Jump to content

Costuri Si Service-uri Revizie Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

Sebastian Cirnu

Nu cred ca ce ai scris tu mai sus poate fi interpretat la modul de reclama pentru cineva. Sincer, cautam de ceva vreme si alt service la care sa merg fara grija ca intru cu o problema si ies cu multiple. Cum am spus si anterior, data viitoare ma prezint si eu acolo ( cat de curand ca trebuie sa imi schimb un amortizor, bucsele la puntea spate si kit ambreiaj, volant... ). Merg pe mana ta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru sfaturi voi avea in vedere propunerile dvs! O zi minunata! Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat o bieleta de la bara antiruliu spate, pe dreapta - 50 ron. Zic eu mai mult decat acceptabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La AUTOFIT spuneti ca ti fost! E super ok! Fata de reprezentanta unde ora de manopera este 180 lei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

60Ron e ora de manopera in bv la reprezentanta - Delcar. Stau si langa masina. Sunt multumit, imi continui si cartea de service si am revanzarea/ trade-in-ul garantat.

Pentru mine e solutia ideala. Rog a nu se considera reclama, doar impresii personale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Delcar are si service pentru VW sau numai pentru Skoda? Pentru completarea cartii de garanti se poate merge la oricare reprezentanta din grupul VAG?

Modificat de gh3pard
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

60Ron e ora de manopera in bv la reprezentanta - Delcar. Stau si langa masina. Sunt multumit, imi continui si cartea de service si am revanzarea/ trade-in-ul garantat.

Pentru mine e solutia ideala. Rog a nu se considera reclama, doar impresii personale.

Un pret foarte bun. Banuiesc ca e fara TVA, nu-i asa? Chiar si asa e foarte bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Delcar are si service pentru VW sau numai pentru Skoda? Pentru completarea cartii de garanti se poate merge la oricare reprezentanta din grupul VAG?

Delcar e reprezentanta Skoda si service autorizat VW, au stampila cu VW ca orice dealer. La fel, stampila in cartea de service e identica cu cea de la Porsche Bucuresti Nord, de exeplu, doar ca apare alt cod de dealer.

Pentru completarea cartii service mergi la orice SERVICE AUTORIZAT VW, indiferent ca e reprezentanta Seat,Skoda,Audi sau VW.

Inca unul din motivele pentru care merg la Delcar este ca au un Weltauto foarte puternic.

@Valentin: da, fara TVA. Tess VW este fix peste drum si este 120Ron fara TVA ora manopera :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o mare problema si cer ajutorul aici pentru a ma lamuri: la cati km ati schimbat voi placutele de frana (aproximativ), dupa cate mii de km?

din experienta celor ce detin passat de mai mult de 1 an.

multumesc!

Modificat de DonzDonz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde in ce conditi e folosita masina spre exemplu masina mea are 120k si nu au fost inca schimbate placutele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca inteleg destul de bine: tu nu ai schimbat placutele de frana in 120.000 km?

sunt mut de uimire.

daca imi schimb placutele si ma tin 120.000 km, pot zice ca passat-ul e cea mai grozava masina.

Modificat de DonzDonz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baietii unde fac service-ul, imi pun TRW pe masina, mi-au zis ca e exact cu ce vine ea echipata din fabrica si mi-au aratat ca si etrierii tot TRW sunt. Pe mine ma tin cele pe fata undeva la 30k si cele pe spate sunt la al doilea set( fara cel cu care a venit echipata) de cand am masina (120k)...mi-au pus si ATE si cred ca tot asa a fost, ca numar de km. Acum depinde si cat de "fioros" esti la volan...

Modificat de adyytza06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o mare problema si cer ajutorul aici pentru a ma lamuri: la cati km ati schimbat voi placutele de frana (aproximativ), dupa cate mii de km?

din experienta celor ce detin passat de mai mult de 1 an.

multumesc!

La 60 000km fata si spate s-au schimbat pe cele OEM, pus TRW. Spatele mai mergea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am facut 90% din km pe autostrada cu masina Bremen-Sibiu foarte putin merg prin oras...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 126k si pe fata am TRW OEM originalele adica. Culmea, am schimbat placutele pe spate.

Are cineva o opinie avizata, e o diferenta clara intre uleiul Castrol si cel Mobil 1, incat sa trec la Mobil 1 dupa 126k? Ambele cu norma VW 507.00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un passat b6 2.0 tdi 140 cp PD... trebuie sa ii schimb distributia,filtre, ulei, etc..imi poate recomanda cineva ce ulei sa bag si de la ce firma sa fie kitul de distributie.. sorry dar nu ma prea pricep

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina are filtru de particule - ulei Castrol Edge 5w30 ( sa aiba norma 507)

filtrele toate MAN ( cel de polen sa fie cu carbune activ)

kit distributie Contitech + pompa apa HEPU

- asta e recomandarea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alin, eu iti recomand ulei MOTUL Specific 505.01 daca ai motor PD fara filtru de particule sau 507.00 daca ai motor PD cu filtru de particule.

Filtrele le recomand si eu pe cele MANN dar cumparate de la furnizori seriosi. Filtrul de ulei eu l-as cumpara de la reprezentanta VW sau service autorizat VW (eventual si cel de motorina tot de acolo).

Kitul de distributie, cum a spus colegul mai sus: curea Contitech, role INA si pompa de apa HEPU.

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. tre sa schimb si eu placutele pe spate...ce firma este mai buna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt sfaturi...acum am sa ma orientez si la preturi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. tre sa schimb si eu placutele pe spate...ce firma este mai buna?

poti pune tot placute TWR ( cu astea vin echipate masinile la reprezentanta )

Cei mai multi recomanda ATE apoi pe locul doi TEXTAR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut oameni buni,

Sunt nou pe acest forum, va rog sa ma sfatuiti ce trebuie schimbat la revizia de 75.000 km, la VW Passat din 2009, 2.0 TDI, CBBB (am inteles ca este Common Rail ?) 170 CP, DSG, Euro 5 cu filtru de particule. Am cumparat masina din Germania, de la un parc auto. M-am programat la revizie la Brady, pentru ca lumea spune ca au preturi OK.... Dar daca imi spuneti ca e mai OK in alta parte, pot anula programarea. De asemenea, va rog sa-mi spuneti daca trebuie schimbat lichidul de frana si de asemenea, cand se schimba uleiul la cutia de viteze ? Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Normal trebuie schimbat ulei+filtre (aer, polen, motorina). Verificat la VW daca s-a facut sau nu schimbul de ulei la cutie la 60.000 km ffff important ca sa nu distrugi cutia. Daca e ceva suspect sau nu e foarte sigur ca s-a facut schimbul de ulei la cutie fao tu. Lichidul de frana se schimba la 2 ani (nu e nimic grav daca o mai lungesti) eventual la revizie verifica uzura placute/discuri si daca trebuie ceva schimbat schimba si lichidul. Oricum iti recomand cel putin uleiul la cutie sa-l schimbi la reprezentanta.

Bafta si km fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima schimbare a lichidyului de frana se face la 3 ani, urmatoarele la 2 ani.

La fel zic si eu, nu schimba lichidul pana nu schimbi si placutele daca acestea sunt pe duca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!