Jump to content

VW Golf 4 GTI - D.U.B Edition


mirceateodor

Postare recomandată

In loc de chif si vopsea mata eu am apelat la pasta de polish.

Dupa curatare nu mai e nevoie de vopsea. Ramane plasticul negru un pic mai lucios. :-)

La varianta cu adaugare m-am gandit si eu. ;-)

Link către comentariu
  • Replies 228
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mirceateodor

    112

  • cxr2test

    14

  • Muale

    13

  • taz21

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu e mare filozofie (daca intelegi ideea),odata ce slefuiesti pe mijloc incepe sa se indrepte,la un moment dat, evident ca va trebui sa finisezi manual si sa ai trasat forma, sa respecti sablonul (in ideea ca ai deja la indemana 3 bucati de alu' gata pregatite pt inserat/lipit) - cel putin asta e teoria.

Link către comentariu

Stiu ce zici cu teoria dar practica ne omoara.

Ma gandeam la un sablon plastic (maleabil si compatibil cu corpul manerului) imbracat in colant (ca sa pastrez tema).

Cel mai greu de realizat e locasul in care sa mearga ingropat. Acolo trebuie rabdare sa finisezi bine altfel o sa iasa nasol.

Link către comentariu

Un polizor drept si rabdare.:)

Aveam un amic ce lucra la o firma de plexic (plexi-glass) si avea aparatura de putea "sapa" in orice.asa cum spui tu,mi-a facut odata la un calculator un fel de backplate gravat din plexic negru.Cel mai probabil,la o firma de genul ar iesi treaba profi'

Link către comentariu

Manerul are o forma curvata. Nu cred ca rezolvi cu polizor. Probabil ca daca era suprafata dreapta mergea.

As incerca mai degraba sa "sap" cu Dremel-ul si sa asez bucata de plastic. O sa vad.

Link către comentariu

Vad ca am intrat in detalii. Vrei sa te apuci si tu de "polizat" ? :-p

Link către comentariu

Da,dar de mult aveam ideea numai ca nu prea era timp.o sa incerc ceva sapt.viitoare si iti dau pe pm poze daca iese ceva.

Link către comentariu

Hai sa vedem care distruge primul un maner bun. :D

Link către comentariu

Superba masina, sa o stapanesti sanatos, felicitari pt. pasiunea pe care i-o dedici.

Link către comentariu

Mersi frumos. :D

Ce am eu nu cred ca e pasiune, cred ca e boala cronica. :tuktuk:  :D

Modificat de mirceateodor
Link către comentariu

La multi ani Mircea! sanatate si km cati mai multi fara incidente.   :beerchug:

Link către comentariu

Mersi frumos Alex. ;-)

Batranica mea a suferit un pic dupa zilele de iarna. In dreptul aripilor din fata au aparut mici puncte de rugina. E locul acela pacatos prin care se scurge mizeria de la parbriz.

Azi mi-am facut timp si am curatat zona, am vopsit cu ceva special contra ruginii si am aplicat cateva straturi de antifon. ;-)

Rezultatul:

post-20276-14262705713433_thumb.jpg

post-20276-14262706591661_thumb.jpg

post-20276-14262707293461_thumb.jpgpost-20276-1426270738039_thumb.jpg

Link către comentariu

Ca tot veni vremea intretinerilor, am facut o mica " prostioara" : am sablat si vopsit jantele. [emoji12] post-20276-14263344585068_thumb.jpg

post-20276-14263344862026_thumb.jpg

Link către comentariu

Si eu am avut rugina acolo.am rezolvat-o sambata trecuta tot cu un spray pe culoare.

Jantele sunt mijto rau! am avut si eu pe 18' si arata f.bine

Link către comentariu

In Sibiu, la vulcanizarea de pe Str. Scoala de Inot ( langa fostul sediu Sifee).

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am facut o mica modificare : lampi de interior oem vopsite negru si adaugate pe haion.

post-20276-14273966200512_thumb.jpg

Plus " batmanul din portbagaj" .[emoji16]

post-20276-14273966893599_thumb.jpg

Link către comentariu

si eu ma gandeam sa pun lampi acolo dar nu mi s-a parut ca ar lumina foarte mult.

se vede diferenta la tine?

care-i faza cu batman-ul, e tot lampa?

Link către comentariu

 Batmanul e tot o " lampa" . E legat la becul de portbagaj. E montat pe "placa" cu arici si mufa. Pot renunta la el oricand daca asta as vrea.

 Becurile de pe haion nu sunt foarte puternice dar completeaza foarte bine in cazul in care vrei sa vezi un pic mai departe de bara spate a masinii.

 Din propria experienta ti-as recomanda sa le montezi deasupra manerelor (nu le monta sub manere).

Link către comentariu

sa inteleg ca la nevoie deschizi portbagajul si il proiectezi pe batman pe cer? :))

imi place ideea cu lampile.de unde le-ai alimentat?

Link către comentariu

cred ca sunt alimentate din lampa din portbagaj.

sau...cumva din switch daca se poate, e mai elegant si nu mai tragi fir atat de mult.

Link către comentariu

Alimentarea am facut-o din lampa de portbagaj. Acolo am o mufa suplimentara si asa pot opri alimentarea lor (dar si din lampi).

Cu ocazia asta am luat toate firele din burdufuri la control si le-am izolat pe cele care aveau camasile ciupite.Totul izolat cu banda de panza Tesa.

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!