Jump to content

Golf 7 GTI


cris.g

Postare recomandată

Să le învârți sănătos!

Aștept impresii, la anu' vreau să renunț la semi-slick-urile cu care am luat mașina și să trec tot pe PS4.

Link către comentariu

Merci! Revin cu impresii dupa ce le rulez nitel, mai ales ca o sa am termen de comparatie cu Dunlop RT2 de anul trecut care erau tot proaspete, nu au apucat sa imbatraneasca.

Bine ca intre timp a auzit si vremea ca vreau sa trec la rotile de vara, ca aseara...

IMG_2931.JPG

Modificat de cris.g
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am facit deja ceva km cu Michelin-urile si sunt sincer impresionat: e cea mai buna anvelopa de vara de pana acum, comparativ cu Dunlop RT2 si Bridgestone S001 (ca astea-s mai rasarite din ce am avut) e cu cel putin o clasa peste. Pana acum pe astea nu am reusit sa le duc la limita. Sta excelent pe curbe, pe franare, pe ud sau pe uscat, e pur si simplu fantasica anvelopa asta, nu as fi crezut ca poate fi o diferenta atat de mare intre niste anvelope UHP. Pe langa asta stau foarte bine si la confort, nu se simt la fel de dure cum se simteau RT2 si in special S001; in plus au si o protectie pentru janta destul de generoasa. Singurul dezavantaj sa zic e zgomotul la rulare ceva mai pronuntat fata de RT2 (S001 erau dezastru in privinta asta cel putin in al 3-lea an), insa nimic de speriat. In rest chiar nu pot sa le reprosez nimic pana acum, oricat as fi de carcotas. :)

Si niste poze cu primavara prin CH.

IMG_3049.JPG

IMG_3050.JPG

IMG_3051.JPG

IMG_3052.JPG

IMG_3053.JPG

Link către comentariu
  • 2 months later...

A mai trecut niste timp, am mai bagat niste plimbari, am mai schimbat o data prefixul, am mai facut o revizie :)

1.thumb.jpg.31ebc5e25eca9e59cef3897e4c600850.jpg2.thumb.jpg.78691f1321eed80f5f8e2cc6c0b788c2.jpg3.thumb.jpg.91f17142e1ad32ecaace490fe713adc9.jpg

4.thumb.jpg.49d428de273ec8ecf81acfec89cc9d43.jpg

 

Si i-am luat si un cadou, poate scap si de vaporii aia de ulei cu ocazia asta.

5.thumb.jpg.ec5a4f12d6afea562278f882a2a7fc34.jpg6.thumb.jpg.dea90bf2d31b4c53b720eac79fa84c7d.jpg

 

La ultima revizie am pus Valvoline Synpower XL-III insa nu-mi place la fel de mult ca Shell-ul de dinainte. La urmatorul schimb probabil o sa torn din nou SHU, dar anticipez ca nu voi mai face atatia km in urmatoarea perioada, deci mai e ceva pana atunci. In rest, drumuri bune sa avem.:Driver:

Modificat de cris.g
Link către comentariu
4 hours ago, cris.g said:

A mai trecut niste timp, am mai bagat niste plimbari, am mai schimbat o data prefixul, am mai facut o revizie :)

1.thumb.jpg.31ebc5e25eca9e59cef3897e4c600850.jpg

...si au uitat sa inchizi usa stanga spate :) (kiddin')

Foarte frumos kilometrajul tau...

Am si o intrebare: vaporii de ulei din zona busonului, cam in ce zona de kilometrii rulati au aparut ? Ca sa stiu la ce sa ma astept.

 

Link către comentariu

Foarte frumoasa masina! Culoarea si jantele sunt :wub: 

Felicitari pentru plimbari si locurile pe care le descoperi! 

Link către comentariu

Sper ca ai mutat garnitura pe busonul nou :) Si sa stergi bine de ulei toata zona in care torni.

@75NOR la mine au aparut in primul an / primii 10.000 km :) Si cu un buson nou (OEM) face la fel, deci nu prea conteaza nr. de km.

Link către comentariu
6 hours ago, 75NOR said:

...si au uitat sa inchizi usa stanga spate :) (kiddin')

Foarte frumos kilometrajul tau...

Am si o intrebare: vaporii de ulei din zona busonului, cam in ce zona de kilometrii rulati au aparut ? Ca sa stiu la ce sa ma astept.

 

N-am uitat, dormea kinderu' si am zis sa las sa intre niste aer. :)

Cand am luat-o nici prin gand nu mi-a trecut ca o sa ajung sa fac aproape 20k km/an, dar uite cum trece timpul... si kilometrii.

5 hours ago, gabinitu23 said:

Foarte frumoasa masina! Culoarea si jantele sunt :wub: 

Felicitari pentru plimbari si locurile pe care le descoperi! 

Merci frumos!

4 hours ago, C Z R said:

Sper ca ai mutat garnitura pe busonul nou :) Si sa stergi bine de ulei toata zona in care torni.

@75NOR la mine au aparut in primul an / primii 10.000 km :) Si cu un buson nou (OEM) face la fel, deci nu prea conteaza nr. de km.

Aaa... trebuia pusa garnitura? Just kiddin' :D Stiam dinainte ca vine fara garnitura si ca trebuie folosita cea veche, d-aia nici nu m-am incumetat sa iau pana n-am avut feedback ca rezolva problema. Am sters obsesiv pe acolo, acum sa vedem. Mie nu mi s-a parut ca e mai tare arcul, dar vedem ce zice practica.

@75NOR eu dupa prima revizie am constatat, adica undeva intre 8k si 20k km. La a doua revizie m-am plans la service si mi-au propus sa imi cumpar eu buson nou (ha!). Stiam ca oricum nu rezolva, asa ca am asteptat alta solutie.

Modificat de cris.g
Link către comentariu

@cris.g: ha,ha, stiu ce zici referitor la rulaj, la ritmul la care invart roata si eu sar de 20k/an. Culmea e ca atat timp cat am avut dieselul am fost fix in 20k/an... Placerea condusului unei benzine bate rationamentul contabilului :) 

 

Link către comentariu

Turele inalte bat calculele si dau dependenta, n-ai ce face. :D

Link către comentariu
  • 1 month later...

Mi-am cumparat un OBDeleven Pro si sunt ca un copil de Craciun. :blush: Mi-am activat pana acum CH/LH pe proiectoare (in loc de faza scurta), fan display in Auto mode si refuel quantity pe display-ul central. Sa vedem ce mai gasesc interesant de butonat. Oricum, foarte faina si usor de folosit jucaria, big like!

1.thumb.jpg.2b50b8ddecb1d3d08775b78689716b17.jpg2.thumb.jpg.065508a147166560d06fd1bd22e88009.jpg

Link către comentariu

Refuel quantity e slab in aprecierea corecta cantitatii de combustibil pt alimentare, mai mult hit and miss.

In rest spor la adaptari!

Link către comentariu

Chiar ma intrebam cam cat de bine aproximeaza, ca mi s-a parut dupa indicator ca e mai gol de atat rezervorul. Dar... incercam, testam, ne distram. Oricum nu ma deranjaza ca e acolo si tot dupa indicator ma iau, ca sa nu am surprize.

Link către comentariu
  • 2 months later...

Iarasi a trecut (prea) multa vreme de cand n-am mai scris nimic pe aici.

Am reusit ca in aproape un an de zile sa adaug nu mai putin 32k km :) [url=https://vwforum.ro/topic/112153-golf-7-gti/?do=findComment&comment=2774200]Nov. 2016[/url] - Oct. 2017:

IMG_3741.thumb.jpg.dd874e33931a52ef47092814e60bdedc.jpg

Iar intre timp, cum-necum, vrand-nevrand, am facut-o si p-asta:

IMG_3730.thumb.jpg.19dce9bb87fad4b63be2b403f238f553.jpgIMG_3731.thumb.jpg.259afc9e988da39a4705a30d80b8d127.jpg

La inceput mi s-a parut ca arata ciudat rau cu numarul ala asa mic pe fata, insa acum m-am cam obisnuit. Plus ca-s o gramada de masini importate pe aici care au aceeasi "problema" :) Ce sa-i faci, nu le poti avea pe toate.

Altfel, am mai facut o revizie in octombrie cand am fost in tara, la Brady Militari - foarte multumit de serviciile oferite si de preturile practicate. Amabili, atenti, am stat langa masina. Tot la Brady dar pe Valea Oltului am schimbat celebrele bucse de la basculele fata. Alta viata acum, alta masina, desi tot nu am reusit sa pun bucse pline, chiar daca le-am luat dupa codul care trebuia, au venit tot "cu gaura". :) Am sa incerc sa detaliez putin intr-o postare in topicul dedicat.

Altfel nu prea am ce sa zic, scanteieste, benzineste si imi aduce in continuare bucurie. Apropo, acum vreo 2 saptamani s-au implinit 4 ani de cand suntem impreuna, parca mai ieri ma grabeam pe centura Bucurestiului sa o ridic de la dealer... ce mai trece timpul!

Modificat de cris.g
Link către comentariu

La ce drumuri sunt prin Elvetia sa tot faci km multi. Multi inainte!   Presupun ca si consumul e destul de bun tinand cont ce amenzi sunt pe acolo,nu?

Link către comentariu

E destul de relaxant sa te plimbi prin Elvetia, intr-adevar. Desi au si ciudatenii, sunt zone pe autostrazi unde limita e 80 km/h, in general unde sunt bifurcatii / noduri insa nu neaparat majore. In schimb sunt drumuri peste deal sau prin padure unde limita este tot 80 km/h dar te chinui sa mergi si cu 50-60 km/h datorita faptului ca sunt foarte virajate si inguste. De obicei prin zonele astea e plin de AMG-uri, RS-uri si altele de genul. Aaa si spre deosebire de la noi unde in situatii d-astea e linie continua cat vezi cu ochii, aici e doar discontinua. :D Deci mai ai si pe unde sa te distrezi. Plus ca Germania e doar la 1 ora. :) Dar consumul intr-adevar de obicei e cam pe la 6-6,5%, mi-e si jena... :))

@loghy: nu cred ca se poate da jos fara a demonta bara, iar aici singur nu pot sa o fac, iar la service ma costa cat nu face. In poze pare mai ciudat putin, in realitate nu e chiaaar atat de deranjant. Ah, am aflat dupa ca as fi putut sa iau numar de dimensiune normala si pe fata, pentru suma modica de doar... 300 chf (nu, n-am pus un 0 in plus). ^_^

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!