Jump to content

Din ce an are Passatul iluminare bord albastra?


sorin_g
 Share

Postare recomandată

Cum se schimba becul de le A/C ?...al meu nu mai merge deloc. e ars probabil...sau mai stiu eu ce.

Nu am avut timp a ma duc cu el la reparat.

Este greu?

Poti pune lumina albastra? As fi tare interesat.

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e cu AC normal atunci tragi butonul de ventilatie afara (iese usor, de fapt el are un picior de plastic sub forma de tub transparent) si sub el, sau mai bine zis in centrul axului lui (in bord) se afla un bec mic fara soclu (bec de bord de dacia fara soclu de 1 ron). Il tragi cu o penseta si bagi la loc becul nou. Nu e greu, se mai poate face cu un tub de dimensiuni potrivite ca sa agati becul vechi. E banal, dureaza mai putin de 1 minut.

Daca intrebi de climatronic nu stiu...

Nu poti pune lumina albastra pentru ca iluminarea este colorata in functie de plasticele prin care trece lumina prin bord, becul e normal..

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

puneti si voi o poza cu bordul sa vdm si noi cum arata lumina aia verde pe pe bord.

cam asa arata :D

post-17336-1199032329_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iluminarea albastra cu acele rosii apare incepand cu modele de Passat B5 si B5.5...si continua la B6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iluminarea albastra cu acele rosii apare incepand cu modele de Passat B5 si B5.5...si continua la B6.

gresesti.

bordu din imagine e de la passatu meu b5 :blink:

deci si la acest model exista iluminare verde

din 99 incepe iluminarea albastra, din cate am citit pe forum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e cu AC normal atunci tragi butonul de ventilatie afara (iese usor, de fapt el are un picior de plastic sub forma de tub transparent) si sub el, sau mai bine zis in centrul axului lui (in bord) se afla un bec mic fara soclu (bec de bord de dacia fara soclu de 1 ron). Il tragi cu o penseta si bagi la loc becul nou. Nu e greu, se mai poate face cu un tub de dimensiuni potrivite ca sa agati becul vechi. E banal, dureaza mai putin de 1 minut.

Daca intrebi de climatronic nu stiu...

Nu poti pune lumina albastra pentru ca iluminarea este colorata in functie de plasticele prin care trece lumina prin bord, becul e normal..

Nu e clima..e ac normal. Merci pt pont.

Trebuie sa ma apuc sa mai fac una alta pe la masina...nu am mai avut timp de ea de multisor.

Mulumesc inca o data pt info. La multi ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ingerul_danutz

din 1998, semnalizatoare albe....lumina la bord este verde........... si-mi aduce aminte de nokia 3310.

vreau sa o schimb , sa fie clasicul albastru cu rosu la ace sau fond alb neon cu ace rosii!?!?

dimensiunea SMD-urilor de cat sa fie, cunoaste cineva??!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna idee cu ceasurile alb-neon si acele rosii :) . Ca la Audi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passatul meu este din 9/1997 si are bord albastru si indicatoare rosii,la fel si butoanele din interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
florin coyote

salut,

eu am un passat din 97 cu lumini verzi la bord,butoane,climatronic si tot ce exista inauntru,semnale galbene.

Eu le-am schimbat la bord am facut ceasurile albastre cu acele rosii,problema este k dupa ce le-am schimbat a inceput jos in stanga unde apare ceasul si in dreapta kilometrajul sa palpaie asa usor la inceput si acum sa accentuat,specific palpaie ce e scris digital adica ceasul si kilometraju, nu ledurile.

Acum daca aveti voi fro idee de ce palpaie asa va rog sa imi spuneti si mie k ma enerveaza tare rau cum face.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
ingerul_danutz

am schimbat si eu lumina din bord... operatiunea a fost efectuata prin luna ianuarie ac...si pana acum nu s-a ars nimic

din lipsa de material l-am facut in 3 culori :) sper sa nu fie prea pompos, la drum lung nu e deranjant la ochi

poza este facuta ziua, acum urmeaza AC-ul, nu am climatronic altfel se termina mai repde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!