Jump to content

Costuri Si Service-uri Revizie Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

adrianharlea

540 lei revizie la PBN, cu toate filtrele schimbate si ulei Castrol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimb de ulei si toate filtrele (polen, aer, ulei, combustibil) a costat astazi la Autoservice Razvan (brasov str Ghimbaselului nr 29) 333 lei

Uleiul l-am avut eu luat (castrol Long life III care a costat 40 de lei litrul)

Masina: passat 1,9 tdi 105 cp, disiel

sergiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 litri *40= 200 lei

333 lei filtre+manopera

=> ~540 lei. (nu-i mare diferenta)

In plus unii dintre noi mai avem masinile in garantie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rassvan: Pai acolo sunt mai multe reprezentante (PBN, PBV1, PBV2, PA, Midocar Vitan si Otopeni), si cum "e foame" de clienti, au mai schimbat un pic politica ca altfel dadeau faliment de mult ;)

In orasele mici unde exista doar 1 reprezentanta, e mai greu :)

Brasovul spre exemplu are si el 2 reprezentante VW (Tess si Delcar) si se mai pastreaza "normalitatea" si nu se exagereaza (cel putin nu prea des) :D

(...) Uleiul l-am avut eu luat (castrol Long life III care a costat 40 de lei litrul) (...)

Eu unu nu inteleg de ce dati bani pe uleiuri longlife III cand in RO n-o sa puteti sa respectati acest interval de schimbare (adica ~30.000km)

Mergi pe serviu de schimb normal, cu uleiuri facute pt intervale de schimb de 15.000 :cool:

Pe langa faptu' ca-i mai economic ca pret (exceptie face serghio84, care a luat uleiul la un pret bun :blink:), nici nu trebuie sa mai alergati prin magazine sa-l cautati (nu prea se gaseste la vanzare peste tot :))

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am facut revizia la PBN. Nu aveam timp sa ma duc prin alte orase, si depaseam 15 mii daca mai asteptam, asa ca m-am incumetat sa ma duc la ei.

Ulei castrol 5w30, filtru ulei, aer, polen = 740 Ron. Pe langa astea, au mai intrat in pret si lichidul de parbriz (vreo 10 ron :huh: ), vaselina pt balamale (foarte mult si aia, nu mai stiu cat) si inca cateva maruntisuri. Eu credeam ca sunt gratis, altfel nu le acceptam. Asta e... Oricum, scump, doamna, scump. Dincolo era mai ieftin... Sunt multumit macar ca am stat langa masina cat a facut schimbul de ulei, stau linistit pt ca stiu ca uleiul este schimbat si nu completat, si filtrele sunt noi.

Modificat de PLay3R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...) Eu credeam ca sunt gratis, altfel nu le acceptam. Asta e... (...)

Nu te-ai invatat inca ca in Romania NIMIC nu e moca ?! :blah_:

Nasol ca a trebuit sa afli pe propia piele "principiul" acesta :cool:

Btw, da filtru' de combustibil de ce nu l-ai schimbat ?! :huh:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce sa fac, sa-l schimb din 15 in 15? Lasa ca mai merge inca 15. :cool: Masina e folosita mai mult extraurban si primeste numai motorina buna (daca se poate numi asa vreo motorina din Ro), deci cred ca duce 30.000, asa cum scrie in carte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@PLay3R:mi se pare scump ,si faza asta cu completat lichidul pt.parbriz contra cost este de tot ra....

Vin si cu o propunere pt. acest topic adica sa punem cate o poza cu factura de la revizia respectiva ,cine vrea,ca sa ne mai amuzam(sters adresa ,nume, ca asta nu ne intereseaza :biggrin: ,ce parere aveti?

Modificat de TVS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia la 15.000 sau un an este "revizie de schimb ulei" - nu trebuie schimbate filtrele de combustibil, aer si polen si nici unse balamalele. Cu atat mai putin sa-si bage nasu' in rezervorul spalatorului de parbriz... :rolleyes: La service trebuie precizat ca doriti efectuarea reviziei conform cartii editate de fabricantul masinii, nu cum vor stimabilii pentru a umfla cat mai mult factura. Sigur, ei vor veni cu tot felul de texte gen "este mai bine asa", "pe raspunderea dvs.", "toti clientii procedeaza asa" sau "drumurile din Romania"... Constructorul VAG cand a conceput cartea stia exact conditiile de drum de pe la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtru de aer recomand calduros sa fie schimbat din 15 in 15.000 km, daca vreti sa aveti un motor care sa respire "curat" , si eventual si filtru de motorina... Eu unul la fiecare 15.000 schimb toate filtrele si credeti-ma ca pe termen lung se va simti diferenta :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia de 15000 Km la masina din semnatura 820 ron, efectuata la PBV1 azi.Inlocuit toate filtrele si uleiul.Foarte multumit de servicii ,am fost luat in primire la ora stabilita iar dupa exact 2 ore cat au spus ca va dura masina a fost gata.Dupa mine pretul este ok dat fiind ca o revizie similara la un Logan este in jur de 600 ron.

Modificat de Aky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie 15,000km la Autoclub Timisoara:

- schimbat ulei + filtru ulei

- schimbat toate celelalte filtrele (motorina, polen, aer)

- scanat VAG-COM

- verificat directie si eventuale jocuri la sistemul de rulare

- verificat instalatia clima

- verificat/reglat stergatoare

Pret 645ron cu TVA cu tot.

Anayway, in ultimii 4 ani cu toate VW avute numai la ei am facut revizia si sunt f.multumit de servicii si amabilitate. Mai este loc de imbunatatiri (sa te lase sa stai langa masina ca la D&C Oradea), dar per global sunt super OK.

In rest la Quark Motor Arad am fost la ei acum 3 luni ptr o problema tehnica, ca eram prin AR si, dupa ce am stat 1 ora pe acolo, toti de la receotia masinii erau dusi care incotro, nu am reusit sa rezolv nimic, asa ca la intoarcere in 30 min la Autoclub am rezolvat problema. Never ever sa mai merg pe la Quark.

Modificat de ECL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie: 60000 km

Data: 08.06.2009

Consumabile: Volksparts SRL (achizitionate de la colegul volksman)

1. Filtru Aer MANN C35154 = 50 Ron

2. Filtru Polen MANN CUK2939 (Carbon Activ) = 45 Ron

3. Filtru Ulei MANN HU719/7x = 30 Ron

4. Filtru Combustibil MANN PU825x = 85 Ron

5. Ulei Castrol EDGE Turbo Diesel 5w-40 VW505.01 la 1 litru = 45 ron

6. Ulei Castrol EDGE Turbo Diesel 5w-40 VW505.01 la 4 litri = 175 ron

sunt pe stoc in magazin, te asteptam daca poti ajunge pe la noi, putem trimite si prin curier daca ti-e mai usor

Total consumabile: 430 RON

Service: DELCAR Skoda Brasov (Service autorizat VW)

- executare rev. 60000 km (piese client) = 199.92 RON

- test VAS 5052 = 35.70 RON

- materiale mici = 11.78 RON

Total manopera: 247.40 RON

Durata: ~2 ore

Garantia lucrari: 3 luni (90 de zile)

Necesare:

- discuri de frana fata (au oaresice uzura discurile, placutele au doar ~6000km)

- calculator usa dr. fata (ridicarea/coborarea automata a geamului mergea prost)

- igenizare instalatie climatizare (necesara pt ca eficacitatea filtrului de polen sa fie buna)

Curierat: 23 RON

________________________________________

TOTAL MARE: 700.40 RON

Eu zic ca pretul e ok, avand in vedere ca facusem saptamana trecuta un devizul estimativ la TESS Brasov si ieseam cu revizia asta la ~1100 RON cu pieselor lor (pt ca nu accepta nimic, nici macar uleiul de la client :(), iar daca foloseam de la DELCAR consumambilele lor, tot pe la ~1000 RON ieseam cu costurile.

Pot sa zic ca am fost foarte multumit de serviciile prestate, cat si de faptul ca am putut asista langa masina :lol:

Mecanicul care s-a ocupat de masina, chiar mi-a "bibilito" si a lucrat frumos

Sa vedem acum cum o scot la capat cu necesarul, cel putin cu calculatorul de usa, ca ma enerveaza cum merge geamul dreapta :D

:flower: safe

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine ma duc cu masina la revizia de 30.000 + schimb bujii (toate 4) si devizul va iesi undeva la 1500 ron.

Cu detalii revin maine, dupa revizie si dupa ce voi avea factura.

Service: Cardinal Motors Ploiesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie 30.000km 1.9 TDI PD : 845 RON fara TVA.

Filtru ulei - 32.63

Filtru motorina - 116.53

Filtru polen - 51.27

Filtru aer - 66.29

Ulei Castrol 5w30 (4 litri) - 333.72

Restul materiale mici + manopera.

Am mai schimbat si toate cele 4 bujii, 1 bucata bujie la pretul de 69.12.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...)

Am mai schimbat si toate cele 4 bujii, 1 bucata bujie la pretul de 69.12.

WOW ce pret !!! :blink:

Cu sau fara TVA ?! :mellow:

Oricum te-au cam stors de bani... :vaidecapulmeu:

P.S. A si btw, Castrol 5w-30-ul ala e cumva ulei LL3 ?!

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Pret fara TVA.

2. Ce e aia LL3 (PE FACTURA SCRIE DOAR Castrol 5w30)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LL3=long life 3 (off topic: de curiozitate, CASTROL-ul era SLX sau EDGE? - pretul mi se pare cam mare chiar daca este EDGE)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...)

(off topic: de curiozitate, CASTROL-ul era SLX sau EDGE? - pretul mi se pare cam mare chiar daca este EDGE)

(...) (PE FACTURA SCRIE DOAR Castrol 5w30)?

Scump tare tusul, daca pe factura scrie doar atat :vaidecapulmeu: (O fii criza de vina :blink:)

Nu ti-au dat si tie ce-a mai ramas intr-un bidon pt completari ?! :) (nu de alta, dar nu intra fix 4 litri, ci 3.8 in unele cazuri)

Oricum si daca ar fi CASTROL SLX PROFESSIONAL 5W-30, tot nu se justifica pretul pt 4 litri !!! (adica ~94 RON cu TVA 1 litru de ulei ?! :mellow:)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pretul este prea mare oricum, aceeasi revizie am facut-o la 7 mil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragii mei ,v-am rugat si mai acu cateva zile ,puneti o poza cu factura ca sa intelegem si noi.

@CT 10VWP:total materiale 600.44Ron ,cu TVA sau fara?Pana la 845 fara tva intra si bujiile sau doar manopera si materiale mici? :rolleyes: .La mine ,in 2007,revizia de 30000 ,a fost 650ron (aproximativ,cu toare filtrele schimbate) dar caut factura si o pun aici :blink:

Hai ca am gasit si o factura:total 639 ron

post-28968-1244652881_thumb.jpg

Modificat de TVS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtrele + ulei : 600.44 fara TVA.

Pana la 845 ron, fara TVA, mai intra doar manopera si materiale mici.

Pretul unei bujii este de 69.12 ron, fara TVA, total 276.48.

Manopera aplicata PENTRU BUJII a fost de 60 minute = 83.14 ron.

Total factura fara TVA : 1204.62 RON

Total factura cu TVA : 1433.50

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

niciodata, nu am putut intelege, de ce trebuie sa te taxeze atunci cand iti faci o revizie, de moment ce intra in atributiile lor, pe care Fabrica Mama le-a impuso.

de aceea, facturile sunt asa de mari si oamenii se sperie.

oricum, 1444 lei prea mult frate.

directorii de reprezentante oare, se uita si ei pe aceste forumuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se uita, nu ii intereseaza.

1433.50 mult, putin, masina e in garantie asa ca VREAU sa fac reviziile la dealer, apoi "fug" mancand pamantul. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!