Jump to content

Jante / anvelope [Passat CC]


alaraw
 Share

Postare recomandată

Salutare

Cand am achizitionat CC-ul,am facut alegerea pe loc,fiind cucerit de jantele Lugano si pachetul R-line.

Nu as "macelari" aspectul actual al masinii,nici daca ar scrie o mie pe forum ca ei circula cu jante pe 16.

Nu pot sa zic ca scutura exagerat,sau ca ma dor rinichii de la jantele de 19",probabil conteaza si ce ai condus inainte.

Pentru iarna am achizitionat un set de Phoenix pe 17" ,CC-ul fiind totusi un pic mai joasa,nu cred ca e indicat iarna 18" sau 19".

E parere personala,cel mai bine ar fi sa testezi un pic masina dupa ce o achizitionezi, in configuratia cu jante pe 19" si pe urma poti lua decizia corecta in cunostinta de cauza.

Bafta!

Modificat de Manuel N.
Nu era necesar quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vidi

Exclus pe 35!!!! pune cu talonul de 40 e o diferenta enorma!...eu am pe r19 pe masina si vara si iarna si  crede-ma.....much better :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat pe tyre size calculator si intradevar e o diferenta de 13 mm la talon pe 40. In acelasi timp creste diametrul rotii cu 23 mm.

E ok sa pun anvelope vara - iarna pe jantele de 19 ? Toata lumea recomanda jante de 17 pentru iarna. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suhanel06021981@gmail.com

O intrebare scurtă.  Pe un passat cc 2011 cu DCC pot pune jante de 18?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca poti.

235 40 18 conform producatorului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suhanel06021981@gmail.com

În specificațiile amortizoarelor pe care le-am schimbat spuneau nu 18 inch

Amortizoare cu reglări electronic www.autokarma.ro/piese-auto-vw-passat-cc-357-2008-2012-2-0-tdi-125-kw/amortizare-auto-amortizor/amortizor-3c0413031d-volkswagen?name_filter=Amortizor&page=3&grupa_produse=VW%20PASSAT%20CC%20%28357%29%20%2805.2008%20-%2001.2012%29%20%202.0%20TDI%2C%20125%20KW&grupa_order=1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vorbesc din punct de vedere al unuia care are DCC de fabrica cu jante pe 18, schimbate cu monroe(nu oem dar aceleasi) de ceva ani, cred ca primul de pe forum cu "aftermarket" pe dcc. Nu au nici un fel de problema si la fel scria la alea, monroe c1514 pe spate, daca nu ma insel, exclus jante pe 18. Cand le-am luat eu nici nu am gasit in Ro aftermarket, le-am comandat in Germania. 

Dezbateam problema prin 2015:

 

Modificat de Clawoodyou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

A facut cineva trecerea de la ContiSportContact 3 la Michelin Pilot Sport 3 pe configuratia 235/35/19?

ContiSportContact 3 mi se par rigide si zgomotoase. Probabil din cauza tehnologiei Conti Seal.

As vrea sa stiu daca Michelin sunt mai confortabile si silentioase.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns.

Tocmai am achizitionat un CC r-line 2014 si are sistemul de tmps, imi arata si la instrumente presiunea. Are roti de iarna acuma fara senzori tmps dar am un set de roti de 19 de vara, Talladega, cu care a venit din fabrica. Chestia este ca pe langa alea mai am un set de roti de 19 Lugano de la vechiul passat cc 2009. Acela avea buton langa schimbator sa selectez full load sau partial load la roti. Intrebarea mea este daca as pune alea Lugano in loc de Talladega ca parca imi plac mai mult, ar functiona tmps correct sau nu au senzori la fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! ca sa iti arate presiunea pe fiecare roata in parte trebuie sa ai valve,verifica ce fel de valve ai pe jante,daca sunt din cauciuc nu iti va monitoriza pe fiecare roata,trebuie sa fie metalice .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut ! Da stiu am citit discutiile de mai sus in legatura jantele pe 16 ideea e ca eu vreau sa pun pe 16 pentru iarna am gasit unele cu J6.7 si ET 33 vreau sa stiu daca et e prea mic ? Acum am pe 235 45 r 17 masina are suspensie adaptiva. O parere va rog! 

Screenshot_20190414-200254_OLXro.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am avut CC pana acum. Tocmai am pus cauciucuri de vara 235/40/R18. Trebuie schimbat ceva in calculatorul masini despre marimea cauciucurilor.?? Am vazut in BC ceva cu Snow Tires.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa modifici nimic. Stai linistit, ai CC nu avion :))

Acolo la snow tires, din ce imi aduc aminte, poti sa setezi o viteza la care sa te avertizeze daca o depasesti. 

Modificat de Clawoodyou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,
Mi-am pus pe CC jantele Interlagos pe 18, trecand de la jante Rial pe 17 (cu cauciuri de iarna). Cele Interlagos (pe care am 2 Hankook - roti spate si 2 dunlop - roti fata) pe mi se par extrem de zgomotoase, imi dau senzatia ca as merge pe pana. Intre 20 km/h si 60 km/h au un huruit specific penei. Pe langa Interlagos-uri, jantele pe 17 mi se par extraordinar de silentioase. Aveti ideea ce sa-i fac sa mai diminuez zgomotul? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 235/35/19 Dunlop Sport MAXX RT2. Sant foarte silentioase si confortabile in comparatie cu ContiSport Contact 3.

Conteaza foarte mult cauciucurile nu neaparat dimensiunea jantei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 4/25/2019 at 4:46 PM, EEXCALADE said:

Pune anvelope noi ,sau cu un dot cat mai recent

Am pus noi si e alta viata intr-adevar. Ma speriasem putin crezand ca am o probleme cu jantele sau incheieturile masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut baieti! De cand cu schimbatul asta de anvelope vara-iarna, ma bate gandul sa imi iau unele bune dar all season. Mai foloseste cineva asa ceva? merita? M-am saturat sa dau de doua ori pe an cate 80 de lei, plus indreptat de jante. Ma interesa daca franarea e mult diferita fata de cele de vara?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Adrian_Pintilie

Salutare! Am o nelamurire, fiindca am auzit pareri contradictorii. Urmeaza sa-mi achizitionez roti de iarna. Pot pune la passat cc anvelope de 205/50 r17 pe jante 7,5j et 45 r17 ? Unele calculatoare de anvelope spun ca se poate iar altele nu. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune linistit, eu am aceeasi configuratie pe 8j ? 

Vezi la pagina 23 ca am pus poza cum vin anvelopele 205/50/17 pe jante cu 8j et45. 

Modificat de Clawoodyou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian_Pintilie

Arata chiar fain! Multumesc! Imi faceam griji ca va fi janta prea in afara la 7.5j sau ca nu se potriveste et45 la CC. Pt CC la acelasi model de janta am gasit ca ar fi compatibil et35 iar et45 nu. M-ai linistit, mai ales ca am cumparat deja jantele :))

Modificat de Manuel N.
Nu era nevoie de quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Adrian_Pintilie

Salutare! Pentru colegii care au circulat pe passat CC facelift și cu jante de 17 și cu jante de 18, pot spune dacă este vreo diferență notabilă în ceea ce privește confortul? Pe unele drumuri mă deranjează cam tare suspensia cu jante de 18 și mă gândesc să trec pe 17. Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Jante / anvelope [Passat CC]
  • 6 months later...

Salutare! Vin si eu cu 2 intrebari. Am un VW CC 4Motion si vreau sa imi cumpar niste jante pt vara si m-as orienta catre modelul Mallory R18.Gasisem unele cu ET30, iar eu in carte am trecut pt jantele pe 18 doar ET41 . Aveti idee,afecteaza cumva sistemul 4x4 sau pot aparea probleme?Iar cealalta intrebare: Pe jantele cu ET30 se pot monta anvelope 235/40/R18? Mersi fain 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta Mallory cu ET41 cum vin original pe Passat CC. ET 30 iti vor veni prea in afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!