Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

Daca se stie ca din 2016 se reduce tva-ul, si nu mai poti beneficia de rabla...oare se mai vinde vreo masina pana-n 2016?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum TVA-ul este irelevant pentru PJ-urile care sunt platitoare de TVA... eu cred ca se mai vand. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este irelevant ca nu te lasa sa deduci mai mult de 50% din el decit in anumite cazuri pe care cu greu le poti documenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kthor vorbea despre situatia platitorilor de tva. In acest caz se calculeaza soldul dintre tva de platit si de incasat si daca decontul este negativ se ramburseaza tva.

 

Deducerea se refera la scaderea totala a cheltuielilor din baza de impozitare a costului nu doar a tva-ului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre tva vorbeam si eu, nu ai voie sa bagi in balanta de tva decit 50%, cu exceptia autovehiculelor folosite pe taxi, pompieri, salvare, vinzari etc.

La amortizare ai o limita de 1500 de ron pe luna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu aceeasi concluzie: este irelevant. ;)

 

Da, stiu ca majoritatea firmelor sunt limitate la acel 50% in ceea ce priveste TVA-ul (dar asta reduce orice scadere de TVA din partea statului la jumatate - practic 2% ar castiga firma de la 01.2016) si ca exista acea limita la amortizare (pe care n-ai cum s-o depasesti daca socotesti cum trebuie). Si stiu toate astea pentru ca am ceva masini luate "pe firma" din 2006 pana in prezent si mai stiu destul de bine ce costuri si ce beneficii implica o astfel de achizitie.

 

Ideea este ca pentru o firma (care chiar stie ce sa faca cu banii si care are ceva activitate) reducerea reala a TVA-ului, de 2%, nu are cum sa influenteze dramatic castigul adus de masina (care ar cam trebui sa depaseasca 5% lunar din valoarea neta). Adaugam la asta si faptul ca anumite modalitati de finantare sporesc "castigul indirect" si se pot socoti ca o reducere suplimentara la achizitie si uite cum nu trebuie sa ne mai miram ca se vor vinde masini in continuare.

 

Si aici am considerat o firma care nu depinde de masina respectiva dpdv al activitatii caci in caz contrar ne pierdeam timpu' cu explicatii, beneficiul fiind evident chiar si pentru reducerea TVA la 0%. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorba lu` Jupuitu din Morometii - finantele e mai ale dracu ca oricand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum mi-am dat seama ca nu am luat si oglinzile exterioare heliomate.

Sunt multe dube care stau in spatele tau la semafor, ori mai in stanga ori mai in drepta si-ti bat farurile lor direct in oglinzile laterale, sau cand iti bate  soarele direct din spate si nu vezi nimic in oglinzi.

Dar daca duba e aproape de tine e posibil sa nu bata lumina si in senzorul din oglinda de pe mijloc. Sau daca-ti pui folie pe luneta, iar e posibil sa nu reactioneze senzorul....asa ca m-am resemnat ca nu am luat.

Modificat de Creion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

. Sau daca-ti pui folie pe luneta, iar e posibil sa nu reactioneze senzorul....asa ca m-am resemnat ca nu am luat.

Cu pachetul Sunset reacționează foarte bine senzorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum mi-am dat seama ca nu am luat si oglinzile exterioare heliomate.

Sunt multe dube care stau in spatele tau la semafor, ori mai in stanga ori mai in drepta si-ti bat farurile lor direct in oglinzile laterale, sau cand iti bate  soarele direct din spate si nu vezi nimic in oglinzi.

Dar daca duba e aproape de tine e posibil sa nu bata lumina si in senzorul din oglinda de pe mijloc. Sau daca-ti pui folie pe luneta, iar e posibil sa nu reactioneze senzorul....asa ca m-am resemnat ca nu am luat.

Eu am si sunt 50% inutile

Sunt 2 senzori: unul in spatele oglinzii si unul sub oglinda.

Functioneaza numai daca senzorul din spate 'vede' intuneric si cel din fata are lumina in el...atunci se innegresc.=> functioneaza numai noaptea si daca ai lumina din spate(faruri), nu functioneaza daca e zi isi iti bate soarele din spate.

O solutie de compromis este sa acoperi senzorul din spatele oglinzii dar oglinda sta innegrita toata ziua.

 

Intr-un final am acoperit senzorul din spatele oglinzii si le dau drumu din buton...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comanda data in data de 30 iulie 2015 cu avans de 3.000 euro si azi  m-au anuntat ca a ajuns masina la Curtici ! foarte frumos, felicitari.

Totul a decurs ok pana aici, numai ca am o nedumerire, e normal ca masina sa fie adusa de la Curtici numai daca achit factura proforma? Normal era sa achit cand masina ajunge la dealer, sa o vad si eu. Gresesc?

Modificat de cipteo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cipteo, da. așa a fost și la mine. A venit mașina la dealer abia după ce au ajuns banii la importator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e normal ca masina sa fie adusa de la Curtici numai daca achit factura proforma? 

da, e normal. nu mai fii asa stresat, nu-ti dau teapa!

Modificat de warlock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multam pt raspunsuri, sper sa nu am surprize neplacute. De la Curtici pana in Bucuresti ajunge in minim 7 zile :(

Modificat de cipteo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și pe mine m-au anunțat azi că a ajuns în vamă. Comanda pe 13 iulie cu termen inițial 14-18 săptămâni și livrarea va fi la 10 săptămâni. Față de @cipteo cu motorul de 1.2 se pare că se respectă întârzierea de 2 săptămâni pentru motorul de 1.4.

 

Eu am și plătit-o integral azi dimineață. Să vedem când ajunge că are doar 75km până la Timișoara. :D

Modificat de vladp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Există o fișă de preluare a mașinii, orice sesizare exprimată în acel moment se remediază ulterior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cipteo: asa se procedeaza, livrarea se desfasoara conform contractului semnat de fiecare dintre noi in parte, ale carui conditii sunt impuse de Porsche, ca importator.

 

Este foarte important sa fii foarte atent la preluarea masinii, sa faci receptia pe indelete si cu mare atentie, sub toate aspectele, indeosebi la caroserie, care este expusa la riscul de deteriorare in timpul manevrelor de transport. 

 

Din experientele catorva cumparatori, am sesizat ca, uneori, dealer-ul prefera sa faca livrarea in ziua de vineri, cand nerabdarea cumparatorului este dublata de graba inceputului week-end-ului, si astfel, vigilenta lui este diminuata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc pt sfaturi Norman. Exteriorul este ușor de verificat, trebuie sa fiu atent la dotari: ac-ul, faruri, geamurile electrice, scaunele încălzite, senzorii de parcare și cam atat.

Ai dreptate, azi mi-au zis ca vineri pot sa vin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am tras Paiul scurt. Comanda 15.07, avans 3k, nici un semn de la dealer. Sa intarzie atat de mult faptul ca am ales priza de 220v?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cipteo: vezi te rog postul nr. 1612 :)  

 

@Diego: reciteste te rog posturile 1596 si 1598

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am facut comanda pe 18.08 si am bagat si priza, sa ma astept sa mi-o aduca Mos Craciun sau Sfantul Nicolae.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit am primit si eu confirmarea ca masina a plecat de la fabrica spre Curtici. 

Comanda data si platita in 10.06.

Am inteles ca, cu putin noroc as putea-o ridica chiar saptamana asta, daca nu cealalta.

Mi s-a parut ca a durat destul de mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai prins perioada cand fabrica a fost inchisa. In orice situatie insa, raportarea se face la termenul contractual de livrare. Daca dealerul nu-l respecta, ai un atu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cred ca si eu am fost putin delasator la toata faza asta... nici macar nu am vazut contractul, unde e trecut termenul de livrare.

Ce am primit, a fost doar factura de avans, ce am platit-o la inceput.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este imposibil sa nu ai contractul, care reprezinta vointa partilor si prevede toate conditiile derularii operatiunii de vanzare - cumparare. Acolo sunt si drepturile si obligatiile partilor. Cine nu le respecta, este pasibil de sanctiuni. Din pacate, sunt clienti care nu cunosc / nu sunt interesati de drepturile lor, ceea ce confera vanzatorilor avantaje punctuale si le sadeste ideea ca istoria se va repeta si cu viitorii clienti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Sfaturi achiziție Octavia 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!