Jump to content

Golf 7 GTI


cris.g

Postare recomandată

OZ Ultraleggera 17" au in jurul a 6,5-7 kg daca nu ma insel, cu tot cu anvelope nu depasesc 15-16kg, cred ca Ego la asta se astepta. Doar ca acelea si altele din aceeasi gama sunt cam cu 100 euro / buc. mai scumpe decat ce am luat eu, din pacate. :)

Link către comentariu

8.2kg aveau lejerele mele 17" 8J, dar sunt sensibile la obstacole :))

Link către comentariu

Nu e asa ca simti masina mult mai vioaie cu aceste jante ? 

 

sincer nu prea mi s-a parut.

 

Uite ca daca atunci nu am simtit diferenta, acum cand am facut schimbarea invers, o simt. Intr-adevar cu rotile OEM de vara se simte ca are inertie mai mare si adauga greutate. Incepand cu directia care este mai grea, continuand cu accelerarile si, cel mai evident, suspensia - care acum amortizeaza mai bine, culmea. Da o senzatie mai de limuzina. Si s-a imbunatatit si comportamentul pe viraje, dar asta era evident. Nu e nimic dramatic, dar se simte.

In schimb sper sa nu se adevereasca prognoza pentru sfarsitul saptamanii... :D

Link către comentariu

Eu am trecut de la OZ alleggerita 18" care avea 8,2kg,la BBS RS861(speedline) pe 19" care au 15 kg bucata. Diferente foarte mari nu sunt,cam 1 litru in plus la consum,si se simt putin mai greute in acceleratie,dar nu dramatic ( cu siguranta se simte  diferenta la o cursa de drag)

Link către comentariu

Exact, nu e diferenta dramatica, dar se simte. Ramane de vazut si la consum ce diferenta o sa fie, asta asa mai mult de curiozitate.

Link către comentariu

Acum o sa spuna Tudor ca-s frumoase astea de vara, dar OZ-urile, OZ-urile... :lol:

 

Sa stii ca-mi plac mult mai mult OZ-urile decat Dezent-urile mele, dar nu se compara totusi cu astea OEM pe 18". Modelul asta de jante chiar le-a iesit si-mi plac mult mai mult decat echivalentul lor de pe G6 GTI. Nu m-am impacat niciodata cu jantele alea cu decuparile rotunde...

 

Eu n-am apucat sa le schimb din motive de pura lene in weekend, dar se pare ca vremea tine cu mine. :D

 

PS: Eu parca aveam 23 kg la rotile OEM pe 18" (janta + cauciuc) si 21 la cele de iarna.

Link către comentariu

Intr-adevar se potrivesc bine jantele astea OEM cu masina. Si conteaza mult ca sunt pe 18" pentru aspect, si nu numai.

 

Recunosc, mi-am facut putin griji cand am vazut prognoza, dar speram sa se razgandeasca intre timp, ceea ce s-a si intamplat. :icon_thumleft:

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Intorcandu-ma aseara de la VL pe A1, mi-a sarit o piatra in geam si a facut o mica buba. Din fericire nu a plecat crapatura, nu inca cel putin. As vrea sa il repar ca sa fiu sigur ca nu crapa. Ati avea vreo recomandare?

post-8399-0-02855400-1429086449_thumb.jp

PS: ceea ce se vede in partea din stanga nu este crapatura, doar pare.

Link către comentariu

Asa ceva am patit si eu. Nu cred ca iti poate cineva garanta ca nu pleaca in cateva luni, la dimensiunea aia nu prea ai ce sa rezolvi.  L-am schimbat pe CASCO, ca doar nu am cotizat degeaba 4 ani la ei.

Link către comentariu

Nu ma astept la garantii, normal, dar cred ca scade riscul considerabil. La Pejo de exemplu am o floare de genul asta si n-a plecat deloc, in mai bine de 4 ani de cand e masina la noi, si nu i-am facut nimic. Daca pleaca vreo crapatura evident ca am sa il schimb, altfel nu vad rostul sa dau 150 euro franciza pentru o ciupitura mai mica decat butoul de iPhone. :)

Link către comentariu

Vezi ca se poate repara si abia daca se mai observa. Am reparat eu la A4, acum doua saptamani, o ciobitura asemanatoare si iese foarte bine. Dureaza 15 minute toata treaba.

In Bucuresti am platit 50 RON si tipul s-a deplasat unde i-am solicitat.

Eu am cautat pe google si am sunat prima persoana care se deplasa unde ii este solicitat.

Spor!

Link către comentariu

Gata, am rezolvat! A zis nenea ca s-a recuperat bine si nu mai exista riscul sa plece. Un lucru important, daca patiti ceva de genul asta, e sa nu lasati apa sa intre, acoperind cu un scotch eventual. Se mai vede foarte putin, dar e irelevant, mai ales ca e in jumatatea dreapta, important e ca scap cu el neschimbat. :)

Link către comentariu

Corect. Oricum schimbarea parbrizului e mai ieftina decat franciza ta :) cel putin la mine asa e.

Link către comentariu

Macar de-ar fi asa. N-am gasit pe net niciun pret, macar informativ, iar la VW n-am avut chef sa sunt.

Link către comentariu

Nu, au fost altii mai rapizi, dar iti multumesc oricum! Ma declar multumit, a fost atent nenea, n-am nimic de reprosat.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Iata ca am ajuns la cota 23k. Inca putin si incepem sa ne pregatim de concediu. :) Nimic deosebit de raportat, insa am observat totusi un lucru interesant: cand evacuarea se incalzeste mai puternic, incepe sa sune altfel, mai frumos, mai "plin", cam cum imi doream eu din capul locului. Initial am zis ca mi se pare mie, dar apoi am citit articolul asta. Ma rog, ei spun ca se manifesta tot timpul, eu simt doar dupa ce incalzesc bine evacuarea. Dezavantajul e ca... nu e asa usor sa o incingi, mai ales prin B, tre' sa muncesti nitel. :icon_cheesygrin:

 

La pascut de papadii - dirty but happy!

post-8399-0-99494300-1431938553_thumb.jp

 

Si ce se intampla cand nu incingi evacuarea (pe DN, relax mode: ON).

post-8399-0-23455600-1431938913_thumb.jp

Link către comentariu

Chiar ma gandeam unde ai reusit sa scoti tu o medie de 51 km/h in oras. :) Eu si cand am iesit la o plimbare in weekend seara pe la 22-23, semafoarele si traficul de la ora aia tot m-au dus la o viteza medie de 27 km/h.

Link către comentariu

Da, din pacate in ultima perioada nu mai reusesc nici eu peste 25-27 km/h media in B, de cand m-am mutat cu serviciul in Floreasca si s-a aglomerat traficul. A urcat si consumul, evident, acum e pe la 11-12 l/100 km.

 

Am reusit sa gasesc si reversul medaliei pentru DN, inclusiv A1, evident fun style activated :icon_cheesygrin:

post-8399-0-82614300-1431980548_thumb.jp

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Superba masina , sa o stăpânești sanatos cat mai multi km.

Modificat de glockk
Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!