Jump to content

Jante / anvelope [Passat CC]


alaraw
 Share

Postare recomandată

5 minute în urmă, EEXCALADE a scris:

Sigur ca poti pune de iarna pe 18 ,doar ca anvelopele late nu sunt eficiente pe zapada / gheata si au un pret mul mai mare ,in plus pe articulatiile de cc ... confortul o sa fie foarte scazut

Nu stiu ce sa zic...folosesc 245/45/18 de iarna, fara probleme pe zapada sau gheata, de ani de zile. Si, ca o paranteza, am petrecut multi ani in diferite zone de conflict de pe glob, unde desumflam putin anvelopele masinilor de lupta pt o mai buna aderenta pe zapada, noroi, nisip etc, marind astfel suprafata de rulare a anvelopei si...chiar functiona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre 235/45/17 si 205/50/17 e o diferenta semnificativa de confort. 

Daca treci prin Bacau ti le pun pe masina sa dai o tura . O sa ai impresia ca toate strazile sunt bune ?

 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ti-ai fi cumparat mai repede CC-ul,as fi avut si eu de la cine sa invat :)

Asa , am invatat pe pielea mea,am vrut de iarna doar de 17'' OEM, primele vazute ,primele luate ,adica Phoenix 235/45.

Acum merg inainte cu ce am,as fi vrut sa stiu amanuntele descrise de tine inainte  de a merge la ''shopping'' de roti de iarna.

Ma amagesc cu gandul ca fata de Lugano 235/35/19 de vara ,am progresat un pic la confort totusi cu cele de iarna.  :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Obiectiv nu prea inteleg de unde ar proveni diferenta de confort...daca se pastreaza acelasi model de cauciuc, vorbim de un talon al anvelopei cu 4.8% mai mic. 205/50 R17 este echivalentul 225/45 R17. E si dimensiune omologata pe Golf.

Mai degraba diferenta de confort e din compozitia, modelul anvelopei. Spre exemplu flancul la GY e considerabil mai moale decat Michelin.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta de confort vine de la diferenta dintre 235/45 pe jante cu 8J / 205/50/ pe jante cu 6.5 J.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Vorbim asadar si de janta, de greutatea jantei..nu de anvelopa. Mai ales ca exista si jante cu latime de 8 si usoare, deci e si aici un aspect de luat in considerare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mai punem oz ultraleggera si anvelope noi de calitate ....ne apropiem de suspensia multilink 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, va rog sa va opriti aici cu discutia de jante/anvelope. S-a spus tot ce era nevoie pe topicul asta.

Pentru continuari - exista zona de Tehnic/Jante/Anvelope

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai discutia nu e neaparat Off-Topic, doar titlul topicului e sugestiv in acest sens :)
...sau se poate face cum am propu eu, si sa se uneasca toate topicurile despre anvelope si jante in cele generale ;)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, topicul asta a ajuns la 25 pagini, a.i. daca le unim nu o sa se mai inteleaga nimic din el, se vor intercala aiurea posturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta dintre SPA cu 235/45/17 si St. Moritz cu 205/50/17  (ambele tipuri de anvelope continental conti seal)

La greutate e o difetenta de 1.4 kg /buc

La latime e o diferenta de 26 mm / buc 

1 - Copy.JPG

3.JPG

4.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut! Si eu ma tot uit dupa anvelope de vara ,aceiasi dimensiune, eu as vrea sa iau michelin pilot sport 4, mai astept pana in ianuarie -februarie. Eu ma uit la gradul de aderenta pe timp de ploaie sa fie "A", si eficienta la consum sa fie  minim "C"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am avut Toyo Proxes pe Passat CC pana in octombrie, sunt decente, dar voi schimba tabara din primavara. Am ales Hankook Ventus, dupa experienta placuta cu iCept Evo 2 care sunt la a doua iarna fara nicio problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Printr-o minune, se poate recomanda cumva Debica Preso UHD 2 pentru masina asta? A folosit cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi. De curiozitate la inceputul iernii am comandat un set de anvelope Tigar WINTER 1 235/40R18 95V ( anvelope facute de Michelin in serbia) 

La sfarsitul sezonului, pot spune ca se comporta foarte bine, nu sunt galagioase, si au un pret incredibil de mic... Inainte am avut continental ( nu mai stiu exact modelul ) care s-au dovedit a fiind niste mizerii ordinare. cumparate de noi, in 2 luni, in 2 dintre ele a pleznit sarma.. le-am schimbat pe garantie dar am renuntat la ele din cauza galagiei pe care o faceau.  

Concluzia mea de final este ca in mare parte, se plateste brandul si atat

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luandu-ma dupa reviewurile bune, am comandat Barum Bravuris 3hm pt. vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut.

 

Urmeaza sa achitizionez si eu anvelope de vara si nu stiu ce sa aleg..

 

1) A avut cineva Vredestein Ultrac Sessanta? Vad ca au review-uri destul de bune...

Review: http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Vredestein/Ultrac-Sessanta.htm
Anvelope: https://www.anveloshop.ro/anvelope/anvelope-vara-vredestein-ultrac-sessanta-235-45-r17-94y-87146

 

2) Dar despre Nokian zLine? Am Nokia de iarna, multumit de ele... nu stiu cum se comporta cele de vara.

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nokian/zLine.htm

3) Sau sa merg "la sigur" (avand in vedere ca au clasa A la consum si aderenta) si sa iau Pirelli Cinturato?

https://www.anvelope.ro/anvelope-vara-pirelli-cinturato-p7-blue-23545-r17-97-w-xl.htm

Modificat de Danny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus acum Vredestein Ultrac Satin. Se comporta bine dar nu pot trage o concluzie dupa doar cateva sute de km. Le-am pus pt ca am gasit review-uri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! De o saptamana am trecut pe rotile de vara. Jante pe 17 inch si niste cauciucuri no name - GoodRide 205/50/17. Precizez ca atunci cand am cumparat masina am primit jantele si cauciucurile la pachet.  Am mers doua sezoane cu ele, aproximativ 25.000 km si mai au destula "carne" pe ele, dar nu imi place cum se comporta masina. Am impresia ca sunt deformate, ca masina primeste niste vibratii si mimeaza trecerea peste denivelari uneori.

Am posibilitatea sa iau de la un prieten roti complete 235/35/R19 cu cauciucuri Lassa Driveways Sport. Cauciucurile sunt dot 2017, au fost rulate 6 luni/7000km si arata foarte bine. Oferta este buna pentru ca el si-a vandut de curand cc-ul si in plus suntem prieteni. A platit 13xx Euro pe ele si eu le-as cumpara cu 450 Euro. Stiu ca nu sunt comparabile calitativ cu marcile premium. Intrebarea mea e urmatoarea: este aceasta configuratie un overkill pentru un CC 2015 2.0 TDI BlueMotion 140cp? Imi doresc sa aud pareri de la cei care au experimentat aceasta schimbare destul de mare. Cum s-au comportat placutele de frana/discurile? Dar bucsele si celelalte elemente are sistemului de suspensie? M-ar incanta aspectul dar si oferta buna in cazul de fata pe baza de prietenie.

As mai avea optiunea sa cumpar cauciucuri Dunlop noi pentru actualele jante pe 17 inch. Costul pe anvelopa e undeva la 110Euro/buc. 

Km anuali: 35.000. Precizez ca rulez 95% din km in afara orasului, in Germania. Gropi nu sunt dar denivelari minime cum ar fi o gura de canalizare sau o "carpeala" a soselii exista peste tot. Mai sunt si denivelari medii, dar cratere nu am intalnit. Stilul meu de condus este unul linistit si cu depasiri din scurt foarte rar sau deloc. Utilizez frana de motor in 90% din cazuri iar accelerarile sunt progresive, nu agresive. De asemenea m-ar interesa o diferenta aproximativa de consum la un mers cum ar fi cel descris mai sus, in conditiile in care cu actuala configuratie imi consuma intre 4.7 - 5.3 pe distanta de 100km (dus intors casa-serviciu). Schimbul vitezelor il fac la 2.000 turatii pana temperatura uleiului atinge aproximativ 80 grade, circuland pe o suprafata dreapta. Apoi schimburile se fac la 2.500 - 2.600 turatii. La depasiri in functie de cat am nevoie - 2600-3400. Mi s-a spus de catre actualul posesor al jantelor ca lui ii consuma 8-9 in oras si 7 in afara orasului. Pe de alta parte el merge mai agresiv decat mine. Sa fie cresterea asa de mare de consum? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. As vrea sa cumpar jante pe 18" dar sunt putin confuz. Eu vreau sa pun atat latimea maxima la cauciucuri (235) cat si inaltimea max (40), dar nu stiu care este ET-ul maxim in care sa ma incadrez. Ideia este ca imi place sa vad rotile putin "inafara". Latimea jantelor este de 8j. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

41 este et-ul de CC. 

Daca vrei sa mergi pe ceva mai "agresiv" trebuie sa te uiti in curtea Audi. Atentie insa la CB si la latime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva Continental Premium Contact 6? Cum sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Jante / anvelope [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!