Jump to content

VW Golf MK4 JazzBlue


cxr2test

Postare recomandată

Am si eu porcarie dasta...la tine nu are un tiuit pe fundal?si da un sunet ca de carton asa? :))

Link către comentariu

Mai Laurentiu, s-au ieftinit tare interfetele usb pentru gamma - eu am una luata cu 150ron si merge fain, fara zgomot de fond, schimba iute foldere etc... e cu eticheta galbena - ca vinu' :)

@cxr2test nu poate folosi asa ceva ca rcd 200 nu are control de changer, dar tu poti ;)

Link către comentariu

Dar eu nu o folosesc...am luat-o asa...sa vad cum e...si de cand am vazut...zace in torpedou... :))

Link către comentariu
On 2/9/2018 at 11:15 PM, mad_kat said:

Mai Laurentiu, s-au ieftinit tare interfetele usb pentru gamma - eu am una luata cu 150ron si merge fain, fara zgomot de fond, schimba iute foldere etc... e cu eticheta galbena - ca vinu' :)

@cxr2test nu poate folosi asa ceva ca rcd 200 nu are control de changer, dar tu poti ;)

Tot ce mentionez pe topic e pe masina si functioneaza.Poate nu ai citit pagina in care eu am intervenit fizic pe RCD200 la montaj pentru ca masina e non-can immo1.(La fel si la ceasurile de bord)

@Laurentiu_LWR

Sa sti ca nu am zgomot pe fundal,merge ok dar fie pe cea mai mica frecventa sau cea mai mare,atlfel bazaie,in oras merge chiar ok zici ca am stick direct in rcd200.

L-am luat ca avea lumina rosie ca interiorul,ma rog il am de vreo 3 ani,de atunci au aparut multe si bune :)

@Muale

Ce ai tu parca ar da bine in torpedo,inca sunt in dubii cu montajul de usb,as lua o consola de G4 sa experimentez pe ea si apoi sa lucrez pe "curat" :)

Cotiera e prea noua si mie mila sa inceapa decuparile

Momentan mi-am comandat un "fast charger" pe bricheta,se zice ca are 2.4A si 5V dual usb,sa vedem cum se prezinta:

Spoiler

res_634445fee142b354e82dd86865b6fa8b_450

 

Modificat de cxr2test
Link către comentariu

stiu ce ai facut la rcd - mi s-a parut foarte interesanta modificarea

era fain sa fi fost un 200mp3 

 

Link către comentariu
13 hours ago, cxr2test said:

 

Ce ai tu parca ar da bine in torpedo

Momentan mi-am comandat un "fast charger" pe bricheta,se zice ca are 2.4A si 5V dual usb,sa vedem cum se prezinta:

  Reveal hidden contents

res_634445fee142b354e82dd86865b6fa8b_450

 

daca pui in torpedou trebuie sa lasi telefonul acolo, nu mai inchizi usa cu cablul scos. nu mi se pare practic (ce faci daca vrei sa folosesti telefonul sau vrei sa il bagi la incarcat in timpul mersului?

legat de fast charge, eu ma refer la cele cu voltaj variabil in fc de necesitatile telefonului (5v 2a, 9v 1.5a, 12v....) dar trebuie sa suporte telefonul, incarcatorul si cablul chestia asta.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

eu am pus USB deasupra lscrumierei, și usb și încă o gheuriche de brichetă, este acolo o bucățică de loc care se poate găuri cum vrei și nu e vizibilă deloc

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Stiu acel spatiu,practic sub capacul de diagnoza dar e putin inconfortabil de accesat.

Daca tot a venit primavara am zis sa fac o spalare la ambele si putin lege si ordine prin garaj

68db1f.jpg

11lkcnk.jpg

1zftw8x.jpg

28s4p3o.jpg

Si bolidul ce tot ma blocheaza :D

ddi9mf.jpg

PS: Sunt in cautare de presuri cauciuc (F+S),daca imi poate cineva recomanda

Modificat de cxr2test
Link către comentariu

Mci,m-am uitat,sunt ok acelea.

Intre timp am primit o oferta pt noua achizitie si am zis sa merg pe 3 spite:

2vlpojs.jpg

105b801.jpg

Se afla in stare decenta,pare ca a fost vopsit cel putin odata la vremea lui,rupturi nu are,poate pe viitor va fi reconditionat.

In cursul zilei de azi daca reusesc il si montez.

Modificat de cxr2test
Link către comentariu

Arata bine, si da, pare revopsit. Dar nu conteaza, daca e revopsit cum trebuie e ok. 

Link către comentariu

volanul sigur a fost vopsit, se vede in partea de jos uzura.

arata decent, daca e facut ok incat sa nu se ia vopseaua pe mana sau sa se toceasca repede... spor la invartit!

Link către comentariu

Volanul e sus,dar nu am poza cu el,nu s-a luat vopseaua (inca) dar arata bine cu el montat si parca e altfel feeling-ul la condus.

L-as putea imbraca in piele dar ce nu imi place cand vad si alte volane imbracate e faptul ca partea de airbag e neagra (cel putin la generatia de mk4,passat,skoda,etc) si le imbraca in piele mai deschisa,care cumva e tot neagra dar se vede clar diferenta de culoare.

Un exemplu:

 

volan-imbracat-in-piele-cu-comenzi-airbag-opel-d234b447d9a38cb19b-0-0-0-0-0.jpg

Link către comentariu

Parerea mea este sa dai piele originala jos si sa-l imbraci in piele napal, perforata/normala cum am procedat si eu, feeling-ul este pe masura. Nu regret investitia (250ron):

1b.jpg

Link către comentariu
Laurentiu_LWR
On 3/20/2018 at 1:18 PM, cxr2test said:

Un exemplu:

 

volan-imbracat-in-piele-cu-comenzi-airbag-opel-d234b447d9a38cb19b-0-0-0-0-0.jpg

Asta nu e volan imbracat....e o gluma proasta... :)) 

Modificat de Laurentiu_LWR
Link către comentariu

 

@Man93: Arata bine lucrarea facuta pe el,tinand cont ca e facut cu blitz poza,vezi acea diferenta de negru airbag+restul volanului la care ma refeream?

@Laurentiu_LWRmda,trist e ca "s-a vandut" :)

 

Link către comentariu

Perfect de acord - am vazut multe volane reimpielitate la generatia asta - si niciodata pielea nu este ok ca nuanta fata de airbag...

Link către comentariu

Real life, nu se observa ca-n poza, e decent, bine acum arata altfel airbag-ul, l-am vopsit negru mat apoi lac.

Link către comentariu

Volan facut la colegul Andrei: 20161127_161723.jpg

Are o nuanta usor mai deschisa dar nu da urat deloc.

Link către comentariu

Daca nu e vopsit volanul,adica airbag-ul atunci poti scoate decent contrast de culoare.

@DClaudiuarata bine!am sa incerc sa fac pe zi si eu o poza cu al meu,airbag-ul nu pare vopsit,dar restul se vede clar,deocamdata nu se ia pe maine,doar ca las amprente pe el de numa :)

 

Link către comentariu

Cam asa arata cu el montat (se ignora murdaria pls)

Da,am si presuri noi :)

 

vw.jpg

Modificat de cxr2test
Link către comentariu

Ieri vad ca butonul de la dezaburire se face singur galben (ON) desi nu era apasat.Iau contactul,pun iar se face rosu totul ok,dupa 10min iar face asa si asa ramane galben,pun mana pe luneta rece,nici vorba de incalzit.

Verific siguranta,mamaa era topita de a curs plasticul!

Ma pun si incep de la zero traseul,incep cu butonul,cablurile si panoul de sigurante dupa care ajung la haion,Stiam ca la imbinarea din haion in stanga am refacut firele in urma cu 2 ani dar in dreapta nu,asa ca ma uit acolo..si supriza: niste carpeli facute de fostul proprietar,toate 5 firele erau coapte/fierte/prajite zi cum vrei..

Am inceput distractia de a desface tot sa am acces si sa pot scoate garnitura.am inlocuit toate firele si am verificat pe rand tensiunea,etc.

Mi-a luat cam 3 ore si era dus si butonul de dezaburire.

Acum totul merge ok dar ma mira zgarcenia pt. munca de calitate,carpeli de genu iti poate da foc la masina.

(Partea a 2-a a fost ca a crepat si furtunul de EGR asa ca l-am inlocuit si pe acela)

Poza cu "after" nu am din pacate eram prea murdar sa umblu cu telefonul.

 

20180331_161627.jpg

20180331_173227.jpg

Modificat de cxr2test
Link către comentariu

Un tips pentru burdufele cablurilor de la haion + usi le cureti cu ceva detergent si o pensulica apoi clatire cu apa si un puf de silicon la urma le intinereste si rezista mai bine in timp.

Link către comentariu

Pe interior am bagat termocontractil pe fiecare fir imparte si pe urma pe toate iar burduful/furtunul de la haion l-am imbracat in ceva banda ce se muleaza la caldura/flacara, asa ca sunt 110% pentru o buna vreme.

Singura exceptie ce merita mentionata: firul maro,cel gros trebuie separat de restul,acesta se incalzeste putin cand dezaburirea e folosita.

 

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!