Jump to content

Sfaturi achizitie (Touareg 7P)


Xenomorf
 Share

Postare recomandată

Eu o mai tin putin pana face 500k in bord si apoi mai verific pe Mobile cat a ajuns un Q5 sa un Q7

Daca vroiam sa o vand nu bagam atatia bani in ea , cat timp am grija de ea ma mai tine

Plus ca am nevoie doar de masina pe care sa o conduc eu de placere , nu de smartphone cu roti care sa ma atentioneze daca ma uit in alta parte cand conduc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La momentul actual un 7P bine intretinut nu merita vandut pt ca nu iei cat merita de fapt ( raportat la ce exista ca similar ). De aceea si preturile sunt mari la SH pt ca astea noi nu mai au aceeasi calitate ca acum 7-10 ani. Eu n-o s-o vand niciodata 😁

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am abia 143k km reali, e varianta R-line cu toate dotările posibile, inclusiv pachetul ultra rar pentru offroad: low range și diferențiale centru și spate blocabile. Pe asta m-am bazat că o să fie totuși cât de cât vandabilă la momentul potrivit.

 

Când am luat-o mi-am zis că dacă nu voi reuși să o vând când va veni momentul, îi trag niște scuturi (pe lângă ce are deja) și o țin de semi-offroad :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare Domnilor.

Caut și eu un 7p in stare bună cu kilometrii cât mai puțini.

Am gasit 2 pe olx ce mă interesează, 

1) varianta simpla 204cai fara piele fara prea multe dotari la 134K din 2014( istoric full reprezentanță) 

Mașină f intreținuta undeva la 16.500€

2) varianta 262cai 2016 tot pe la 135K ( 2 proprietari) asta are ceva dotari, domnul zice ca nu stie daca are webasto sau nu.

Și asta arata bine in poze +filmare undeva la 18.00$

Ma poate ajuta cineva cu dotarile masinii dupa VIN? 

Clar că cel din 2016 e varianta facelift si mai dotata, dar nu stiu daca am eu nevoie de perne si alte minuni sau ma duc pe ceva mai simplu dar sigur. ( orice sfat e bine venit)

Masinile sunt in Bucuresti, iar eu in Arad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io am varianta fara perne , 204 cp , dar asta am cautat pt ca stau mai mult la munte  si chiar nu vreau surprize prin zapada, sa pice fata sau spatele si sa raman blocat acolo pana la primavara. Cele cu perne sunt mai costisitor de intretinut  ( vezi topic-uri cu problemele aferente suspensiei pneumatice ) dar in final depinde ce iti doresti si permiti .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prea ieftina aia dotata la ce km are , pune mari semne de intrebare , riscuri mari

Prima probabil varianta aia Mountain care a fost noua 40.000 euro sa zicem ca e cheala si pretul e ok

Daca te multumeste masina fara dotari eu pe aia din 2014 as lua-o , dar macar vezi ce faruri are

Fara perne , piele , webasto si RNS poti merge dar cu faruri slabe e mai naspa

Incalzire auxiliara are doar daca exista eticheta Eberspacher pe stalpul de la usa soferului

Pune linkuri

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce vrei să faci cu ea, dacă va merge doar prin oraș și pe autostrăzi/drumuri naționale e ok suspensia pneumatică. 


Dacă locuiești undeva unde planifici să tragi de ea atunci da, mergi pe cea clasică, oricât o forjezi, și dacă le schimbi anual amortizoarele/articulațiile tot ieși ieftin. 

 

Cele pneumatice cam în 10 ani încep să se ducă oricum din cauza îmbătrânirii să zicem, dar nu e capăt de lume, iei altele noi și mai țin încă atâta dar apoi intervine și cat vrei să ții mașina, dacă vor începe să cadă alte chestii pe ea și degeaba ai suspensie nouă, șamd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Acum tu stii daca te increzi in ce scrie un samsar

Exemplu de abureli :

- A nu se face comparatie cu masinile fara optiuni,nu necesita nici o investitie!

- Navigatie profesionala 3D touch screen led

- Faruri bi-xenon adaptive+cornering light
- Faruri led ultima generatie fata/spate

Mai lipsesc farurile laterale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fac abstractie la ceea ce spun ei, am verificat.o si km corespund doar ca nu pot sa stiu ce intretinere a avut. In plus e si la Bh, f departe de mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cpr84 cu o simpla cautare pe google a seriei, iti dai seama de la o posta ca fie minte in anunt nu numai cu primul proprietar, sau a expus o serie de la o masina corecta , cert este ca seria acelei masini a fost la vanzare si in Braila anul trecut  :))))   iar ca sa fie tortul complet la o decodare rapida de serie apare ca este anul 2014 , nu 2015 ca in anunt .   Astea sunt fix anunturi de Tzepe  care trebuie evitate  din categoria "Ieftin si bun" . 

 

image.thumb.png.599cdc4b1158b1fb6d7eae9a07759c2e.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m.am gandit sa dau search la serie cu google. Da, apare ca fiind din 2014. Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta alta , nimic nu e real acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

https://www.autovit.ro/autoturisme/anunt/volkswagen-touareg-3-0-v6-tdi-blue-motion-dpf-automatik-exclusive-ID7HhnK2.html. Am vorbit cu omul, pare de buna credinta, e intrata in 2020 in tara, el a luat.ode la o cunostinta, el crede ca km is reali, a mers pe incredere cand a cumparat.o. Scaunul totusi pare cam uzat, nu ros dar parca e lasat buretele, de aici ma gandesc ca poate km nu sunt aceia. Ce parere aveti?

De ce i.a facut iar RAR oare?

Screenshot_20240124_212338_com.google.android.apps.docs.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai da qoute la tot

Apoi cum sa arate scaunul la km aia dupa 10 ani ?

Doar nu stau doar fetite de 50 kg la volan

In rest nu am idee ce e cu povestile astea , intrata in 2020 , cunostinta , nu e sigur de km reali , frectii

Masinile astea trebuie verificate bine nu luate pe incredere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand zici verificate bine, la ce te referi, sa merg la un service? 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 17 ore, cpr84 a scris:

De ce i.a facut iar RAR oare?

Scrie si in raportul rar de ce:  Defectiuni tehnice . Cel mai probabil ceva fum pe esapament.... de a atras suspendarea talonului. 

image.thumb.png.1f91ec4018d875217b4d7d7386af7da2.png

Iar dupa facturile expuse se vede ca a schimbat piese corespondente sistemului de racire la care mai mult ca sigur nu i-a dat de cap ,probabil s-a saturat sa mai investeasca in ea si decide sa fie problema urmatorului proprietar.  

 

Trebuie sa intelegi ca la anul , banii si KM in care te uiti tu,   majoritatea anunturilor  sunt epave functionale   mai bine zis Tzepe.  Urmeaza ce iti recomanda Eexcalade mai sus ca sa minimalizezi acest risc dar  si cu toate recomandarile de verificari si teste , la anul , banii si km aceia .....gasirea unei masini corecte ...... sa zicem ca ai avea mai mari sanse sa gasesti o fata mare inainte de facultate .....-_-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, km reali se pot vedea pe un tester la Touareg? Stiu ca la Passaturile cu DSG km se vad si la cutie si nu se pot modifica, doar sterge total.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cpr84 Km pe cutie se modifica la orice neam de cutie sau model , doar software-ul care il folosesti iti da limitarea 

 

 La Touareg ai marele  avantaj al unitatilor media cu HDD  si poti verifica anumiti parametri de functionare si cu putina matematica ajungi la un kilometraj estimat in functie de orele de rulare  asa iti dai seama clar daca au fost manarii 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sebastyan. G

Nu e elocvent calculul din filmulețul postat. De ex la mine îmi iese cu aprox 108 mii km mai puțin decât am în bord... pt ca media din bord pe 7000 km e 32 km/h. Dacă înmulțesc cu 54 km/h cât are și protagonistul în bord îmi iese 250 mii km, apropiat de 256 mii km cât am în bord....

Power cycles 26624

HDD Hours - 9071

Stand by 10 min la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum nu mai conteaza

Parintele nostru care ne mangaie pe cap , Ciolacu , care a mers pe langa alte limuzine si cu Touareg-ul guvernului s-a suit la volanul noului Duster si a fost impresionat , a zis ca e bestiala masina , cu asta va merge , nu vrea sa mai auda de altceva

Cred ca putem sa inchidem rubrica asta , trecem toti pe Duster

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut ! 

 

Doresc sa achizitionez un Touareg 7P din 2011 cu motorizarea 3.0 TSI Hybrid de 333cp + 46cp electric.

Stie cineva informatii despre acest model? M-ar interesa niste probleme comune la motorizarea aceasta, consum si la ce costuri sa ma astept de intretinere.

Este estimat pe internet ca ar merge pe electric pana pe la 50km/h si un consum de 13 in oras si 8-9 in afara(120km/h).

 

Masina in momentul de fata are 222.000km , optiuni super ok si ca aspect arata chiar bine.

In cursul zilei de astazi ma duc sa o vad/verific la parcul auto la care este pusa la vanzare.

Ca si pret este la 15.000E aproximativ.

 

Astept informatii de la un posesor sau cineva care stie mai multe despre acest model.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cosmin FNS la pagina 20 din topicul asta ai informatiile  cautate , te rog sa folosesti functia search. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

https://www.olx.ro/d/oferta/touareg-v6-tdi-113-000km-led-piele-stare-perfecta-proprietar-IDi4kbB.html

 

Ce parere aveti despre aceasta masina? Merita banii?

Stiu ca nu e foarte dotata, dar se cauta una cat mai "fiabila", adica e ok ca nu are pneumatica gen, mai multi cai nu va fi nevoie, cei 204 sunt suficienti, clima 4 zone la fel nu e un must...

Se cauta o masina tehnic ok, cu km decenti/corecti... ceea ce aceasta masina pare sa aibe :) 

Modificat de acidone77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!