Jump to content

Golf 7 GTI


cris.g

Postare recomandată

Ce buna ar fi "lemon law" intr-o situatie de genul acesta! Sa speram ca se rezolva totusi intr-un timp rezonabil pentru ca trebuie sa fie cel putin frustrant sa nu te poti bucura de masina...

Link către comentariu

I has car.

 

Dupa 2 saptamani, plus alte investigatii inainte, s-a rezolvat in sfarsit. Problema era de fapt un joc intre rulmentul si flansa amortizorului dreapta, s-au schimbat atat flansa cat si rulmentul. Daca s-a rezolvat 100% inca nu pot spune, intai trebuie sa merg cu masina cateva zile. Am primit informatia ca pana la urma caseta veche a ramas pe masina, pentru ca nu ea era problema.

Mi-am manifestat dezamagirea fata de durata diagnosticarii pentru... o flansa. Ce va mai urma, ramane de vazut.

 

Lucrarea s-a efectuat la PBN.

Modificat de cris.g
Link către comentariu

Epopeea continua - problema s-a rezolvat pe jumatate. Au mai ramas niste zgomote, inclusiv un troncanit pe partea stanga ce parca nu era pana acum - desi nu bag mana in foc. Se reproduce mai rar si mai greu decat ce era inainte, dar cand troncane acum chiar troncane si nu m-ar mira sa fie vorba tot de flansa, ca doar p-asta n-au schimbat-o. Nu-i nimic, mai facem o vizita, mai pierdem niste timp, mai testam un Polo.

 

 

 

In alta ordine de idei, daca tot am avut pe ce, am pus rotile de iarna. Arata cam asa:

post-8399-0-06249900-1417078982_thumb.jp

 

Ma gandesc acum ca parca au cam multe spite, si poate ar fi mers mai inchise la culoare, sau cu alte cuvinte mai bine ascultam sfatul colegilor si mergeam pe BBS SR, dar acum... prea tarziu, sunt bune si astea. :)

Ca si prime impresii, anvelopele sunt incredibil de silentioase, pur si simplu nu simt ca am trecut de la anvelope de vara la unele de iarna. Am castigat simtitor si la confort, dat fiind jantele de 17" fata de cele de 18" OEM. Poate ar fi fost mai inteligent sa iau masina cu jantele de 17" OEM pe care sa le pastrez pentru iarna si sa iau altele mai frumoase pentru vara tot de 17", dar... poate la urmatoarea.

Ca idee, e diferenta de ~2 kg / buc intre rotile de iarna si cele de vara, adica ~20 kg vs ~22 kg.

In privinta distantei dintre etrier si janta pana la urma nu am de ce sa imi fac griji, e suficienta. Nu stiu cat se intelege din poza dar sunt cam 4-5 mm acolo. Macar cu asta m-am linistit.

post-8399-0-65247600-1417078995_thumb.jp

 

Si pentru ca rotile mi le-am pus singur si am avut nevoie sa pun cricul, am observat si ce au lasat in urma domnii mecanici de la PBN:

post-8399-0-22407500-1417079001_thumb.jp

Link către comentariu

Deocamdata e caz deschis la ei, nu are rost sa ma duc la altii si s-o iau de la cap. Si pana la urma si-au dat interesul, nu s-au facut ca ploua. Ce-o mai fi pe viitor mai vedem.

Link către comentariu

Eu am avut la masina mea aceeasi problema pe care o ai si tu, ma refer la cea care apare la denivelarile mici si dese. Asa ca avand in vedere ca masinile sunt pe aceeasi platforma, m-am gandit ca poate te ajuta solutia pe care am gasit-o eu. Una din cele doua bucse ale barii stabilizatoare era uzata excesiv si ca s-o inlocuiesc a trebuit schimbata bara cu totul (nu se pot schimba doar bucsele).

Am fost de PATRU!!! (4) ori cu ea in reprezentanta si, desi n-ar fi trebuit sa le spun eu, i-am rugat frumos sa nu omita sa verifice si amortizoare, bucse, flanse, etc... De fiecare data am primit masina inapoi, in aceeasi stare, zicandu-mi ca au rezolvat, ca totul e perfect si ca de vina era de fapt un plastic din interior :))

Intr-un final n-am mai avut nervi sa mai calc pe acolo, asa ca m-am dus la un service privat unde oamenii au gasit problema in jumatate de ora, au rezolvat-o (pe banii mei evident) si acum am liniste in masina :)

Sper sa te ajute

Link către comentariu

Merci fain! Da, citisem de patania ta inca de atunci si mi-a ramas in minte, tocmai de aceea i-am si pus sa verifice temeinic bara stabilizatoare. Mi-au spus ca au deconectat-o de tot (dar fara a o da jos) de suspensie, si totusi se auzea in continuare. Pana la urma zgomotul pe care il reclamasem initial s-a rezolvat prin schimbarea flansei, dar mai erau si alte zgomote pe langa ce nu au fost rezolvate, iar acum a aparut troncaneala asta (care zic eu ca e noua). Una peste alta eu am transmis informatia, ramane sa discute si sa ia o decizie cum procedam, pentru ca asa cum spuneam, e caz deschis. Daca nu se rezolva si o dau in balarii am sa caut un alt service. Inca mai am rabdare si le mai acord credit pentru ca au fost deschisi, si-au dat interesul, am primit masina la schimb.

Link către comentariu

si sa-ti mai cumperi masina nou din Romania...halal servicii...si sa si dai o gramada de bani p masina...multi nesimtiti si cel putin la fel de multi incapabili...chiar i-mi pare rau de patzaniile astea ..fiindca m-sh pune eu in locul vostru...nu cred ca-i fain deloc.

Multa Bafta ! 

Link către comentariu

Asa ar fi. Nu as vrea sa fiu in locul tau, cu dezamagirile astea. Eu azi am fost super dezamagit de montarea lunetei in Pitesti. Bine macar ca accepta sa merg cand sunt mai liber sa o dea jos si sa o puna drept... Au zgariat pe langa rau... Tremuram de nervi cand am vazut-o... Ei erau incantati de cum le-a iesit

Link către comentariu

Intr-o alta ordine de idei (mai pozitiva), eu zic ca arata chiar f bine cu jantele astea. Jantele de genul asta cu multe spite drepte nu sunt asa sensibile ca design la dimensiunea jantelor, pe cand unele ca BBS SR sunt. Acolo cred ca e diferenta mare intre 17" si 18". Tot cam atat spatiu am si eu intre etrier si janta la Dezent RE si am avut zero probleme iarna trecuta. Si arata chiar bine o janta "umpluta" cum trebuie de un disc de frana pe masura. :D

Link către comentariu

Intr-adevar arata foarte bine cand janta e "umpluta" cu disc + etrier, ii da un aer de "forta". Nu imi mai fac griji in privinta spatiului dintre etrier si janta, e clar ca e suficient. Si parca m-am mai obisnuit si cu aspectul. :D

Link către comentariu
Am primit informatia ca pana la urma caseta veche a ramas pe masina, pentru ca nu ea era problema.

 

Dupa ce saptamana trecuta am reclamat telefonic faptul ca zgomotele persista, la 2 zile dupa ce s-a schimbat flansa, saptamana aceasta am fost sunat sa le duc masina pentru a putea monta caseta noua de directie pe masina... pentru ca acea caseta noua trebuia sa ramana pe masina de fapt, fiind platita de VW. Daca pana la urma caseta veche era defecta sau nu, nu stiu sa zic si nici ei n-au stiut sa-mi spuna. S-a repozitionat si barta stabilizatoare si s-au mai eliminat niste zgomote, niste scartaieli destul de urate peste bumpere, aparute dupa ce au umblat la masina ultima data - asta apropo de sfaturilie colegului rifflections.

Ramane sub observatie, vedem peste cateva zile daca mai scartaie / troncane. Oricum, anul asta mi-am epuizat rezerva de rabdare, daca o mai fi ceva ma mai duc in service dupa sarbatori, sau poate chiar la primavara.

 

Intr-o nota mai optimista, deseara ma duc la VL, asa ca am ocazia sa testez mai serios anvelopele de iarna. :)

Modificat de cris.g
Link către comentariu

Felicitari, arata foarte bine jantele. Am avut si eu Superturismo pe fosta masina si am fost foarte multumit de ele.

 

PS: suntem si vecini de oras, cel putin ocazional cand mai ajung pe acolo :)

Link către comentariu

Nu e asa ca simti masina mult mai vioaie cu aceste jante ? 

Sunt fantastic de usoare si ar trebui sa schimbe complet dinamica masinii.

Link către comentariu

@Tudor: mie mi se pare ca se potrivesc bine jantele tale cu masina. Poate, ca si la mine, ar fi mers ceva cu mai mult negru. Dar pentru iarna totusi e ok, mai ales ca vor sta mai mereu murdare - cand sunt jegoase chiar si cele OEM devin un gri uniform. :)

@ShadoWzZ: sincer nu prea mi s-a parut. Ziceam ca diferenta e doar de vreo 2 kg / roata, nu stiu daca are impact asa mare. Sau poate sunt eu mai nesim... ahem, vroiam sa spun mai putin sensibil.

Link către comentariu

Jantele sînt frumoase, mie îmi plac mult. O singură mică observație aș face... cred că mașina ar arăta mult mai bine dacă ai pune și niște wheel spacers la jantele alea. 10 - 15 cm acolo ar face diferență mare.

Am pus și eu pe mașina mea aceleași Conti de iarnă. Nu am avut parte de nici un fulg de zăpadă pînă acum, dar pe gheață ca sticla am condus fără nici o problemă. Chiar am insistat cu două frîne bruște, cu niște mișcări mai agresive de volan... Nimic frate... Ca-n reclama aia cu "coafura rezistă"... Pînă acum sînt foarte mulțumit de ele. Să nu mai menționez cît de comfortabile și silențioase sînt pe asfalt uscat.

Link către comentariu

Eh clar, plus ca mai e si problema cu praful de placute de frana. La mine cu jantele de vara nu prea se vede, ca-s ele gri spre negru. Dar la astea de iarna argintii e chiar amuzant sa vezi jantele fata aproape negre, iar cele spate stralucind argintiu. :)

 

Si da, TS850 are the shit!

Modificat de TudorM
Link către comentariu

ET-ul difera cu doar 1 mm la OZ-uri fata de stock, plus ca n-ar fi prea placut iarna sa arunce mizeria pe caroserie. Aaa si sper ca ai vrut sa zici 10-15 mm, nu cm. :D

 

Da, TS 850 chiar sunt the shit, am prins ieri cand m-am intors ploaie de la un cap la altul, iar pe Dealu Negru le-am solicitat mai intens in cateva curbe ca sa-mi fac o idee mai buna - cred ca sunt cele mai bune anvelope in conditii de ud pe care am avut ocazia sa le folosesc. Ramane de vazut si cat de bine isi pastreaza proprietatile in timp. :)

Link către comentariu

Eu am avut generatia precedenta de Conti WinterContact pe Leon si le-am folosit 7 ierni. Fiind motor nu prea potent nici nu le-am tocit mai deloc si arata chiar si azi f bine.

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!