Jump to content

Jante / anvelope [Passat CC]


alaraw
 Share

Postare recomandată

Sincer,cred ca ai alege mai bine dintre modelele de la actualii producatori din top 3,gen Michelin,Good Year,sau Continental.Ca si modele Michelin Pilot Sport,GoodYear Assimetric sau Continental Sport contact.

Este o opinie personala,bafta orice ai alege!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am avut pe masina pana acum, in ordinea asta - Continetal Conti Sport Contact 3, Ling Long (stiu, pt 2,3 zile) si Michelin Pilot Sport 3, recomand Michelin. Sunt mai bune decat Continental, dar si astea sunt ok. Oricum, trecerea de la Ling Long la Michelin a fost fenomenala :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aprox. 3000 km cu Vredestein Ultrac Vorti 235/40 18 ,cumparate toate 4 noi.Pot sa spun ca am mers si pe uscat si ud si foarte ud si sunt foarte multumit de ele.Am fost inclusiv la o repriza de forja nu demult pe asfalt uscat si viraje stranse si tin foarte bine de drum.Singurul lucru care nu imi place e ca sunt relativ zgomotoase pe asfalt slab calitativ sau mai bine zis rugos.Le-am ales ca alternativa la Conti sport contact 5 care erau 140 eur/buc fata de 104 eur/buc cat am dat eu.Nu o sa folosesc foarte mult masina la limitele ei superioare unde pot sa fac diferenta,asa ca...pentru cine nu scoate zilnic untul din masina le recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare , am o rugaminte stie cineva la  jantele 7,5 J x 17 ce ET trebuie sa aiba ,

tot caut 6,5 si 7 j si gasesc sa imi placa pe 7,5j si nu stiu ce et ar trebui sa aiba

multmumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incercat 205/55/16 fata de 235/40/18 si prima impresie e ca se lasa mai jos masina cei de la vulcanizare ziceau sa caut sa pun pe 16 cu 60 sau 65 inaltime altfel risc sa merg cu burta pe zapada si sa fac plug din ea .De aceea nu am mai luat jante pe 16 si caut pe 17 dar e greu sa gasesti 7j x17 et 33

Bune ar fi cele originale ,atentie acelea au et 45 si ar trebui 8jx18 et 41 , adica acelea sunt un pic mai inuntru si nu stiu cat de bine ar da ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat recent un set de jante de 17 originale CC (Borbet BTG) si ca si cele de 19,au tot ET41,iar J-ul este 8.

Anvelopele sunt 235/45.

Ca sa iti faci o idee ,acesta este modelul ce l-am cumparat olx.ro/oferta/janta-originala-aliaj-vw-passat-cc-borbet-audi-skoda-seat-ID3UsVe.html#f03a574af1

Cheers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare stie cineva ce dimensiune de roata de rezerva(subtire) mi-ar trebui pt a fi ok cu dimensiunea asta a jantelor 225/40/R18,95Y,5x112,ET51, am gasit rezerve atat de 125/80/17 inch et35 cat si de 125/70/16 et25,5, stie cineva care dimensiune ar fi ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roata de rezerva e sa te duca pina la cel mai apropiat service , ca dimensiune cred ca important ar fi sa aiba prinderea ca la a ta si cat de cat inaltimea 17 , 18 .Eu am luat o roata de rezerva pe 16 ,am pus roata pe masina sa probez cade in prezoane dar nu are inaltimea eu avind pe 18 .cei de la vulcanizare ziceau ca o sa stea un pic inclinata masina dar pt o ora doua nui bai.Cu Et ul la roata de rezerva nu am auzit pe nimeni sa se strufoace de el ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt raspuns vali, atunci avand jante 18 cred ca o sa-mi iau rezerva de 17, la prezoane normal ca nu voi lua 4x100 cand eu am 5x112.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7j x 17 este cu Et 33, asa zice neamtul 6,5jx16 et 39 , 8j si 7j x18 este cu Et 41 asta pt CC

Va rog pareri despre ce anvelope de iarna sa pun pe jante SPA dimensiuni 235/45/17 , as prefera un raport calitate pret cat mai bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Pentru CC am gasit intr-un manual si te poti uita si in cartea masinii, VW recomanda:  "Winter tyres" 205/50 R 17 93H/V, janta de 61/2 J x 17, ET 39

http://vwforum.ro/topic/72363-cu-ce-anvelope-de-iarna-ne-echipam-masinile/page-23.

 

Eu unu am 2 seturi: 235/45/17 pt vara si 205/50/17 de iarna.

Modificat de k2man
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, merci , numa ca si eu am doua seturi 8jx18 235/40/18 vara si jante 8jx17 pe care pot pune 235/45/17 iarna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pt golf 6 ce dimensiune este cea mai potrivita pt iarna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am pe un Passat CC cauciucuri 235/40 r18(8jx18h2 et41) si vreau sa-mi pun pt iarna pe 17.

 

Eu unul nu ma prea pricep sa fiu sincer prea mult la masini si as vrea o parere din partea voastra. Am inteles caci trebuie sa se potriveasca j si et-ul si la cele de 17.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mike, dar oare nu ar atinge nimic daca aer ETul mai mare sau mai mic fata de ce era initial? Ma gandeam ca ar fi o idee sa gasesc cu ET40 sa fie mai apropiate de ce aveam pe 18

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8jx17 et 41 asa zice producatorul iar la 7jx17 et 33

Zicea cineva aici pe forum de anvelope de iarna marca Nexen ,ca ar fi ok, mai are cineva puse de la aceasta firma ,se comporta bine pe gheata pe zapada ? Pareri opinii -multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! As cumpara un set de jante originale, compatibile cu marimea recomandata pt iarna (205x50xR17).

Pe OLX n-am gasit asa ceva, eventual sugestii unde ar merita sa cumpar asa ceva? 

Mersi in avans. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat de pe olx un set de jante pe 17 Alluet parca (7.5J, etalon habar nu am)iar acum sunt in cautare de anvelope de iarna, insa dilema mea este urmatoarea:

-pot pune anvelope 235/45/17 sau 205/50/17 (dimensiuni pe care le am in talon) pe jantele de mai sus?

Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt iarna iti recomand 205/50/17, la fel am si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe dimensiunile astea as merge si eu, dar nu sunt prea late jantele (7.5J) pentru 205 anvelopa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce.i drept eu am 6,5j. In cazul asta cred ca mergi pe var clasica, 235/45:17

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine pasat cc sa pun 205/50/17 iarna zice sa am janta 7j si Et 33 , adica iasa mai in afara roata .Eu am 8j et 41 si nu am ce face o sa caut 235/45/17 asa sunt trecute si in cartea masinii .

La mine pasat cc sa pun 205/50/17 iarna zice sa am janta 7j si Et 33 , adica iasa mai in afara roata .Eu am 8j et 41 si nu am ce face o sa caut 235/45/17 asa sunt trecute si in cartea masinii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Jante / anvelope [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!