Jump to content

Golf 7 GTI


cris.g

Postare recomandată

Cine, Renault-ul ala gri? Bine ca erai parcat si nu in mers cand ai facut poza! :P

Link către comentariu

Multumesc glockk!

 

@Tudor: nu Renault-ul, Astra-ul ala. Tot gri. :icon_cheesygrin: Da, eram parcat... intr-o maaaare coada. :(

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Ma gandesc sa cumpar o prelata pentru cand mai plec in concedii si masina sta parcata mult timp in soare, cum ar fi cel din Grecia care se apropie cu pasi repezi. Aveti ceva recomandari sau sugestii, de unde sa cumpar sau la ce sa fiu atent?

Link către comentariu

materialul, sa fie permeabil si moale.

desi mai bine o parchezi undeva fara copaci/pasari si pui parasolar.

Link către comentariu

Am gasit ceva cu o captusala moale pe interior la un pret decent - aprox 150 ron.

 

Tocmai asta e problema, ca o sa fie parcata intr-o livada de maslini, ca... deh, asa s-a nimerit. :) Mi-e nitel frica si de pisici, ca am patit-o prima data cand am fost. Asa ca m-am gandit la varianta asta.

Va fi folosita foarte rar, strict in imprejurari speciale cum este aceasta, pentru ca acasa am garaj si la serviciu parcare subterana, plus ca folosesc masina zilnic si ar fi incomod un chin toata ziua pune/ia prelata. Asta pe langa restul de dezavantaje (umezeala / risc de rugina, risc de zgariat / matuit vopseaua).

Modificat de cris.g
Link către comentariu

Acasa in garaj, la serviciu in garaj... Nu stii ca are si ea nevoie de niste UV pentru vit. D? :)

Link către comentariu

LOL. :)

 

Scuze, dar nu m-am putut abtine sa nu poluez un pic topicul cu acest reply scurt. :)

Link către comentariu

Păi nu e o opțiune s-o lași la muncă? Poate dacă îi rogi frumos și le zici c-o lași în cel mai îndepărtat colț...

Link către comentariu

Nu ma lasa, cre' ca-s pe mana cu aia de la farmacie.

Si eu care vreau sa-i iau husa, pana si la mare o privez de UV.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Gata, s-a terminat vacanta, inapoi la munca. :unsure:

Am fost in Thassos (a 3-a oara), a fost frumos, dar parca nu ca datile trecute, parca s-a "comercializat" cumva totul. S-au inmultit foarte mult umbrelutele, se construieste peste tot si e foarte aglomerat. Masina, de fapt masinile, ca am fost cu ambele, s-au comportat foarte bine, nu am nimic deosebit de raportat. Inainte sa plec am luat pana la urma o prelata care a costat 150 de lei si imi pare foarte bine ca am facut-o, nu am miscat Golful de sub maslini toata vacanta, asa ca prelata i-a prins foarte bine. Cand am dat-o jos la plecare era perfect curata (ma rog, ca dupa un drum de 600 km), fara gainati, frunze, crengute sau mai stiu eu ce. Nu e foarte mare, am reusit s-o inghesui in golul de la roata de rezerva, are o pasla moale pe interior ca sa nu zgarie, o fereste si de priviri, e numa' buna pentru situatii de genul asta.

Cum spuneam, am fost cu ambele masini + niste prieteni cu inca doua masini, iar ca statistica a consumului la dus, a fost asa: GTI 7,2%, 207 1.4HDI 70cp 5,2%, Golf IV Variant 1.9 TDI 101cp 6,0%, Duster 1.5dci 4x4 7%, toate masinile incarcate... romaneste :lol: , ca deh, am avut purcelusi atomici cu noi si... stiti voi cum este. Dupa cum stiam deja, la drum lung consumul e mai mult decat decent, in schimb imediat ce dai de drumuri pe unde mergi cu a 2-a si a 3-a, sau de ambuteiaje, imediat se strica media. Am ajuns la ferry cu medie de 7,0%, dar apoi prin Thassos pana la cazare a ajuns la 7,2, comparativ cu Pejo-ul la care media nu s-a stricat "doar din atata lucru". :) O alta cifra interesanta: am facut plinul la Giurgiu la ambele masini (Golf si 207) si am facut din nou plinul la Kardzali, in ambele cazuri OMV cu benzina / motorina premium, iar diferenta in bani pe acest segment a fost de fix 25 ron. Prin Thassos ne-am plimbat exclusiv cu Pejo-ul, si media a crescut pana la ~5,8% adaugand cei ~300 km doar pe insula; cu Golf-ul probabil mai radeam un rezervor. :P

Urmeaza in w/e urmator Transfagarasan si Transalpina, iar celalat o iesire la munte pe undeva. Poate tot atunci niste poze, acum n-a fost cazul, cum puneam a stat sub prelata, s-a odihnit.

 

PS: Frumoase drumurile prin munti de la bulgari, dar cand e vorba de distractie... nimic nu se compara cu Dealu Negru. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu

Transfagarasan & Transalpina, > 1.000 km in w/e-ul ce tocmai a trecut. Furia rosie turbo (cum ii zice un coleg :P) a implinit ieri 26.000 km la o altitudine de peste 2.000 m, pe asfaltul poate celei mai frumoase sosele din Romania: Transalpina.

 

Salutari colegilor, daca sunt pe forum, cu GTI 5 IF-06-ZSM (parca) si G7 2.0TDI de B de pe Valea Oltului!

 

Pozeeeee:

post-8399-0-84789400-1436779599_thumb.jp

post-8399-0-46401500-1436779604_thumb.jp

post-8399-0-49592000-1436779608_thumb.jp

post-8399-0-26701100-1436779613_thumb.jp

post-8399-0-45006000-1436779617_thumb.jp

Link către comentariu

frumos peisaj, frumoasa masina => frumoase pozele.

cum vedem prelata?

Link către comentariu

Super! Parca sunt poze de lansare a GTI-ului :) Frumoasa aniversare de 26000km, la inaltime :) La cat mai multe aventuri!

Link către comentariu

...

Salutari colegilor, daca sunt pe forum, cu GTI 5 IF-06-ZSM (parca) ....

 

 

Cheers  :RO flag:

Link către comentariu

@Muale: nu m-am gandit sa-i fac poza cu prelata. Dar o am in portbagaj si o voi scoate sa o pun la pastrare pentru ca nu o voi mai folosi in viitorul apropiat. Va trebui oricum sa o desfac sa o impachetez, asa ca o trag atunci pe masina si ii fac niste poze.

 

@Codz: multumesc asemenea, la cat mai multi km frumosi! Si sa o plimbi si tu cat mai curand pe acolo. ;)

 

@Zamoldac: foarte frumoasa masina, am remarcat-o imediat ce a aparut in raza vizuala. Mie mi-a si ramas la inima GTI 5-ul. Si pana mai ieri nu mi-am dat seama cat de intimidanta e o depasire mai decisa, cand vezi in retrovizoare ca se apropie ceva foarte rapid. :icon_thumleft:

Link către comentariu

Foarte frumoase pozele si intr-adevar lume mica, sa te intalnesti cu colegi de forum p-acolo. Poate reusesc sa fac si eu traseul asta odata si odata.

Link către comentariu
cristi_eftimie

Felicitari pentru masina si pentru traseul din week-end!Am fost si eu pe TransAlpina de vineri pana sambata(abia am trecut de portiunile fara asfalt,cu greu,dar am trecut)si apoi am revenit spre Bucuresti pe TransSemenic

Link către comentariu

Poate reusesc sa fac si eu traseul asta odata si odata.

Ii musai, cand o sa ai timpul si posibilitatea. :)

 

@cristi: mi-ai dat o idee faina, TransSemenic + cascada Bigar. :icon_thumleft:

 

In alta ordine de idei, am mesaj in bord cu "inspection in 12 days", pentru ca masina trebuia sa imi fie livrata in luna iulie si pana la urma am primit-o in octombrie. Doar ca au uitat la momentul respectiv sa reseteze intervalul. O sa trebuiasca sa fac o vizita la un service saptamana viitoare.

Link către comentariu
cristi_eftimie

As fi vrut si eu sa trec pe la cascada Bigar,dar ma abateam aprox 100 de km de la traseu + accesul pana la cascada si nu ma incadram in timp,poate pe viitor

Link către comentariu
  • 2 months later...

Si daca tot nu fac modificari sau alte nebunii si nu am alte noutati, m-am gandit ca macar sa va delectez cu niscaiva poze de pe Transrarau - si sa profit de ocazie sa ma laud ca am reusit "tripleta" vara asta, alaturi de Transfagarasan si Transalpina de acum doua luni. :icon_cool:

post-8399-0-21939000-1442326552_thumb.jp post-8399-0-00188000-1442326557_thumb.jp post-8399-0-77097200-1442326560_thumb.jp post-8399-0-26608200-1442326565_thumb.jp post-8399-0-64636300-1442326569_thumb.jp post-8399-0-78389800-1442326572_thumb.jp

 

Si o cifra rotunda... ma rog, nu prea dar se-ntelege ideea, am depasit mark 30k. :icon_thumright:

post-8399-0-74918700-1442326663_thumb.jp

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!