Jump to content

Din ce an are Passatul iluminare bord albastra?


sorin_g
 Share

Postare recomandată

La prima generatie de Passat, incepant cu sfarsitul lui ’96 cred ca au inceput cu iluminare verde a bordului, banuiesc ca toate modelele cu lumini semnalizare fata galbene. Intrebarea este: cele care au semnalizatoarele albe din fabrica, nu schimbate de proprietar, au iluminare bord albastra? Si din ce an mai exact. Eu banuiesc ca 98 sau chiar 99.

La Golf e vreun model cu iluminare verde, nu am vazut nici unul, dar intreb de care era in 97-98. Si aici banuies ca Golf-ul are numai albastru, cu atat mai mult Bora

Am postat aici la Passat ca ma intereseaza mai mult la Passat, dupa cum am mai spus banuind ca pe Golf IV nu a fost ilumare bord verde din fabrica deloc.

:offtopic: Sper sa nu se mai fi discutat pe altundeva acest lucru

Parerea mea: albastru nu se compara cu verdele ala. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai nu stiu exact la passat din ce an s-a facut cu albastru deoarece eu am vazut numai la modelele din 2000 dar nu cu facelift si cred ca atunci cand au renuntat la semnalizarile galbene, atunci au renuntat si la lumina verde!

Legat de golf 4 care s-a fabricat din '98 stiu sigur ca nu s-a pus niciodata lumina verde ci a fost de la inceput albastra si la fel si la bora!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu din ceea ce am vazut cam de prin 98 sunt echipate cu leeduri albastre (smd)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, cam asta credeam si eu. Totusi daca are cineva Passat din 98/99 spuneti de care iluminare "borduala" :D aveti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am passat din '98 si am lumina verde la bord....asa ca eu zic ca din '99 au aparut cele cu lumina albastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am passat din 98 cu lumini albastre...si "limbi" rosii :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu este din 98 si are luminile din bord pe albastru si acele indicatoare rosii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am passat din '98 si am lumina verde la bord....asa ca eu zic ca din '99 au aparut cele cu lumina albastra.

Ex_zordium, ai cumva semnalizatoarele galbene pe fata? Iar Miguel si nikolas albe? :)

Modificat de sorin_g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu...semnalizatoarele sunt albe dar nu pot sa zic daca asa au fost din fabrica sau le-a schimbat fostul propietar.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ex_zordium, ai cumva semnalizatoarele galbene pe fata? Iar Miguel si nikolas albe? :)

Da, sunt albe, dar nu stiu daca sunt din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma mira faptu ca ai aud pe unii care zic ca au iluminare in bord verde , pt ca eu stiu ca din 1996 luna a 8 ,mai exact de cand a aparut passatul B5 stiu ca cei de la vw au schimbat radical atat plansa de bord cat si cadranele si iluminarea pe albastru

la GOLF stiu pe cineva din bacau care al are din 98 si are doar folia aceia albastra , poate a schimbato el ,dar la Bora sigur e albastra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Si eu am un Passat din 1998 cu semnale albe si am lumina Verde la bord. Intrebarea mea la cei care au lumina verde: Aveti navigatie??? Si bine inteles daca pot schimba culoarea aia verde oribila in albastru cu limbi rosii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

albasru cu rosu a fost pe passatul b5 din 1999. al meu este din decembrie '99, si are albastru. unul cumparat cu putin timp inainte, are iluminat verde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am un Passat din 1998 cu semnale albe si am lumina Verde la bord. Intrebarea mea la cei care au lumina verde: Aveti navigatie??? Si bine inteles daca pot schimba culoarea aia verde oribila in albastru cu limbi rosii.

Un prieten care avea lumina verde la Passat a vrut sa si-o schimbe si a zis ca nu se poate deoarece era vopsit cu verde dar nu mai stiu exact daca era vorba de ceasuri sau de consola din mijloc.

Chiar daca nu se poate, cat crezi ca poate sa coste bordul si consola centrala de la un Passat second?

Si asa ai posibilitatea sa-ti pui bordul nou, dupa 2001 cu inelele nichelate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate schimba lumina verde cu cea albastra si rosie prin inlocuirea ledurilor la urmatoarele: ceasuri de bord, butoanele de deschidere a geamurilor, la rotitele de reglaj faruri si intensitatea iluminarii, la comutatorul de pozitii/faza scurta, dezaburire, deschidere capac rezervor. La consola de climatizare (cea cu rotite cald/rece, treptele de viteza a ventilatorului, pozitia aerului) este necesara ori inlocuirea plasticului de culoare verde care acopera becul ori inlocuirea becului cu unul de culoare rosie. Problema ramane la iluminatul brichetei si scrumierei, a gurilor de ventilatie la care lumina verde este data de un plastic de culoare verde care transmite lumina de la bec. Aici se pot anula becurile, se poate scoate plastisticul si in spatele fiecarui desen care trebuie luminat se monteaza leduri de intensitate mica in culoarea dorita. Operatiunea este foarte pretenioasa si trebuie facuta de cineva priceput. Eu am gasit pe acest forum o firma care se ocupa cu asa ceva dar nu am avut timpul necesar (trbuie sa ajung in Bucuresti pentu a rezolva problema). Culoarea verde este la masinile din 1997, in cazul in care un passat din 98 are lumini verzi inseamna ca acesta este fabricat in 97 pe la sfarsitul anului iar in cartea de identitate sa fie trecut ca 1998. ;)

Modificat de Crista_Silviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.

Al meu Passat este conform actelor din 06.98 dar pe geamuri am initiala 7, adica 97. Semanlizatoare: albe originale, lumini interior: albastru cu limbile rosii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai nu stiu exact la passat din ce an s-a facut cu albastru deoarece eu am vazut numai la modelele din 2000 dar nu cu facelift si cred ca atunci cand au renuntat la semnalizarile galbene, atunci au renuntat si la lumina verde!

Legat de golf 4 care s-a fabricat din '98 stiu sigur ca nu s-a pus niciodata lumina verde ci a fost de la inceput albastra si la fel si la bora!

Passat 1.8, 20V din 1999, bord albastru si semnalizatoare laterale galbene si fata colturile albe cu bec galben

Banuiesc ca treaba cu combinatiile de culori este mai mult o chestie de piata ... ( adica unde e vanduta masina)

exemplu il ai chiar pt modelele aceluias motor ca al meu (dar turbo) care este facut sa dezvolte 150 cai pt Europa..si restu... si 170 de cai pt State...

probabil un searcg pe wikipedia ar da mai multe rezultate referitor la date exacte despre tpopic. Ma voi uita intr-o carte de "istorie" a VW si daca gasesc informatii concludente le voi publica.

Modificat de moosct
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un prieten cu passat din ianuarie 1997 cu lumini albastre.

De prisos spus ca are si rotitele de la gurile de ventilatie cu led albastru..de ce dracu nu au mai pastrat asta...sa le fie rusine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si al meu are leduri albastre la gurile de aerisire doar ca la 2 sunt arse. Passatul meu e din 2002

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am passat din '98 si am luminile in bord albastre si limbile indicatoare sunt rosii. Semnalizatoarele sunt albe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

passatul meu este din 1997 cu semnalizatoare galbene :)( si cu lumina in bord verde :)( .... e mult prea costisitor sa stai sa ii schimbi becurile... eu am stat 1 ora numai sa schimb beculetul de la aerul conditionat.. e greu... de preferabil ar fi schimbarea bordului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

si eu am lumini verzi in bord (passat 97) unde le pot schimba si cat m-ar costa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

puneti si voi o poza cu bordul sa vdm si noi cum arata lumina aia verde pe pe bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11/99, bord cu iluminare albastra, ace rosii, semnalizatoare albe. Becurile la butoanele de geamuri si ventilatie rosii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!