Jump to content

Costuri Si Service-uri Revizie Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

Multumesc pt. sfaturi.

Cineva din Bucuresti poate sa-mi spuna ce service autorizat VW practica niste preturi mai de bun simt la revizie ? Ca banuiesc ca la Porsche sunt preturi mari. Dar sa faca si treaba buna, nu sa dea rasol.....

Si mai aveam o intrebare: de unde se trece din mile in km. la vitezometrul electronic (viteza instantanee) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi poate spune cineva ce pret ar avea oglinda din stanga cu incalzire electrica si heliomata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa schimbi numai chiar sticla pretul este intre 30-130 RON, daca vrei sa schimbi cu tot cu suport preturile variaza de la 350 - 900 RON , cele mai scumpe fiind cele care se pliaza electric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt. sfaturi.

Cineva din Bucuresti poate sa-mi spuna ce service autorizat VW practica niste preturi mai de bun simt la revizie ? Ca banuiesc ca la Porsche sunt preturi mari. Dar sa faca si treaba buna, nu sa dea rasol.....

Si mai aveam o intrebare: de unde se trece din mile in km. la vitezometrul electronic (viteza instantanee) ?

Incearca un service in provincie. EU merg la Nurvil Valcea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa schimbi numai chiar sticla pretul este intre 30-130 RON, daca vrei sa schimbi cu tot cu suport preturile variaza de la 350 - 900 RON , cele mai scumpe fiind cele care se pliaza electric.

Pretul e in jur de 800 ron, plus, minus 200. :)

Daca imi faci rost de o sticla iti dau 150 ron pe ea...

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat eu acum pe CASCO capacul de la oglinda (+vopsit) pret aprox 530 ron. Acum doi ani am schimbat oglinda dreapta cu totul (oglinda incalzita, pliabila electric, puddle light) - 2700 pe factura. Nici nu vreau sa ma gandesc cat este una electromata cum e pe CC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2700 lei mi se pare enorm chiar daca e si pliabila oglinda!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mesajul de mai sus m-am referit doar la sticla electrocromata, nicidecum la intreaga oglinda. E cam greu de gasit si la 800 lei, de regula pretul sare de 1000 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ca nu intra conationalii pe forum ca la preturile astea ramaneam toti fara oglinzi :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cutiile manuale tot la 60.000 se schimba uleiul?Am motorul CBDC 2.0 110 HP.merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cutia manuala de la Passat B6 110CP, nu se schimba, doar se verifica la fiecare 60 mii km si doi ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ca nu intra conationalii pe forum ca la preturile astea ramaneam toti fara oglinzi :))

Ai electrocromata? Spune-mi pe unde parchezi ca zilele astea sunt in Bucuresti si tot cautam o oglinda mai ieftina...

P.S.Stai linistit, nu te las fara oglinda. Ti-o montez pe a mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare boier. Valentine, eventual lasa-ne un traseu sau zonele in care te putem gasi..nu de alta, dar pentru eventualele "schimburi".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm... Nu-mi inspira incredere oferta. Prefer sa verific inainte oglinda electrocromata pe care vrei sa mi-o cedezi in schimbul unui superb exemplar de oglinda chioara :lol:

P.S. Primul "client" va avea manopera gratis...

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci,voi face o verificare pentru ca nu stiu exact daca s-a facut una.

Modificat de andydany
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Am cumparat recent un Passat 2.0TDI 2006 si as vrea sa ii schimb distributia, uleiul, filtrele... Problema e ca sunt din Tulcea si parca nu am incredere in nici un service de la noi. Imi puteti spune un service mai bun de prin zona va rog?? Am citit pe forum despre "Elcar Gid" din Buzau. Astept sfaturile voastre.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ce ma sfatuiti sa aleg pentru schimb discuri si placute spate intre originale, ATX sau TRW, din punt de vedere calitate pret???

Multumesc pentru eventuale pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus (acum aproape 10.000 km) numai ATE (placute, discuri, lichid frana) si nu scartaie. Plus ca acum 2 zile am facut ITP-ul si a iesit foarte bine. Pot sa spun ca sunt multumit de cum franeaza. Imi pare rau dar tot ce pot oferi este o parere subiectiva, nu stiu daca TRW (cu care se pare ca vine din fabrica) sunt mai bune sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am schimbat placute, pe fata am pus ATE, iar pe spate TRW (doar astea le aveau pe stoc) si am observat cand am facut schimbul la rotile de iarna ca pe spate se uzeaza cu ceva dungulite discurile, iar pe fata erau ok. Concluzia mea, este ca de acum incolo o sa pun doar ATE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu fii aparut acele dungulite din cauza unor pietricele culese pe parcurs. [Eu am pe interior o dara zdravana la unul din discurile de frana de fata si banuiesc cam cand am luat piatra (am fost la Baile Olanesti si mi s-a pus pata sa ajung la fosta cabana in care familia Ceausescu trebuia sa faca Revelionul '89). Mi-am blestemat ziele, vorba vine. Drum prost, acolo unde mai era inca drum]

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu placutele TRW sunt cele originale.cand le-am schimbat la reprezentanta mi-au pus tot TRW

Crists87 distributia la reprezentanta te ajunge cam 1600-1700 RON cu manopera si pompa de apa inclusa.(atat am platit in ianuarie la scorpion focsani) iar uleiul,filtre si manopera inca vreo 600 la reprezentanta.eu merg la scorpion focsani si am fost multumit de ei.se misca repede baietii si fac treaba buna.la galati e tot scorpion dar n-am fost pana acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar am drum saptamana viitoare la Focsani, iar daca spui ca sunt buni si nu ai avut probleme atunci am sa astept si o duc la scorpion. Poate nu o sa fie nevoie sa schimb distributia si rezolv alte mici probleme... daca nu, schimb si distributia si de sarbatori stau acasa :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cred ca o sa pun ATX. Va multumesc pt pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot m-am apucat sa umblu la sistemul de franare, am inteles ca lichidul de frana se schimba din 2 in 2 ani, eu am 3 si am decis sa il schimb.

Acum operatiunea poate sa o faca orice service sau trebuie mers la un service autorizat VW?

Ce marca de lichid de frana recomandati?

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand Castrol, iar la operatiune sa se faca aerisirea cu VCDS-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!