Jump to content

Usa sofer blocata, probleme clapeta deschidere interior


StarLays
 Share

Postare recomandată

Salut tuturor.

Astazi de dimineata am pățit o problema destul de ciudata, când am vrut să cobor din masina, in momentul in care am tras de clapeta de deschidere a usii am simtit ca si cum ceva ar fi scapat din prindere in sensul ca a inceput sa mearga dintr-odata foarte usor. Am lasat geamul si am incercat sa deschid usa de afara tragand de manerul de deschidere dar din pacate nu a mers. Am cautat pe net si am vazut ca problema este destul de tragica :(. Intreb in speranta ca cineva m-ar putea ajuta astfel incat sa nu distrug usa, practic caut o rezolvare a problemei cat mai bine posibil. Ce ma sfatuiti sa fac?

Mulțumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca si manerul exterior merge in gol, atunci inseamna ca s-au desfacut fire din cablul de la manerul interior si a ramas tras, si nu mai revine mecanismul si nu mai permite manerului exterior sa actioneze.

Trebuie demontata cumva fata de usa si readus cablul interior la locul lui sa poti deshide din exterior. Dupa asta, demontat tot si inlocuit cablul interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum poate fi demontata usa daca suruburile de la fata de usa sunt pe cantul usii? Singurul lucru pe care nu l-am incercat e sa bag si cheia in usa si sa vad daca merge sa deschid manual.

Manerul exterior in momentul in care trag de el am aceiasi senzatie ca si la celelalte manere, nu am mi se pare a merge in gol.

@Al Bundy esti din Bucureti?

Modificat de StarLays
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, conform celor de la profil

 

 Aici ai dreptate, ma gandeam la golf, e altceva acolo.

Daca usa este descuiata, nu faci nimic cu cheia in butuc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot sa vad profilul, sunt de pe aplicatia de android.

Crezi ca poti rezolva problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema se rezolva sigur. Doar ca trebuie sa gasesc calea cu cele mai putine (sau deloc) stricaciuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa multe incercari, inchis apoi redeschis, contact luat, contact pus, lasat geam, ridicat geam, ca prin minume am reusit sa o deschid si merge perfect, am ramas cu problema interioara, clapeta nu mai este conectata la cablul de actionare a deschiderii, sigur a cedat vreo prindere din plastic a cablului ce duce catre clapeta de deschidere.

 

Am vazut pe net ca este o problema comuna treaba aceasta, practic daca s-a umblat la usa si istetul care umbla nu este atent iti rupe clema de plastic de la clapeta si poate sa sara de acolo acel carlig de la cablu oricand si la mine s-a umblat deoarece mi-a fost spart geamul.

 

Am gasit ceva informatii pe internet referitor la locatia suruburilor pentru a imi permite sa dau jos fata de usa. Vreau sa incerc sa vad daca pot atasa carligul la loc pe clapeta iar daca e ceva mai rau ma duc la Al Bundy.

 

Mai sunt si alte suruburi in afara de cele marcate pe imagine?

vwutFpc.jpg

 

 

LE: Cred ca am aflat cam toate informatiile, mai exista un surub sub maneta de reglaj a oglinzilor. Am pus cu sageti albaste si de pe unde ar trebui tras cu grija si la final, dupa decuplarea conectorilor, impins de fata de usa in sus ca sa iasa din suport.

Atentie! Ridicati cu grija deoarece fata de usa inca mai este "conectata" de usa, nu e complet libera, cablu de la led si cablu de la clapeta.

F7gqdqt.jpg

Am inteles corect?

 

 

Multumesc anticipat.

Modificat de StarLays
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E om procedura descrisa de tine.

Inainte de a scoate fata de usa, se scoate suportul tweterului.

Iar in mnerul de care tragi sa inchizi usa este o bucata de plastic care se scoate inspre capitonajul usii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc foarte mult pentru indicatii. Intr-un final am reusit sa desfac fata de usa, carligul era sarit si l-am pus la loc dar problema e ca s-a sectionat sufa la imbinarea cu carligul. Arata cam asa:

rChdFep.jpg

 

@Al Bundy cat ma costa reparatia cu tot cu piesa?

Modificat de StarLays
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti cumperi cablu si l schimbi , nu trebuie data broasca jos ,asa ca cu putina indemanare te descurci si singur...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cablul nou costa undeva la 65 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant ar fi daca as gasi un manual de service pentru lucrurile acestea. Pana acum am gasit totul pe youtube.

 

Iti cumperi cablu si l schimbi , nu trebuie data broasca jos ,asa ca cu putina indemanare te descurci si singur...

 

Numai sa stiu cum :D, multumesc pentru incredere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai ajuns pana aici, sunt convins ca o sa reusesti singur sa schimbi si cablul. Daca nu, te ajut cu cea mai mare placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai ajuns pana aici, sunt convins ca o sa reusesti singur sa schimbi si cablul. Daca nu, te ajut cu cea mai mare placere.

Eu stiu ce sa zic. Caut de ceva vreme documentatie si nu gasesc. Tre' sa imi instalez softul ETK sa vad poate gasesc pe acolo. Stiu ca merge numai pe 32 de biti si eu am pe 64 de biti.

Nu stiu cum sa scot cablul de acolo fara sa demontez prea mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge numai pe XP. Instaleaza ETKA - oricum e usor de schimbat la modelul tau. Da drumul la suruburile care tin yala pe lateral -cele doua M-uri si deconecteaza cablul mic - cel de sub butucul de la yala si o sa poti aduce yala la vedere.

 

dupa aia il schimbi imediat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie ELSA...

ETKA e catalogul de piese

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ETKA ci de ELSA ai nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ok. O sa caut si ELSA.

Pana una alta m-am prins si era cat pe ce sa o repar... din pacate nu am avut cheie pentru suruburile de la inchidere. Suruburile in cauza sunt de tip spline.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care suruburi de la inchidere? cele doua de pe cantul usii care tin broasca? Acolo ai suruburi fie m fie torx. daca sunt M iti trebuie un bit M8, daca sunt torx, itit trebuie un bit torx a carui dimensiune imi scapa acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 1 - trebuie M8 ca sa le desfaca. Octavia 2 e cu torx.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin....crede-ma pe cuvant ca sunt octavia1 tour si cu torx. Si mie mi s-a parut ciudat cand am vazut prima data asa ceva pe O1 si se desfac al naibii de greu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca zi, asa este - greu de desfacut, am intalnit si eu , dar tot la O2.... de, au inlocuit suruburile vechi cu modelul oridinar....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care suruburi de la inchidere? cele doua de pe cantul usii care tin broasca? Acolo ai suruburi fie m fie torx. daca sunt M iti trebuie un bit M8, daca sunt torx, itit trebuie un bit torx a carui dimensiune imi scapa acum

Da, cele de pe lateral si da sunt M.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

nu te descurci, nu ai cheie M8 - te ajut eu - dar sunt din Brasov - asta daca nu ai rezolvat intre timp ca nu ai revenit - m-am lovit ieri de problema asta si stiu cum pot sa rezolv

saptamana usoara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@minitehnicusbv- cred ca si-a rezolvat colegul problemadin aprilie pana in prezent :lol: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!