Jump to content

Sfaturi achizitie (Touareg 7P)


Xenomorf
 Share

Postare recomandată

masina aia e de peste 1 an la vanzare pe diverse site-uri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cosmin Sfeatcu de unde ai scos raportul?

LE: am văzut ulterior. E istoricul din reprezentanta.

Din păcate asta e situația pe piața SH de la noi. Majoritatea masinililor de 4-8 ani au in jur de 170 k.

Samsarii ar trebui pedepsiți in astfel de situații iar cumpărătorii ar trebui sa se trezească la realitate și in același timp sa nu mai aibă pretenții nerealiste cu privire la nr de km.

Cel mai indicat ar fi ca înainte de cumpărarea unei mașini SH sa se verifice istoricul atât in reprezentanta cat și la firmele specializate (se pot găsi informații suplimentare legate de daune, kilometrajul cu care s-a înscris la licitații etc). Cheltuind o suma mica de bani raportat la valoarea mașinii se pot evita mari tepe. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu info referitoare la treg-ul mentionat

kilometrii din bord sunt reali, in 05.2017 ultima intrare in service in germania masina avea 140.xxxkm, acum are 168.000km

in 2016 la masina a fost inlocuita chiulasa din cauza unor scurgeri de ulei, a fost inlouit un actuator de la clapeta admisie aer (traducere din germana), alte reparatii gen scaune incalzite spate, bec xenon - toate acestea pe garantie!

masina nu a avut nici o reparatie la caroserie inregistrata pana la ultima intrare in service, dar masina are elemente revopsite, cel mai probabil de curand, in ultimii 28k km...

acum intrebarea mea pt voi, faptul ca s-a umblat la motor si s-au inlocuit respectivele piese este un lucru bun? s-au inlaturat anumite probleme, dar totusi s-a umblat la motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ... mie imi pare asa = accident evident => de cand a avut accidentul , nu a mai intrat in service autorizat cu ea

a facut-o neinregistrat si asta e de rau ca nu stii niciodata ce a avut exact

aia cu motorul si cu problemele inregistrare cu acte e ok

asta cu vopsitul e dubioasa rau de tot , trebuie purecata bine de cineva care se pricepe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-touareg-ID7GqHwT.html

 

Masina asta a mai fost la vanzare pe autovit cu ceva timp in urma, avea numere de germania si alt pret. Omul zice acum ca investit in ea 14.000ron, am sa aflu si revin.

NU imi plac jantele, nu imi place faptul ca ii lipsesc elementele cromate de la exterior.

pareri? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dreptate cu jantele si elementele cromate

daca are si alt rand de jante cum spune , ar fi cat de cat ok

in rest :

poze putine , nu se vede nimic din starea interioara a masinii

detalii minime , era interesant in ce a investit banii , etc

trebuie vazuta si luata la bani marunti , nu se poate forma o parere din ce ne-a oferit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu omul, zice ca a schimbat distributia (cele 3 lanturi), toate garniturile care se schimba la distributie, termostatul, un semering dintre cutie si motor, ulei motor si cutie, filtre, etc si are facturi doveditoare pt tot incl. garantie pt manopera de la service.

Mai are un set de roti de iarna pe 18'' originale vw.

De ce sa investesti atata intr-o masina si apoi sa o vinzi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice vanzare are un motiv

1. omul are bani si schimba masina = cel mai fericit caz

2. omul e samsar si vinde masini aduse de dincolo , de la straini care au bani si isi schimba masina , deci samsarul vinde pentru profit

sunt samsari care tin si pentru ei unele masini un an sa zicem , dar nu baga bani in ele ptr ca stiu ca le vor vinde

3. nu are incotro , a bagat destui bani in masina si tot ii face probleme , s-a pacalit , renunta la masina si incearca sa isi recupereze ceva

4. x-files ... adevarul nu il putem cunoaste desi stim ca exista acolo undeva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma am zis sa ma duc sa vad o masina de aici de la Nurvil Weltauto

ca are garantie , evaluare facuta de ei cand au preluat-o de la proprietar , istoric la zi , revizii la zi , tot

vreau sa ma duc sa o vad luni , hop ca veniti vineri ca masina e la vechiul proprietar care face naveta la Bucuresti

stiti , e client bun , i-am mai dat masina sa se plimbe

pfff

na , ma duc vineri

masina deja o zgariase rau de tot in spate

plina de biciclete , haine , sacose , sticle de apa , iasi lasase tot apartamentul in masina , nu am putut sa vad nimic cum trebuie

am dat o tura cu ea , am dus-o la un prieten la un service sa isi dea cu parerea , ne-am inteles la pret si a ramas sa ne intalnim luni dimineata sa facem actele si sa rezolve ei zgarietura

luni , adica azi ... iar e masina la Bucuresti , nu raspunde proprietarul la telefon

pai m-am enervat ... da ori vinde Weltauto , ori altcineva ?

nu , ca noi , ca facem actele imediat , texte

ca iar o sa ii faca evaluare la masina , si sa vin sa o vad iar , ca o curata ei , etc si ma suna cat de repede

nu m-a mai sunat nimeni

cu greu pot sa le dau nota ... 1

 

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nasol... din pacate cu astfel de oameni suntem nevoiti sa colaboram. eu nici acum nu am cheia 2 de la masina, si nici nu am idee cat costa una.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

albinatrevel

De pe mobile.de, de la un handler cu multe review-uri pozitive-cea mai buna cale, fara nervi sau chiar de la privat daca e serios.

Faci un drum de Germania, te costa in plus, oboseala, dar nu-ti iei masina in fiecare zi, odata la cativa ani merita efortul.

Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am timp de plecat dincolo dupa masina , daca e sa aduc de dincolo , platesc pe cineva sa aduca

dar ce incredere mai am in cineva cand niste " dealeri seriosi " sunt de 2 bani ?

parca am colaborat cu niste suzetari , nu pot sa cred ce penibili sunt astia de la Nurvil ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putut sa negociezi mult cu ei? ai incercat? ma astept ca de la 14-15.000euro sa lase pe putin 1000euro, fara prea mari eforturi.

 

Eu zic sa mai ai un pic de rabdare, poate ai dat de 1 singur incompetent, dar in final se rezolva. Daca masina este ok, si se prezinta bine cu istoric clar, merita trecut peste serviciul de toata jena a dealerului. De exemplu eu am avut o experienta exceptionala cu dealerul DWA Avia Pantelimon. (doar cu unul singur, nu pot spune ca toti de acolo sunt buni).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16.600 - 16.000 - 15.500

azi nu ii ofeream mai mult de 15.000

maine nu ii mai ofer nimic

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tavitara Mai ai varianta sa apelezi la o firma specializata. Sunt câteva prin tara care aduc mașini la comanda, conform cerințelor tale. Avantajul ar fi ca ai acces la licitații unde de multe ori găsești mașini mult mai ok din toate punctele de vedere decât pe mobile, plus ca primești câteva luni de garanție pt motor, cutie, și foarte important pentru nr. de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

loghy , masina e frecata acum prin Bucuresti de un " fost proprietar " care in doar o saptamana a zgariat-o groaznic ( mai bine de o palma raschetata tabla si plasticul ) , cum nu a facut din 2011 pana acum

ce incredere mai am eu sa iau asemenea masina ?

ca idee , are RNS850 , xenon , incalzire in scaune ( scaune manuale cu piele neagra in stare acceptabila , dar nu buna ) si parbriz incalzit , atat , nimic altceva

cumparata de noua de la Nurvil Valcea , 200k facuti in RO

jante de 17 ciupite , anvelope vara uzate , ambele usi din fata pocnite in parcari , capota cu zone fara vopsea de la pietre

Andrei , am pe cineva care imi poate aduce ce vreau dar imi era comod de aici , daca dadeam peste oameni normali la Nurvil , care sa nu ma minta aiurea sa imi pierd timpul . Chiar aveam impresia ca sunt firma serioasa , m-am inselat

 

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Man, nu stiu cat de mult te "arde" pe tine sa o iei acum...dar eu zic sa maia stepti... 200k km facuti in RO, nu stiu ce sa zic. Plus ca daca ii lipsesc asa multe, mai bine dai un avans serios la un leasing, iar apoi te folosesti de casco de la el. Si a mea are ceva ciobituri, plus ca atunci cand am luat-o pe auto DNA avea o dauna de 9000 lei care s-a dovedit a fi usa stanga spate. Probabil revopsita. Dar la leasing, ai oricand varianta de a nu mai plati. Daca o comiti si ai luat masina gresita, nu o mai platesti si gata. Dar eu zic ca esti un om destul de cerebral si daca ai rabdare si nu iti bati capul cu tampitii o sa o gasesti.

What about AutoSchunn?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma grabesc deloc

pernele si alte jucarii sunt bonusuri , must have = xenon , rns si incalzire in scaune

nu iau masina in leasing , nu am datorie niciun leu la nimeni si nu o sa incep acum

am masina , am bani si astept sa gasesc ceva care sa ma multumeasca in bugetul alocat de mine

nu sunt un copil care e gata sa arunce cu bani ca sa isi ia jucarie

banii mei sunt munciti si sunt pentru viitorul familiei , masina e un moft ptr care singur mi-am impus un prag care sa nu ne efecteze financiar orice s-ar intampla

oricum asta cu " dai avans serios la leasing " si apoi nu mai platesti , e tare :)

multumesc tuturor pentru informatiile utile

AutoSchunn .... e pentru cei care vor masina noua dar vor sa dea mai putin

 

cu masina de la Nurvil s-a lamurit

agentul Mihai Mustata de acolo a incercat sa imi vanda vanda ( nu inteleg ce a fost in mintea lui ) o masina care nu era a lor , ci a altcuiva

care de fapt nu vrea sa le-o dea lor , are alte treburi

faptul ca a vrut sa imi faca factura vineri denota ca a incercat sa ma pacaleasca , Nurvil Weltauto nefiind proprietarul masinii

deci ... aveti incredere in dealeri , cei de acolo sunt ca orice samsari din spatele blocului

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refeream sa dai un avans serios, ca sa nu iti pice mult rata pe luna... si sa nu il platesti daca doamne feri apar probleme majore cu ea... stiu ca alaturarea de cuvinte e ciudata, dar eu asa am gandit! Oricum ai zice...tot se pierd bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu prin avans inteleg bani care se pierd daca nu platesti rata la leasing

cu cat e mai mare avansul , cu atat riscul e mai mare daca renunti sa platesti rata

oricum nu as face asa ceva niciodata

stau si astept , monitorizez si imi vad de treaba intre timp

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, tavitara said:

faptul ca a vrut sa imi faca factura vineri denota ca a incercat sa ma pacaleasca , Nurvil Weltauto nefiind proprietarul masinii

deci ... aveti incredere in dealeri , cei de acolo sunt ca orice samsari din spatele blocului

De principiu cam asa procedeaza toti dealerii care vand masini pe care le au in consignatie. Iti iau un avans si abia apoi achizitioneaza masina de la proprietarul anterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e asa cum spui , atunci e ciudat modul de a face tranzactii

dar aici nu a fost vorba de avans , nu am discutat niciodata de vreun avans , doar de pret intreg

deci imi iau mie banii pe masina , apoi cumpara masina de la proprietar ?

cum poate sa imi ia mie banii pe un obiect o firma care nu detine acel obiect ?

eu in secunda cand am dat banii vreau sa fiu proprietar , ca de aia am platit

 

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca o intrebare

oare este complicat si cat costa aproximativ sa pui RNS in loc de RCD pe un Touareg ( sa zicem din dezmembrari de la masini pocnite rau ) ?

intreb asta ptr orice eventualitate , in caz ca gasesc ceva dincolo cu km putini care imi place , dar nu are RNS , ca sa imi fac din timp calculele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E destul de complicat. Daca tii neaparat la o dotare cauta-ti masina cu asa ceva, sigur vei gasi pana la urma. S-ar putea sa ai nevoie de multe alte accesorii pentru RNS, modificari soft etc. care sa-ti ridice pretul sau, si mai rau, sa nu functioneze 100%.

In plus, la dezmembrari 7P e destul de rar si de multe ori cer pe piese mai mult decat costa noi. Eu am numai experiente neplacute cu dezmembratorii, cand te vad interesat de o piesa iti ridica pretul si au numai ciobani pe post de mecanici care habar nu au sa o scoata intreaga. Unuia a trebuit sa-i arat pretul piesei pe autokarma, el avea 100 de lei in plus fata de pretul de nou... ?

Modificat de YRX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!