Jump to content

Octavia 3 - Consum diesel


TudorM
 Share

Postare recomandată

Cunoastem drumul, daca ai scos asa consum inseamna ca ai mers blana :D:D 

 

PS. Varful rampei  :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Frnm:

Să dovedească că există "viață" și în "lumea diesel". ;)

Din păcate este cu mult sub ce poate un benzinar (nici nu vreau să ma gândesc că 1.8 TSI n-ar fi în stare să scoată măcar 25 l/100 km în aceleași condiții) dar trebuie să recunosc că mi-a captat atenția pentru o clipă. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 tdi 90 cp primi 500 km, numai in Bucuresti, consum mediu 8.8. Am prins si bara la bara de am ajuns la birou cu consum de 13% pe distanta de 10 km :(. Maxim a fost pe 3 km 20% cand a plouat sapt asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Primii 50 km parcurși cu 2.0 150 DSG. Numai oraș Timișoara intre 18:30 și 19:30 aprox. A se vedea poza. Îmi place tare.

post-158615-0-01862400-1445632410_thumb.

post-158615-0-95426300-1445632552_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma declar mulțumit. Primul drum mai lung în rodaj. Am făcut 143 km cu un consul mediu de 4.2 l. Mers pe tempomat majoritatea timpului 90 -95 km/h. 4 persoane în mașină. Medie de viteza 72 km/h. Temperatura exterioara 6-7 grade.

post-158615-0-45265200-1445807928_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:(

Sorin, ești periculos de aproape de "benzinare". Trebuie să cresc "nivelul de sportivitate" la mine, altfel risc să mă depășești. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta s-ar cam numi că trișează. Iar în cazu' ăsta, cu regret (formulă de politețe, nu altceva :P), va trebui să ascund postările lui Sorin cu privire la consum. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:(

Sorin, ești periculos de aproape de "benzinare". Trebuie să cresc "nivelul de sportivitate" la mine, altfel risc să mă depășești. ;)

io cand v-am zis ca-s lesinati aia 184 de ponei...Abia pe S pare ca mai misca. La naiba, asa patesti daca te dai pe mobre :))

 

Cred ca e din cauza barcii tractate:))

cu siguranta si asta e o particularitate la mine. Un drum la delta inseamna 700 km, dar nu vreau sa exagerez cu viteza astfel incat ma pastrez undeva la o cifra pt consumul "in tandem". Strict orientativ, un thassos-bucuresti, noaptea, 6 ore de condus, a iesit pe la 6,4 parca. Masina desigur ochi de bagaje si pasageri :)

 

 

p.s. luni sunt la garantie pt zgomot gen planetare la acceleratiile sanatoase. La cum vad, conti premium contact5 nu vor implini 30-35k pe masina :))))) Acu` scobesc pentru galosi mai cramponati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva ai Continental eco contact 5?

Eu am avut Pirelli Conturate P7 si la 33500 le am schimbat. Erau la semn cele de pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-s eco contact, sunt premium contact 5. Aderenta buna la cat ma stiu eu cu domeniul, dar parca s-au tocit prea rapid (am doar 22k rulati)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi e off-topic - am avut conti sport contact 5 si aceeasi impresie am avut - sunt bune dar se tocesc super repede. O alta problema a fost ca am dat intr-o bordura cu maxim 5 km/h, facand manevre de intoarcere a masinii, si a facut galma pe dreapta. De atunci am renuntat de tot la continental. M-am bucurat de ele maxim 15.000 de km. Dar consumul chiar era bun cu ele pe vara.

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conteaza si cum accelerezi/franezi. Daca mergi zilnic in trafic dur, si mai conduci si sportiv, se tocesc exponential. Eu stau intr-un oras de provincie unde traficul nu impune stress asupra cauciucurilor, placutelor de frana, etc., iar cu masina asta fac mai mult drumuri lungi. In consecinta, dupa 15K (cam 10k Continental de vara si 5k Nokian de iarna) ale mele nici nu arata ca s-ar fi tocit inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 2 ani si 38k km consumul mediu este 6.2 - 6.7 la O3 1.6tdi 4x4 combi. Cel mai bun consum a fost de 5 la o viteza de maxim 90km/h. Personal sunt dezamăgit, in carte era dat mediu de 4.5 , ma așteptam la max. 5.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te supara dar ai 4X4..nu te inteleg cum ai vrut asa consum mic. Pe deasupra acest motor mai mic pe o masina cu greutate mai mare, nu are cum sa scoata consum de logan 1.5DCI... ca fabrica da consum de basme? Cine mai crede in ele :( ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se poate si consumul acela din carte si am reusit acest lucru. Doar ca trebuie sa fie indeplinite multe conditii gen sa mergi cu ac oprit, sa fie drum intins fara urcari sau coborari sa nu bata vantul, gen o autostrada sau cum e dn1 ca eu pe ala am scos consum de 3,3-3,4 la 90 la ora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 2 ani si 38k km consumul mediu este 6.2 - 6.7 la O3 1.6tdi 4x4 combi. Cel mai bun consum a fost de 5 la o viteza de maxim 90km/h. Personal sunt dezamăgit, in carte era dat mediu de 4.5 , ma așteptam la max. 5.5

:coffee_lol:

Nu cred că se putea un motiv mai bun pentru a cere închiderea topicurilor despre consum. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt mulțumit. Traseu făcut de la Agnita( undeva lângă Sibiu) la Timisoara. 100 kg de cartofi în portbagaj + altee bagaje. 2 adulți și un copil în mașină. Mers regulamentar pe autostrada 130 km/ h. În rest cum era traficul. Rezultatul în poza atasata

post-158615-0-84558500-1447012087_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum mediu la masina 4 x 4 de 5,5L/100 km. Eu cred ca glumesti si ai scris la misto. Sa te multumesti daca iti rezulta asa un consum in afara orasului. In oras sigur ia 8-9L/100km

Da se poate si consumul acela din carte si am reusit acest lucru. Doar ca trebuie sa fie indeplinite multe conditii gen sa mergi cu ac oprit, sa fie drum intins fara urcari sau coborari sa nu bata vantul, gen o autostrada sau cum e dn1 ca eu pe ala am scos consum de 3,3-3,4 la 90 la ora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se poate si consumul acela din carte si am reusit acest lucru. Doar ca trebuie sa fie indeplinite multe conditii gen sa mergi cu ac oprit, sa fie drum intins fara urcari sau coborari sa nu bata vantul, gen o autostrada sau cum e dn1 ca eu pe ala am scos consum de 3,3-3,4 la 90 la ora.

 

Interesant studiul/scenariul. Eu as mai adauga un factor de ajustare a greutatii pentru siguranta rezultatului: un sofer de maxim 40 - 45 de kg.

In general masina cred ca a fost conceputa exclusiv pentru astfel de trasee in care vantul practic nu exista, inclinatiile au fost rezolvate de ingineri, sistem de reglare a temperaturii exterioare in asa fel incat sa nu fie nevoie de AC.

 

Ce mai faceti domnilor cu placerea condusului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa ma intelegi gresit Frnm. Am zis ca se poate scoate si consumul din carte dar depinde de foarte multi factori eu asta am vrut sa subliniez. Si in principiu ei cand declara astfel de consumuri pentru astfel de situatii il declara. Eu oricum cand am luat-o am fost sigur ca nu ala e consumul adevarat mai ales in oras. Cel putin eu in bucuresti ma invart undeva intre 7-7,5 la suta. Oricum eu chiar sunt multumit de consumul ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am scazut la 8,2 pe longterm. Acum, cu ultimele aglomeratii infernale din bucuresti, fara S/S, sunt intre 11 si 12,5% pe 10-20 km/drum. In afara o ard burghez pe relax undeva pe la 6,5%, dar nu in regim de tractare si fara sa ii dau bice prea tare.

Modificat de sosoktm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!