Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

Transferul de proprietate se face la semnarea PV-ului de predare-primire. D-aia exista responsabilitatea producatorului, a transportatorului, a dealerului si abia apoi a clientului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Sper sa nu ma insel dar pv pred-prim stabileste posesia, nu proprietatea...

Dealerul se obliga sa livreze, dabrica sa produca iar transportatorul sa aduca in bune conditii produsul. Toti fac un serviciu proprietarului, adica semnatarului contractului....sed lex...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CASCO te acopera cand intri in posesia masinii.

Pana atunci e asigurarea transportului de catre producator sau dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gorillaz: De acord cu tine, dar legat de problema de mai sus, indiferent ca ai platit sau nu masina integral pana sa intri in posesia ei ( leasing, credit, cash) nu e problema ta. Si eu, cand mi am comandat masina ( care era in Curtici) am platit o parte din valoarea ei. Din cate am deslusit masinile nu se livreaza daca nu sunt platite integral.

Daca pana ajung sa o vad, sa semnez pvul de predare primire se intampla ceva, fie in timpul transportului fie in curtea dealerului eu pot sa refuz semnarea acelui pv. Dar vorbim de chestii serioase, nu de 2 dungi pe bord.

Prin credit/leasing esti doar utilizator al bunului respectiv. Doar in sit in care creditul este fara garantii poti spune ca esti proprietar.

In cazul colegului cred ca poate sa refuze produsul ai sa ceara sa i se restituie suma, dar cred ca asta e tot ce se va face. Ori accepta solutiile oferite de dealer.

@flavyus: asa e.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema are 1. aspect legal 2. aspect commercial, de vanzari.

Sub aspect legal daca aia iti inlocuiesc bordul la noapte cam ai obligatia sa receptionezi masina conform contractului.

Sub aspect commercial orice intelege e posibila (inlocuire masina, reparative fabrica etc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Din curtici masina este livrata la dealer doar daca ai platit factura de avans. Pana la predare primire, cand intri in posesie, orice problema cade in sarcina producatorului/trasportatorului/dealerului, dupa caz. Dupa PV pred/prim, devine a ta (sau a soc de leasing in numele careia semnezi de primire- cand e leasing/credit - proprietarul este banca/soc leasing tu fiind user, dar esti imputernicit sa primesti posesia bunului in numele ei. daca ai semnat ca e ok, nu poti face plangeri ulterioare cum ca masina era neconforma la primire)

Daca dealerul schimba/repara neconformitatea (in cazul nostru: reuseste sa stearga dungile/schimba bordul), esti cam obligat sa receptionezi masina sau sa explici de ce nu o faci. Poti de ex sa falimentezi dupa momentul in care ai dat comada, si atunci spui"sunt falit, nu mi-o mai permit. E complicat insa sa refuzi pentru ca are 2 dungi si nu accepti schimbarea bordului, anulezi contractul apoi zambind spui "si acum sa configuram una noua, ca vreau sa fac o comanda la voi"...

In teorie, orice intelegere este posibila. In practica, inlocuirea masinii sau retrimiterea la fabrica pentru rezolvare sunt improbabile. O intelegere comerciala prin oferirea a 5 % din actiunile dealerului (nu mai vb de producator) este posibila. totusi...probabilitatea ca acest lucru sa se intample este mai mica decat probabilitatea ca eu sa castig la loto duminica.

De aceea, m-au surprins aceste solutii propuse spre propunere dealerului. Daca remedierea acestui bord nu este posibila, atunci inlocuirea bordului cred ca este acceptabila. Chiar si in tarile cu apa calda. Scuzele dealerului pentru disconfort pot varia de la nimic/scuze verbale si cred ca pot urca pana la MAXIM 1 set de anvelope de iarna cadou. Probabil 1-2-3 revizii gratuite/covorase. Daca dealerul vedea defectul si schimba bordul inainte ca cetateanul sa preia masina, nu avea loc discutia...si scapa si fara discount/scuze...

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde mult de ce este stipulat in contractul de cumparare si agreat de parti, sunt ferm convins ca exista prevederi pentru rezilierea acestuia, personal as refuza masina si plata integrala (daca este achitat doar acont )indiferent de cate presuri , cauciucuri , revizii etc pot primi din partea vanzatorului. Masina respectiva intra in stocul dealerului sau importatorului iar clientul are alocat alt sasiu alta masina etc Consultarea unui avocat cred ca este de asemenea oportuna in acest caz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult va agitati voi decat proprietarul care nu prea posteaza nimic si nu pune nici macar o poza cu bordul ca sa intelegem problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ridicat multe replay-uri. Eu am hotărât un lucru. Nu accept schimbare bord pentru ca sunt banii mei și nu am luat masina noua sa fie reconditionata. Pentru info, masina nu este achitata complet. Dealer-ul cred ca a făcut o mare eroare aducand-o de la Curtici. Sâmbătă ma duc cu 3 martori la showroom și incerc sa fac poza și o filmare. Am în cap 4 variante de continuare a presiunii asupra dealerului dar prefer sa vorbim mai târziu. Pana una alta plec 3 zile din tara. Săptămâna viitoare joi sau vineri am fost invitat la o întâlnire cu șeful de la showroom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Man...fara suparare...dar nu se vede nimic din poze / filmulet. Eu ma asteptam sa fie vopsea alba in adevaratul sens al cuvantului. La cum arata...daca cazi cu ei la pace si iti ofera gratis rotile de iarna cu jante cu tot cadou eu as face dealul :). Apropo...frumoasa combinatia de bord negru/crem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se vede nimic dar poate live e altceva.

Oare sa se fi spart parbrizul pe drum si la inlocuire n-au fost atenti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vede ceva dar va fi greu sa refuzi masina

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia repede cauciucurile de iarna daca ti se ofera! S-ar putea ca dupa un an problema asta sa fie cea mai mica atunci cand te uiti la interiorul cel bej... no offence!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin 2010 am ridicat o masina noua de la un dealer din Bucuresti. Cand am ajuns acasa am observat o usoara galma la o anvelopa Michelin. Am sunat dealer-ul, am trimis poze, apoi am revenit cu masina si anvelopa a fost schimbata fara comentarii.

Si in cazul cu bord-ul in final se va propune inlocuirea cu altul nou. Nu este normal ca s-a intamplat, sa iti aduca o masina care sa se prezinte astfel, insa probabil asta va fi solutia finala.

Altfel, procese = timp si bani pierduti...

Problema este de fapt legata de "maiestria" celor care vor inlocui bord-ul. 

 

PS: Eu am inlocuit de curand parbrizul (la service Skoda din Pantelimon-nu ii mai dau numele) si baietii au "uitat" sa mai mufeze furtunele pt. lichid de parbriz... Am fost vineri la service si s-a remediat. 

La final, consilierul de service, mi-a comunicat cu zambetul pe buze ca baietii mai au si ei mici scapari. Considerand ca nu mai are sens sa ma enervez i-am multumit si i-am urat week end placut!

Modificat de Lagunez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa pun poze si o filmare dupa vizita de azi la showroom. Garantez ca pe viu se vede si mai bine. E fain asa bord la o masina noua?

Un filmulet este pe adresa :

https://youtu.be/IOYPYe_uK6E

Se vede o diferenta parca dar cred ca este de la insistenta cu care au incercat sa remedieze problema initiala. Daca este pe suprafata atat de intinsa cum pare in poze, schimbatul bordului ramane ultima varianta. De la ce dealer ai luat-o?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la meseriasii Porsche Timisoara a cumparat masina !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am urcat în mașina ta, când am fost să îmi ridic cartea de identitate , dar nu mi s-a părut nimic dubios la mașină. Ce-i drept, nu m-am uitat atent la bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Azi am fost la o discuție în care o doamna încerca să mă convingă ce este o zgarietura și ca eu nu am asa ceva pe bord. Ei au zis ca nu pot sa prindă cu un aparat foto sa dea mai departe. Eu am putut și le dau poza. Discuție inutila pe fond. Nici o propunere de la ei doar insinuează ca eu sunt prea exigent. Ideea este ca nici eu nu ridic masina. În stadiul asta am ramas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O chestie anormala mi se pare ca lasa masina asa in showroom sa se urce cine vrea in ea, cum a fost si colegul _ophaeliu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e ( si aici nu e vorba de cineva anume, ci de oricine).

 

Eu cand am ridicat masina, am fost anuntat cu o zi inainte, la pranz. Dupa masa am vazut-o in showroom, era inca cu foliile pe ea, iar a doua zi am luat-o exact dupa ce I-au facut PDI-ul. In fond si la urma urmei, o platisem integral, deci era a mea in acel moment. Nu eram dispus sa "satisfaca" curiozitatea tuturor folosind un bun achizitionat de mine, plus potentiale zgarieturi, urme inerente, etc. Cu masinile de showroom/test-drive e altceva, da. De aceea se fac si discounturi cand vand o astfel de masina.

 

In cazul de fata, pana la solutionarea litigiului, masina in cauza ar trebui incuiata, afara din showroom. Dealerul se expune cu buna stiinta riscului de a mai apare si alte urme, deci alte motive de refuz sau pretentii din partea clientului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ii lasa pe altii sa se suie in ea, poate o cumpara cineva asa si lui ii comanda alta:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara nici o suparare dar cei de la Porsche Timisoara au o atitudine sub orice critica . La ei totul este normal si functioneaza perfect indiferent ce incerci tu sa le explici .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Sfaturi achiziție Octavia 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!