Jump to content

TDI - Zgomot motor/turbina


Sebu
 Share

Postare recomandată

Pe traseul turbo te-ai uitat? Sa nu fie un furtun crapat. Suna ca si cum ai avea o scapare de presiune pe undeva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Tot traseul turbo a fost verificat si curatat, dupa spusele mecanicului. Furtunul ce iese din turbina catre inter cooler a mai fost spart de doua ori(!), insa acum e intreg. Fluieratul acela specific din zona turbo a disparut o data cu reconditionarea turbinei. 

Mi se pare ca zgomotul asta seamana cu un polizor pus in functiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grandtourismodiesel

sile08 este problema de centrare ax, echilibrare.Atinge palele in carcasa,de acolo suieratul turbinei in carcasa. Ar trebui sa mergi inapoi la cei care ti-au reconditionat turbina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Am vrut sa spun ca prin recondionare s-a schimbat absolut tot miezul(melet). Mi-au dat inapoi si componentele vechi. Intradevar axul elicai compresorului era tocit si se misca cam 1.5mm in carcasa, suficient cat sa atinga. De asta varfurile erau polizate cam 1 grad. Le am explicat motivul pentru care am ajuns cu turbina la ei(zgomotul). Imi este greu sa cred ca un kit nou nout produce de la inceput exact acelasi zgomote ca inainte. Reconditionarea turbinei am facut o la un service respectabil din brasov, cu echilibrare si garantie si toate cele. 

Dar e o idee buna, o sa ma duc pe la ei zilele urmatoare, macar sa-si spuna parerea, cu turbina in functiunep pe masina.

Am uitat sa precizez, ca dupa ce am ridicat turbina, am verificat jocul elicelor, el fiind incomparabil

mai mic(aproape inexistent) cu ceea ce era inainte. 

Modificat de sile08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grandtourismodiesel

turbina se echilibreaza, in caz ca nu stiai. Ai garantie la lucrare, mergi la ei si spune-le de problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Turbina este echilibrata dinamic. Mi au printat si rezultatul echilibrarii.

O sa ma duc totusi la ei. Mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MRB Salut, ai dibuit de unde provine zgomotul? Și la mine, Octavia II 1.9 tdi BXE,  am același zgomot în plaja 1000 - 13000 rpm, în relanti și mai sus de 1300 rpm dispare.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut!

Masina in cauza: Golf 5 2.0 BKD.

Nu stiu daca a intampinat cineva o problema asemanatoare cu a mea:

Acum cateva saptamani, turbina mea s-a spart. (miezul)

Bine-inteles ca am achizitionat un miez nou (deja echilibrat din fabrica), l-am montat (am curatat si geometria cand s-a dat turbina jos, pentru ca asta a fost cauza pentru care miezul s-a spart, a ramas geometria blocata pe inchis.)

 

Ok, problema e urmatoarea:

In loc sa traga aer la filtrul de aer, pe acolo scuipa aer in plaja 1000-1800 RPM + full boost face la 2250 RPM.

Da, arunca boost pe la filtrul de aer, in loc sa traga aer.

Bineinteles ca in plaja 1200-1800, masina nu trage.

Dupa 1800, nu se mai simte la mana cum ar arunca boost pe la filtru.

 

Ce ar putea fi de vina?

Merci.

Modificat de Andreiut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa inlocuire miez nu prea scapi fara reglaj surub de stop si actuator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!