Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

Am încetat sa ma agit pentru ca sunt puține șanse sa iau masina după discuția de ieri la showroom. Masina este închisă tot timpul. Cred ca știu când a intrat în ea colegul de pe forum. Eu eram acolo și după ce am verificat masina nu am incuiat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt ferm convins ca in situatia in care colegul o refuza si povestea se incheie, a doua zi apare un sticker pe capota :"OCAZIE! Skoda Octavia MY2016, moon-white, 2.0TDI (EA 288) cu .... Euro discount, ridicare imediata, etc." Tot asa cum sunt convins si ca pana la urma isi va gasi cumparator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt ferm convins ca in situatia in care colegul o refuza si povestea se incheie, a doua zi apare un sticker pe capota :"OCAZIE! Skoda Octavia MY2016, moon-white, 2.0TDI (EA 288) cu .... Euro discount, ridicare imediata, etc." Tot asa cum sunt convins si ca pana la urma isi va gasi cumparator.

Exact, şi cred ca foarte repede se va vinde.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce foame de skode este în România, nu ii plâng de asta. O sa fie bătaie. Dar mi-ati dat o idee. După sa trec pe la ei sa fac o poza la preț. Sa am un motiv în plus de "motivare"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a venit jucaria.

Cel mai rau imi pare ca nu am timp sa ies din Bucuresti, iar prin Bucuresti nu ma pot bucura de 150 caluti cand viteza medie este 13km/h.

 

I-am cumparat presuri cauciuc, de la dealer - 150 lei, jante Velorum 16" de pe superskoda 450 euro.

Urmeaza cauciucuri Nokian - 1400 lei, si folie tot botul masinii - pret estimativ 180 euro (este 100 euro mp)

 

Apoi in functie de buget, folie pe geamuri (cu demontare de geamuri) - 650 lei, si pe capota, aici mai stau sa ma "gandesc" dintr-o bucata costa vreo 250 euro....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Creion,

 

Felicitari.

 

totusi, de ce vrei sa pui folie cu demontare geamuri ? care este avantajul?

 

eu am avut 7 ani lumar fara nici o problema garantie  3 ani atunci,

 

 

acum am pus ce mai buna si ce mai groasa tot de la lumar cu garantie 7 ani, si sunt sigur ca din nou nu o sa am probleme si m-a costat 450

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o conduci sanatos Creion ! 

 

Totusi sunt mirat ca ai dat bani pe presuri, cam toti dealerii le dau gratis, nu numai la Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil a primit presuri dar din material textil si la vremea de afara trebuie de cauciuc .

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, asta am zis si eu: din fabrica vine cu presuri din material textil (nu platesti pentru ele), iar dealer-ul le da gratis pe cele din cauciuc. Teoretic, nu este obligat, dar cum aproape toti dealerii fac asa, acordarea presurilor de cauciuc drept cadou nu mai constituie un element de diferentiere, ci mai degraba o practica comuna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Norman: nu este neaparat. In Cluj pot sa iti confirm ca dealer-ul mi-a "oferit" kit-ul pentru masina - triunghi, stingator si trusa de prim ajutor, nimic mai mult. Exista dealeri si dealeri, clienti si clienti.

 

Eu recunosc, sunt cel mai credul si fraier dintre toti, insa nu e o regula ;)

 

Si da, confirm, cele din material textil vin din "fabrica"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toni, kit-ul de care spui este o cerinta legala (spre deosebire de presuri) si prin urmare face parte din dotarea masinii, asa ca nu se poate spune ca ti l-a oferit (daruit). Sper sa nu ma insel, mi-e greu sa verific acum de pe smartphone.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e obligatoriu sa ai triunghi in dotarea standard. Offtopic la passat-ul din semnatura era trecut - fara triunghi - vb de coduri PR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat, nu este obligatoriu sa ai triunghi (unul), ci triunghiuri (doua) reflectorizante.

 

Inca de la echiparea de baza, la dotari apare:

 

Pachet legislativ (2 triunghiuri reflectorizante, trusa medicala, extinctor)

 

Asa ca nu poate fi vorba de nici un bonus al dealerului, este din dotarea standard a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e in nicio cerinta legala sa fie dotare standard. E o optiune care se factureaza sau pachetul respectiv se poate cumpara ulterior din orice supermarket. Daca la modelul respectiv e dotare standard, e o facilitate oferita de Skoda la acel model.

Modificat de vdragos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact. Eu nu am vazut la niciun dealer cu care am avut de-a face (ford, hyundai, vw, fiat, iveco, man, daf) care sa dea by default trusa, extinctor sau triunghi. De presuri de cauciuc nici nu mai vorbesc. Totul tine de disponibilitatea dealerului de a negocia. Daca il prinzi pe agentul de vanzari la sfarsit de luna cu targetul nefacut, ai sanse sa primesti si set de anvelope de iarna in pret, daca nu....scoti niste bani din buzunar sau te milogesti cu speranta ca e mai sufletis sau mai pupator de moaste. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu m-am facut bine inteles, asa ca revin:

 

Legea obliga sa avem acel pachet:

 

http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_26479/Ce-trebuie-sa-ai-in-portbagajul-masinii-ca-sa-nu-fii-amendat.html

 

Ca circulam cu Logan, cu Bentley sau cu Skoda, este obligatoriu sa avem acest pachet.

 

Skoda, in configuratorul pentru Octavia, are acest pachet inclus inca de la primul nivel de echipare, pe langa volan, ABS, airbag, a treia lampa de stop, etc. Este cumva inclus in pret. Nu poti cumpara masina fara acest pachet, adica nu este o optiune, cum sunt senzorii de parcare sau trapa. De aceea, dealerul nu poate sustine ca a oferit cadou acest pachet legislativ.

 

Referitor la presurile de cauciuc, da, este conform negocierii. Unii cumparatori le obtin, altii nu. E la fel ca la discount, unii obtin 4 %, altii 8 %.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar nu zicea nimeni ca nu este obligatoriu. Ci doar ca dealerii nu sunt obligati sa-l ofere standard. Daca unii l au inclus in pachetul standard, felicitari...chiar e de apreciat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postul nr. 1860 al lui Toni de pe pagina precedenta spune ca i s-a "oferit" pachetul, ceea ce este fals.

 

Dealerii SKODA sunt obligati sa-l ofere standard, pentru ca face parte din echiparea masinii, asa a fost configurat nivelul de echipare de producator / importator. Este inclus in pretul de lista.

 

Dealerul este un vanzator care trebuie sa execute.

 

El nu poate scoate pachetul si face o reducere la pretul de lista,  daca eventual vrei sa cumperi pachetul din targ. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut pe toti.

 

Ma intereseaza achizitia unei Skode Octavia. Nu reusesc cu nici un chip sa gasesc in vre-un showroom o Octavie cu scaune sport ca sa imi dau seama daca si cit sint de confortabile. Mentionez ca acum conduc un Seat Leon 1P Style. Scaunele sint o incintare prin oras si atunci cind merg pe curbe rapide, ofera un sprijin lateral foarte bun cu toate ca imi cam imping umerii in fata; dezastrul este cu sezutul foarte ingust datorita aceluias sprijin lateral: dupa 2 ore deja imi amortesc picioarele - preseaza soldurile, iar dupa 12, cind intru in Militari, imi vine sa ma dau jos din masina si sa o iau spre casa pe jos (dar cred ca mai oricine simte la fel). La aspectul acesta contribuie puternic si duritatea peste medie a buretelui.

 

Acum, pe Octavia scaunele standard imi par suficient de moi insa le lipseste sprijinul lateral (subiectiv). Pentru cei care au scaune sport si au avut ocazia sa le foloseasca si pe cele standard, ati sesizat vreo diferenta de duritate/confort la drum lung?

 

Multumesc in avans pentru raspunsuri, nu pricep cum dealerii nu au la probe si asa ceva avind in vedere ca sint 4 pachete care includ scaune sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ceva subiectiv. Trebuie sa vezi ce ti se potriveste in functie si de dimensiunile tale. Eu le-as lua pe cele sport pentru ca mi se par mai confortabile si au suport lateral mai bun.

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu vin de pe un Leon 1P Style 1.9 tdi pe care l-am condus timp de 8 ani si 140k km. Scaunele Leonului sunt excelente, mie asa mi s-au parut, si am avut destul timp sa imi fac o parere. Acum am octavia 3 cu scaunele sport care sunt un pic mai moi si cu suport lateral la fel de bun, cu sezut un pic mai mai lat si mai lung decat cele din Leon. Sunt confortabile. Eu ti le-as recomanda cu amendamentul ca materialul tapiseriei este (sau macar pare) mai slab calitativ ca cel din Leon. Oricum din punctul meu de vedere nu prea ai de ales, scaunele stock fiind mult prea moi si nu ofera sprijin lateral suficient. Dar asta e parerea mea. Dupa cum zice si Vali, e ceva subiectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Avia Pantelimon aveau o O3 cu scaune sport, tapiterie ceva cu rosu.

Modificat de Flavyus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cat de mult timp ai pasageri in spate, dar scaunele sport au tetiera integrata si sunt destul de masive la nivelul umerilor. Pasagerii din spate au vederea inainte destul de obstructionata. Ca sa stii... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa ma urc intr-o masina cu scaune sport intr-un Weltauto @Flavyus, par Ok, nu m-au dat pe spate vis-a-vis de calitatea tapiseriei si intr-adevar sint putin mai generoase decit cele de pe Leon @GEOge si cu muuult sprijin lateral @VALI. Sint destul de masive, asta am vazut si eu @TudorM, in plus arata putin nepotrivit pentru o motorizare sedata, la fel ca eleroanele sanatoase pe 90CP (subiectiv, no offence).

Ce e nasol, nu mai ai optiunea de rabatare a scaunului pasagerului - vezi biblioteci de la Ikea de 2.30m si pierzi si reglajele electrice. Ma mai gindesc pe ce varianta merg. Multumesc pentru replay-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@jupri daca nu ma inseala memoria in lista de dotari exista optiunea pentru rabatare scaun pasager. In ceea ce priveste transportul de pachete de la Ikea eu zic sa nu iti faci griji. Presupun ca nu e acesta scopul principal pentru care achizitionezi masina. In cazul in care ai nevoie o data sa transporti multe pachete voluminoase mai bine optezi pentru transport de la magazinul de unde faci achizitia.

 

Intr-adevar scaunele sport reduc vizibilitatea pasagerilor din spate, insa masina o cumperi pentru tine, nu pentru pasagerii din spate.

 

PS: am reusit sa bag un pachet de 2.4m in masina, deci se poate ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Sfaturi achiziție Octavia 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!