta

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Nu ma pot abtine, cand vad ca toti sunt profesionisti in a cumpara masini la mana a doua. Deci, uzura scaunului la masina respectiva, nu are nici o legatura cu numarul de km. Am un 7P din 2012, are peste 190k km, la mine e de aproape nou. Aceeasi uzura o am de pe la 100k km, ba din contra, la aripioara de la spatar, am si niste zgarieturi de la gecile sotiei. Sunt un tip greut, dar nu foarte, am in jur de 100kg. Pentru a evita astfel de cute, ar trebui in mod constant curatate si hidratate scaunele de piele, ceea ce, recunosc, nu prea am facut. Pentru a depista nr real de km, altele sunt metodele. Un scaun de peste 300k km, ma astept sa aiba zgarieturi, rupturi, nu cute.

  Mai este un mit, d-le, nu lua masina din Romania ca e distrusa. Uite ca am exemplul meu, si inca nu e distrusa dupa 12 ani, ce-i drept, vopseaua originala nu prea mai e pe multe elemente, dar tehnic, o consider inca excelenta.

  Asa ca, dmpdv, acea masina pare destul de ok, am vazut ca ai si VIN-ul pe anunt. Deci @Acidone77 ,dupa ce ii verifici VIN-ul si daca e ok, mai trebuie sa mergi sa o vezi, la fata locului ai putea observa daca a fost pocnita, si sa-i faci si o diagnoza. Navigatia e o chinezarie after-market, daca masina a avut RCD550, atunci, daca acea chinezare e montata cum trebuie, ii da clasa RCD-ului. Oricum, maximul posibil din fabrica, RNS850, care nu prea mai face fata timpurilor prezente, il gasesti la dezmembrari.

  In rest, cum zice ANdi B., noi romanii, vrem masini la mana a doua, destul de vechi, care sa aiba si km putini, sa aiba si vopsea originala, sa nu aiba nici daune in istoric(nu ma refer la daune totale) si cel mai important, sa fie degeaba.

Modificat de SVMLG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Ca idee legata numai de HU..sa faci retrofit la rns 850 de la rcd 550..nu este ușor și este costisitor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

An bun , pret corect, daca masina corespunde tehnic ( si nu are accidente ), mers , vazut , verificat si cumparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e ok ceva cu masina aia , prea putini km si nu se explica starea scaunului , de ce e imbracat volanul , tot ce a observat Catalin initial .. + AG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina asta era doar una din variante, pe lista au mai aparut si Toyota Land Cruiser, si/sau poate Jeep Grand Cherokee... vai vedem ce optiuni ar mai fi, cautam, ne ma informam, mai aflam una alta... :) - dar nu as dori sa ducem discuta offtopic in vreun versus... 

Oricum, va multumesc pentru informatii si pareri!

Modificat de acidone77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, tavitara said:

Nu e ok ceva cu masina aia , prea putini km si nu se explica starea scaunului , de ce e imbracat volanul , tot ce a observat Catalin initial .. + AG

In general scaunul are de suferit atunci cand intri si iesi din masina de mai multe ori intr-o zi, adica plimbari scurte si multe. Nu toate scaunele de Touareg sunt din piele, unele au piele sintetica..cel putin pe laterale. Cat despre volan, eu pe al meu l-am distrus in doi ani de pandemie, mereu il stergeam cu dezinfectant. Nu distrus dar s-a dus vopseaua in unele locuri si arata urat asa ca am facut un retrofit si i-am pus unul nou cu padele si incalzire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as spune ca nu te poti lua dupa uzura scaunului soferului, mai ales ca n-ai de unde sa stii cum a fost folosita masina, kilometri facuti in oras isi lasa amprenta, pentru ca te dai jos si te urci in masina mult mai des, daca masina a facut kilometri extra urban, e normal ca scaunul soferului sa arate mai bine, chiar daca are km mai multi, cand am vandut Cayenne-ul Turbo  (din 2010, trecut de 300 000 km) scaunele aratau cam asa, fara nici un fel de detailing, protectii etc: 

AP1GczPc49N2aWgXkQqoaFOz6HHNWZbjVmUTMv84

AP1GczPgaCoxOsPnmaQUSWK9xlMxywhQEFf9vKYe

 

In acelasi timp, acest Bentley din 2005 cu 53 000 km la bord a fost vandut ieri, (am vrut sa fac o comparatie) scaunul soferului arata mult mai rau decat la Cayenne, ce-i drept si vechimea isi spune cuvantul, nu doar km, insa am vazut si masini de 3-4 ani vechime cu km putini la care scaunele aratau mult mult mai rau, calitatea fabricatiei si pielea folosita poate sa influenteze mult starea scaunelor si a interiorului in general: 

AP1GczMXOVLSuhrnDpclBG0VvdaN26c3ZCRrw4Wm

 

 

 

Modificat de corad0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!