Jump to content

Sfaturi achizitie (Touareg 7P)


Xenomorf
 Share

Postare recomandată

Mie mi se pare dubios totusi ca masina vrea al treilea proprietar in RO dupa doar 70.000 km

Asta e versiunea Mountain cu 204 CP care s-a vandut la 40.000 euro

RNS-ul nu foloseste la nimic fata de radio , e deja o unitate complet depasita , pentru mine e complet inutila

Scaunele de piele da , eu ma bucur mereu de ele , iarna si vara , ba prea reci ba prea calde , sunt bune doar de privit si de curatat daca se murdaresc

Camera pe spate , perne si altele , aia e alta masina , @juice_kka mentionat ca are dotari suficiente pentru ce are nevoie

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu nr proprietari e cu dus si intors , poate e unul si acelasi , leasing si la final firma sau pf ( cum a fost si masina mea ).

Inainte verifica ce s-a facut la ea pe parte de service ( la anii ei m-as gandi serios la o distributie si schimb ulei cutie ) , apoi test drive prelungit. Vezi cat e negociabil la final.

Modificat de Baxxon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distributie si ulei cutie la 70.000 km ?

No way ...

Asa iei una dotata cu km mai multi

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Linkul de vanzare deja nu mai este valabil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai este unul asemanator pe Olx: mountain, 2015, 87 000 km, 19.500 EURO. Doar ca e alba

7P.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa înțeleg ca am avut ghinion, sau poate m-a ferit Boss-ul de sus de ceva nasol. 

Alb sub nici o forma nu ma multumeste

Modificat de juice_kk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ii fain pe alb . Io as fi vrut sa aleg alb dar n-a fost sa fie .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare, am achizitionat recent un Touareg 3.0 TDI CVWA,  170k km, varianta de 150 KW. Am niste nelamuriri si poate reusesc sa gasesc niste raspunsuri de la voi. Masina este fabricata in 10.2015 (model 2016), deci varianta facelift.

 

1. Din ce am citit pe forum masinile astea stiu de coasting, nu am obervat la mine. Si cu AN on/off, nu face coasting.

2. Este normal sa se simta un usor soc(se simte in masina) cand treci cutia din R in N? De asemenea se simte putin si cand schimba vitezele. Sau sa fie vreo prb in tampoane?

3. Modul sport este defapt manual? 

3. Se simt mici vibratii in volan in curbe, am mai citit pe forum prb de genul, dar nu am vz sa existe si solutii pt prb asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@morpheusstce rulaj are masina si ce sti de istoricul servis al masinii.

 

1. se poate activa/dezactiva din meniul de infotainment

2.depinde, in general nu, dar daca face doar uneori posibil.

3. nu

4. eu nu am avut asemenea probleme, ele pot rezulta de la directie, suspensie, roti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ANdi B.Multumesc pt raspunsuri! Masina este achizitionata din Romania, 170k km reali. Nu am gasit optiunea de coasting in meniu, daca ai idee unde sa caut, ti-as ramane recunoscator. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare, doresc sa-mi cumpar un 7p dar problema e ca mi se par un pic supraevaluate. Care credeti ca ar fi pretul corect pt un 7p 2012-2014 cu dotari decente( perne, asistenta la franare, scaune electrice, xenon) si km... Pot fi si peste 200k dar nu mai mult de 230k. Am pierdut un Touareg din 2014, 170k km dotata binisor si avea pretul de 17000, masina inmatriculata in ro de noua, un sg proprietar. Dar pana m.am hotarat eu, o vanduse si acum realizez ca era cel mai bun pret de pe piata in mom de fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cat e mai dotat cu atat creste pretul

Acum 5 ani jumate , 2012 fara perne si fara camere dar cu xenon , incalzire auxiliara , piele , climatronic dublu si portbagaj electric , am luat cu 15.500 din DE la 215.000 km si am considerat petul f bun

Azi ar trebuie sa fie considerabil mai ieftina si una similara dar cu perne din 2012 peste 200k , adica 14.000 maxim in functie de starea ei

La o masina din 2012 bagi bani si in service la perne in 2024 ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil ca preturile acum sa fie aproape la fel ca acum, 4,5 ani pt aceeasi masina din cauza covid si crizei cipurilor, inflatiei...

Si daca ar fi o masina care are 230k km si distributia schimbata? As elimina niste costuri. De ex:

https://www.olx.ro/d/oferta/touareg-7p-rline-IDhDMpT.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturile au crescut f mult in ultima vreme la modelele acestea ( 7P ) , nu prea gasesti sub 18k euro care sa fie intretinute corespunzator si cu istoric cert. ce gasesti sub 15k , ai de bagat serios in ele( am vazut si eu vreo 4 si toate erau cu piese AM si ulei febi si alte minunatii.... )

Vorbim de euro 6 nu euro 5 .

 

Modificat de Baxxon
typo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cpr84 in anuntul postat de tine la descriere specifica "Nu sunt samsar" dar in lista de anunturi ale aceluiasi user se regasesc mai multe masini la vanzre.....ironic nu ?   Anuntul este scris fix sa pice in plasa nu om normal care crede cuvintele ca totul a fost schimbat si ca nu va fi nevoie "de bagat bani" . 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand achizitionezi o masina din aceasta categorie NU pretul trebuie sa fie in lista de criterii .

Masina nu se cumpara daca :

-nu are toate reviziile/reparatiile la zi (se verifica doar la reprezentanta)

-nu are km reali

-are daune majore

-are scurgeri de lichide

-are antigelul murdar 

-are tevile afumate

-…….

Altfel …sa pui deoparte minim 3000-5000 € pt  eventuale reparatii .

 

 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 4 ore, Baxxon a scris:

Preturile au crescut f mult in ultima vreme la modelele acestea ( 7P ) , nu prea gasesti sub 18k euro care sa fie intretinute corespunzator si cu istoric cert. ce gasesti sub 15k , ai de bagat serios in ele( am vazut si eu vreo 4 si toate erau cu piese AM si ulei febi si alte minunatii.... )

Vorbim de euro 6 nu euro 5 .

 

Euro 6 fl sunt minim 20000€

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 2 ore, EEXCALADE a scris:

Cand achizitionezi o masina din aceasta categorie NU pretul trebuie sa fie in lista de criterii .

Masina nu se cumpara daca :

-nu are toate reviziile/reparatiile la zi (se verifica doar la reprezentanta)

-nu are km reali

-are daune majore

-are scurgeri de lichide

-are antigelul murdar 

-are tevile afumate

-…….

Altfel …sa pui deoparte minim 3000-5000 € pt  eventuale reparatii .

 

 

Nu ma deranjeaza sa bag 3000-5000€ dar pretul sa fie unul realist, ceea ce nu prea este cazul din ce am vazut chiar si in Germania. Am vazut una in Be cu 14000€ care spune ca ar fi unic proprietar. Intr.o saptamana ajung oricum in be si o pot vedea, pare curata dar ramane de vazut.

Volkswagen Touareg 3.0 TDi EURO5 - NAVI - 1erMAIN - XENON -
€ 13.990,00
https://link.2ememain.be/m2034017636?utm_source=android_social&utm_content=vip&utm_medium=android_social&utm_campaign=socialbuttons

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

38 minutes ago, cpr84 said:

Nu ma deranjeaza sa bag 3000-5000€

Baga suma asta in achizitie (an mai recent,km mai putini…) ,NU in reparatii 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine spus

Am tras cu ochiul pe ofertele din DE si am ramas uimit de preturi azi , nu am mai verificat niciodata cat costa una de cand am luat masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 30.12.2023 at 21:41, cpr84 a scris:

Salutare, doresc sa-mi cumpar un 7p dar problema e ca mi se par un pic supraevaluate. Care credeti ca ar fi pretul corect pt un 7p 2012-2014 cu dotari decente( perne, asistenta la franare, scaune electrice, xenon) si km... Pot fi si peste 200k dar nu mai mult de 230k. Am pierdut un Touareg din 2014, 170k km dotata binisor si avea pretul de 17000, masina inmatriculata in ro de noua, un sg proprietar. Dar pana m.am hotarat eu, o vanduse si acum realizez ca era cel mai bun pret de pe piata in mom de fata.

deci erai dispus la 17 k euro si in plus :

în urmă cu 20 ore, cpr84 a scris:

Nu ma deranjeaza sa bag 3000-5000€

Ajungi exact la suma corecta pt un euro 6.

Parerea mea e ca cu cat cauti mai ieftina , o sa alegi mai rau pt o masina incare trebuie sa bagi bani deja stai sa te gandesti cum a fost de fapt intretinuta acea masina si in final ajungi sa bagi dublu si tot nu va fi ca una care e euro 6 si cu km mai putini.

în urmă cu 19 ore, EEXCALADE a scris:

Baga suma asta in achizitie (an mai recent,km mai putini…) ,NU in reparatii 

Corect !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca in primavara lui 2018 am luat cu 15.500 o masina din 2012 cu 215k , matematic logic , ar fi super ca in primavara lui 2024 sa pot gasi o masina din 2018 cu km astia si la pretul asta

Doar ca e SF acest lucru se pare , nu discuti sub 20.000 euro la 2017

Ca sa vezi cum se schimba lucrurile fara sa iti dai seama

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-au schimbat preturile , ce luai NOU in 2018 , aceeasi masina acum in 2024  s-a dublat la pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O masina din 2018 are alte dotari fata de una din 2012, e normal sa fie mai scumpa, pastrand proportiile. De pilda faruri cu Xenon la una si LED Matrix la cealalta. Daca adaugi si inflatia acei 15500 euro in 2018 s-ar putea sa insemne cam acelasi lucru cu 18000-20000 euro astazi. Dar pe termen scurt modelul ar trebui sa se devalorizeze si mai mult, nu cred ca e un moment bun de achizitie, acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea e adevărat. Depinde mult să compari 1 la 1. Multe mașini s-au scumpit dar s-au făcut și economii de cost. VW e cunoscut deja că la generațiile post 2018 sunt mult mai slabe materialele și construcția. 

 

Nu știu la Touareg, având în vedere că ei îl consideră premium dar cam toți producătorii au făcut ceea ce se numește și shrinkflation.

 

Corect, nu se compară un se de faruri matrix led cu xenon dar și dacă compari 1 la 1 ca și dotări prețurile sunt minim 50% mai mari.

 

Și eu sunt în dilemă, poate să îl vând, poate nu, mașina e foarte ok nu mă mai pot plânge de nimic realist vorbind, dar si dacă o vând nu găsesc mașina echivalentă ca și consum, confort, putere, poate dotări mai bune dar în rest…toate s-au scumpit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!