Jump to content

Golf 7 GTI


cris.g

Postare recomandată

Cezar, uite aici un test de anul asta pentru anvelope de iarna, in care apare si GY Ultragrip 9. E pe alta dimensiune intr-adevar, dar se cam pastreaza si pe dimensiunile noastre din ce am vazut si prin alte parti.

Link către comentariu

Pai din ce a postat Cris.g se poate vedea ca GY este f aproape si ca performante si ca pret de Conti. Deci daca tie-ti surade mai mult GY, cred ca poti alege linistit. Oricum in limite de mers cuminte (cum ar si trebui iarna), nu cred ca sunt diferente substantiale intre marcile de top 3 chiar si top 5. Daca si prinzi un pret bun la GY, ai facut treaba buna.

 

Eu personal merg pe Conti, pentru ca asta am tot avut pana acum si am fost f multumit de comportament. Si nici Cris.g nu cred ca va fi dezamagit la iarna. El are si OZ-uri sa fie si mai gigea decat restul... :P

Link către comentariu

Pai dezamagit sigur nu am de ce sa fiu, oricum iarna merg si mai calm / prudent. Pe mine m-a interesat in primul rand pe zapada / polei sa se comporte cat mai bine, dar nici pana acum cu Dunlop nu am avut probleme de genul sa raman impotmolit. Ma rog, am ramas o data, dar de fapt ramasese masina suspendata, aia nu a fost vina cauciucurilor.

 

Faci misto de jantele mele, a? Las' ca o sa vezi la iarna cat o sa castig la aderenta datorita OZ-urilor! :lol:

Link către comentariu

Eu pentru iarna am luat Michelin Pilot Alpin 4. Prima oara can incalt marca Michelin dar sper sa nu fiu dezamagit. Dimensiune 225/40/18. Nu le-am pus inca pe masina.

Link către comentariu

Ce vorbesti domnule? Jantele "e" super, pacat ca nu prea ai cuplu sa le invarti cum trebuie... :D

 

Cu zgomotul ala la suspensie cum a ramas pana la urma?

Modificat de TudorM
Link către comentariu

Hai ca o sa le vedem in curand la lucru, ma uit afara si  nu-mi vine sa cred ca e alb pe jos. Tocmai ce am venit de la munte, unde era perfect uscat, si am dat aici de zapada. :lol:

 

Cu suspensia e cam asa: am dus masina saptamana trecuta la PBN, au admis ca uneva e o problema, au tinut-o 2 zile pentru verificari dar nu si-au putut da seama care e componenta cu probleme. Au cerut ajutor de importator si urmeaza ca saptamana viitoare sa le mai duc masina pentru 2-3 zile ca sa mai faca verificari suplimentare. Oricum, e la stadiul de "undeva e o problema, trebuie sa vedem unde si sa remediem, nici nu se pune problema sa o lasam asa" - cuvintele lor, cu aproximatie. Oricum, apreciez implicarea si interesul in a-mi rezolva problema. Sper sa inchei capitolul cat mai curand.

 

Ma, lasati-mi portbagajul in pace, ce-aveti cu el mititelul? :))

Link către comentariu

E bine ca totusi misca ceva, sper sa nu ajungi totusi ca mine. Cu componenta schimbata, problema ramasa, "investigheaza fabrica" si acolo sa moara...

 

Si cu portbagajul, trebuie sa ma leg si eu de ceva, nu? Ca eu n-am GTI ca tine, sa moara "fetili"...  :icon_geek:

Link către comentariu

Se aude cam tare ca sa mai poata fi ignorat. Ma rog, ramane de vazut zilele urmatoare, maine le-o duc, sa vedem si cat stau fara ea. :(

 

Absolut, mai destindem si noi atmosfera, nu? :icon_thumright:

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Revin cu update: marti dimineata am dus masina la PBN pentru ca primisera decizie de la fabrica pentru inlocuirea casetei de directie. Azi am vorbit si am primit informatia ca s-a schimbat caseta, dar zgomotele persista si investigatiile continua. Nu se stie cand o primesc inapoi (rezolvata sau nu).

Distractie maxima, ce sa zic.

Link către comentariu

Vointa ca vointa pt ca erau responsabili cu garantia, dar putinta?
Sa inlocuiesti caseta de directie pe garantie mi se pare important.

Link către comentariu

Interesant este cum au dedus ca zgomotul din suspensie vine de la caseta...

 

Insa...e bine ca incearca

Link către comentariu

Asa de "bine" facute sunt Golf-urile astea noi? Pacat..:(

Sper sa iti rezolve problema, e foarte neplacut ca o masina de 5-6luni sa stea prin service cu probleme de genul asta.

Link către comentariu

Casetele de directie se pare ca au devenit consumabile in ultimii ani la mai multi producatori. In cazul asta se pare ca nu e de acolo. Important e sa o rezolve definitiv, de aceea exista garantie. Cat despre gustul amar/neplaceri, asta dispare repede dupa ce dai cateva ture cu masina. Tinem pumnii sa se rezolve repede.

Link către comentariu

Deci clar nu a fost de la directie. Un prieten tot asa a fost la brady sapt trecuta cu zgomote atunci cand lua de volan la stanga sau trecea peste niste denivelari..se pare ca au uns pe acolo ceva si cam atat si problema este rezolvata (nu s-a mai auzit de 1 sapt momentan)

Link către comentariu

Au suspectat caseta de directie dupa 2 zile de verificari in care tot restul parea ok. Impreuna cu fabrica s-a ajuns la decizia de schimbare a casetei. Ieri am discutat doar telefonic, o sa intreb mai multe detalii cand ajung acolo.

Nu dau vina pe service cu nimic, cel putin nu inca, sa nu se inteleaga gresit. Chiar si-au dat interesul si se ocupa de problema. Si cat timp investigheaza si nu vin cu "asa face toate" sau "e zgomot tehnic", nu ma agit. Pe de alta parte, nu pot sa nu recunosc ca sunt putin frustrat de situatie. In fine, una peste alta important e sa se rezolve, intr-un fel sau altul.

Va multumesc pentru incurajari!

Link către comentariu

Nu. Dar daca e necesar sa o mai tina, o sa le cer. Teoretic trebuia sa o iau a doua zi dupa ce le-am lasat-o, de aceea nu am pus problema.

Link către comentariu

Sa le ceri, fiindca masina ta a costat destul de mult iar daca se respecta trebuie sa-ti puna la dispozitie masina de schimb. Eu intr-o anumita situatie am obtinut masina de schimb cat le-am lasat masina persoanala pentru o reparatie pe casco. Trebuie doar un pic de atitudine si sa-ti prezinti nevoia de masina de zi cu zi. Bafta!

Link către comentariu

Am vorbit din nou acum spre seara: in continuare nu poate fi localizata problema, s-a facut scrisoare la importator (si/ sau fabrica? nu am inteles foarte bine) si se asteapta suport tehnic, marti cel mai devreme din ce am inteles.

Din cauza ca situatia persista si se pare se va mai lungi, am rugat sa primesc o masina la schimb. Consilierul a zis ca o sa vorbeasca mai departe si ar trebui sa fie ok pentru luni. Stau la casa si chiar imi restrictioneaza mult libertatea de miscare lipsa masinii, neavand mijloace de transport in comun foarte aproape.

Keep you posted.

Modificat de cris.g
Link către comentariu

Ca sa stii cum sta treaba, PBN nu are masini de schimb, insa in sediul lor este un punct de inchirieri masini Avis, care este folosit de catre ei, pe cheltuiala lor, avand preturi preferentiale, in situatii de genul. Trebuie doar sa-ti impui punctul de vedere, respectiv ca ai nevoie de masina zilnic, ca au trecut deja cateva zile si nu au o solutionare pentru tine, iar pe langa toate astea, pretul platit pentru masina ta! Probabil o sa-ti dea un UP sau un golf VI sau VII, daca au stoc! Succes!

Link către comentariu

Noutati: s-au testat alte doua GTI-uri in aceleasi conditii si s-a constatat ca doar masina mea prezinta zgomotele respective. Este evident o problema acolo, recunoscuta si confirmata in toate felurile. S-a trimis din nou solicitare catre VW si se asteapta momentan raspuns. Masina ramane la ei pana la gasirea unei solutii. :( Pana atunci, am primit astazi masina la schimb pana ce o voi primi pe a mea inapoi.

Link către comentariu

Polo. :) E de la firma de inchirieri, urmand ca saptamana viitoare sa o schimb cu ceva de la ei, atunci cand vor avea disponibil. Nu ma intereseaza decat sa aiba 4 roti si acoperis, ca sper ca pana de sarbatori sa o primesc pe a mea inapoi.

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!