Jump to content

Probleme mecanism inchidere clapeta rezervor


icsiszer
 Share

Postare recomandată

Cablajul este ok am verificat cu aparatul când fac Click pe închidere sau deschidere de la telecomanda are tensiune in mufa nu mai știu exact câți volți are 9 sau 12 și am verificat și rezistența motorasului are in jur 5 Ohmi cel nou și 0,4 cel vechi...am scanat și cu testerul și nu îmi arată nici o eroare, sincer nu mai știu ce sa ii fac.

Modificat de loghy
Quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, bydy_13 said:

Cablajul este ok am verificat cu aparatul când fac Click pe închidere sau deschidere de la telecomanda are tensiune in mufa nu mai știu exact câți volți are 9 sau 12 și am verificat și rezistența motorasului are in jur 5 Ohmi cel nou și 0,4 cel vechi...am scanat și cu testerul și nu îmi arată nici o eroare, sincer nu mai știu ce sa ii fac.

Trebuie bifat si bit-ul 5 “Tank flap lock/ motor”? Eu l am bifat si nicio schimbare, tot nu se blochează capacul odată cu ușile?FD37438D-B57D-4254-B18E-C27B821081BF.thumb.png.4058a9bd3d6c8c3406c12ae3c25cb928.png

Modificat de bydy_13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inteleg ca a mers si nu merge acum ? codarea nu are nicio legatura, ca doar nu se modifica sungura. La tine este o problema hardware. Nu ai cum sa ai si comanda corecta si motoras bun...dar sa nu lucreze.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa m-am candit și eu ceva se întâmpla, teoretic trebuia sa meargă dacă am schimbat motorasul fără nici un fel de problema...motorasul nou este bun ca doar nu mi-l trimiteau stricat și din măsurătorile făcute sigur este unul bun și unul ars ca nu dau aceleași valori la măsurătoare... sa nu fie o problema in mufa...probabil o sa apelez la un service sau un electrician sa văd si părerea lor..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
On 5/16/2014 at 10:01 PM, icsiszer said:

Rezolvat. Cei care aveti probleme va stau la dispozitie :-)

Buna seara! Ma puteti ajuta si pe mine cu acel arc in forma de V,am demontat motorasul de la clapeta de la rezervor si nu mai stiu sa i pun arcul la loc.Multumesc!

Am demontat motorasul de la clapeta de la rezervor si nu mai stiu sa montez acel arc in forma de V.Ma poate ajuta cineva!Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 16.05.2014 at 22:01, icsiszer a scris:

Rezolvat. Cei care aveti probleme va stau la dispozitie 🙂

Salut, cum ai făcut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Va salut

Doresc sa fac o informare pentru cei care detin Jetta Mk6 (2011-...)

Am patit si eu cu usita de alimentare combustibil.nu se debloca.

Nu incercati prin portbagaj ca doar stricati capitonajul.doar firele trec pe acolo.

Totul este prins intr-un singur surub prin partea din fata.

Daca au inceput problemele recomand sa desfaceti ansamblul,curatati si puneti vaselina noua(preferabil cea cu litiu care nu este spalata de apa).Scoateti motorasul si curatati colectorul deorece cam asta este problema principala.pentru ca se invarte putin se face un strat de oxid si el nu mai are putere.

Recomand procedura daca deja aveti probleme.daca nu se mai deblocheaza,nu se mai poaate deschide usita decat prin fortare si de obicei se rupe urechea de blocaj.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau inlocuiti, unul nou nu este scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da este o varianta.insa piesele nefiind uzate,le-am mai dat o sansa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 16.05.2014 at 16:13, icsiszer a scris:

Stimati colegi,

 

Am avut o problema cu mecanismul de inchidere a clapetei (usii) de la rezervor, cod 5N0 810 773B, atasez si o poza. Avea firele intrerupte la intrarea in carcasa.

 

Am desfacut carcasa ca sa remediez problema, insa mi-a sarit din el un arc in forma de U si nu stiu cum vine pus la loc.

 

Oare a mai lucrat cineva la aceasta piesa? Se poate gasi o schita la ea?

 

Multumesc.

post-102243-0-08085900-1400246166_thumb.

 

On 13.02.2019 at 8:35, F l o r i n a scris:

pai verifica cablajul pana in BCM

Salut, eu am patit exact ca tine, mea sarit din interior acel arc in forma de U si nul pot pune la loc, ma ajuti te rog ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!