Jump to content

Discuții generale Superb 3


Makron
 Share

Postare recomandată

Eu am leasing de la Porsche la ambele masini si mi-au dat cea mai buna oferta de pret, inclusiv de CASCO. Am avut oricum de ales intre mai multe firme si aici interesele sunt aliniate, ca doar nu era in interesul meu sau al lor sa fac asigurarea la Astra ca e ieftina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5-7% + 4% leasing ar trebui sa fie usor de scos din pretul de lista fara alte pachete ce includ reduceri in ele. Adica inclusiv reducerile alea vei ajunge la 5-7% discount dealer+ cei 4% de leasing. (atentie cei 4% sunt teoretic la pretul de lista al modelului fara a se aplica si la ce optiuni pui pe el; ei il calculeaza si ti-l scad ca o cifra absoluta, undeva la ~1.200-1.500 parca, iar apoi aplica ce mai lasa de la ei)

E drept ca unii incearca sa scoata mai mult in fata cei 4% de la leasing si sa iti dea mai putin de la ei. La 27.000 probabil ca sunt mai inclinati sa dea doar vreo 5% de la ei. La mine a fost 7%+4% la cca. 40.000 pret lista. Oricum ar fi marja lor este lejer 10-15% doar ca "refuza" sa negocieze pe motiv ca se vand de la sine. Iar clientul "accepta" explicatia.

Pana la urma conteaza "negocierea" care sfatul meu este ca nu e nimic mai mult decat determinarea sa cumperi. Alegi un dealer care iti place mai mult de vanzator si cu care faci 1-2 test drive-uri, te duci frumos cu configuratia ce o vrei, iti scazi discount-urile ce tu le consideri corecte si ii inviti sa scoata contractul la pretul propus de tine si sa il semnati pe loc cu avertizarea clara ca daca se codesc sau iti explica stelele de pe cer sau "sefi" sau orice altceva, le vei spune ca in cazul asta te mai gandesti si vei mai cere oferte si de la alti dealeri sau marci. Simplu.

 

 

Modificat de sln
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ca sa ne dam seama daca este ok, pune aici configuratia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Gorillaz_Doktor

discutam cu RzzV despre anvelope si ma uit in carte: am trecute doar 215 /55(60)/17(16). masina a venit cu 235/18 din fabria, iar omologarea s-a facut individual (adica io cu masina la RAR). cum au trecut aia DOAR 215-uri cand ea era incaltata cu 235, ca nu trebuia sa treaca RAR-u', nu ???

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

apropos...stiti problema de la S2 cu ornamentul geamului spate care din aluminiu fiind, de la degresant se albea (restul ornamentului fiind crom plastifiat). ei bine la S3 tot ornamentul este din aluminiu. din fata pana in spate, si sus si jos. mi-a dat un destept cu degresant pe masina la spalatorie si s-a albit tot. noroc ca am vazut si am spalat si sters cu o carpa usor abraziva si le-am rezolvat....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, Gorillaz_Doktor said:

discutam cu RzzV despre anvelope si ma uit in carte: am trecute doar 215 /55(60)/17(16). masina a venit cu 235/18 din fabria, iar omologarea s-a facut individual (adica io cu masina la RAR). cum au trecut aia DOAR 215-uri cand ea era incaltata cu 235, ca nu trebuia sa treaca RAR-u', nu ???

 

Aia de la RAR nu se uita ce ai tu fizic pe masina, ci ce scrie pe COC-ul masinii - Certificate of Conformity - de la fabrica cu care te-ai dus la ei in original. Acolo trebuiau - si sigur apareau - si rotile tale. Problema e ca nu s-au obosit sa le treaca. Poti face o noua vizita la RAR pentru asta, din pacate :( 

7 hours ago, Gorillaz_Doktor said:

apropos...stiti problema de la S2 cu ornamentul geamului spate care din aluminiu fiind, de la degresant se albea (restul ornamentului fiind crom plastifiat). ei bine la S3 tot ornamentul este din aluminiu. din fata pana in spate, si sus si jos. mi-a dat un destept cu degresant pe masina la spalatorie si s-a albit tot. noroc ca am vazut si am spalat si sters cu o carpa usor abraziva si le-am rezolvat....

Joci periculos, colegu :)

Io's cu ochii ca pe butelie la spalatorie, ca sa vad cu ce si unde dau pe masina. Tot patitu'i priceput :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adică tot ornamentul ala cromat de la geamuri se pătează la spălătorie? Grija asta nu o mai aveam....

Ai fost atent și la celelalte ornamente cu aspect crom? Poate sunt toate asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

n-am vazut la celelate. probabil ca sunt plastic cu crom....doar ornamentele usilor au problema...si doar la degresante (asa am inteles de la useri cu experienta mai mare in problema) la S2 am observat modificarea si am tratat-o cu indiferenta in doze mici si zilnice pana am vandut masina.... bine ...acolo era doar o mica parte...aici vb de tot ornamentul geamurilor...e mult mai intins...si e si bilateral...:screwy:

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am aceste probleme cu cromul acela de la geamuri. La masinile din trecut aveam. Nu stiu care este diferenta. Adica sa fie alt material intre cele de la mercedes si cele de la vw? si mai nou nu imi mai fac probleme nici cu gainatii de la pasari care la tot ce am avut inainte Dacia skoda vw cateodata lasau pete care nu mai ieseau. Nu inteleg, este diferenta de calitate a vopselei? toate au avut vopsea metalizata pe ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12.07.2016 at 7:07 AM, RzzV said:

Adică tot ornamentul ala cromat de la geamuri se pătează la spălătorie? Grija asta nu o mai aveam....

Ai fost atent și la celelalte ornamente cu aspect crom? Poate sunt toate asa.

Degresantul de la spalatorie e problema, adica pe scurt, daca idiotul da cu solutie de curatat jante pe cromaje le face praf.

Nu tine de Skoda sau VAG, in fata mea au distrus unii la o spalatorie un Jag XF pe toata partea stanga - adica tot cromajul de la oglinda la usa spate :( S-a albit in 3 secunde dupa ce l-au dat si l-au lasat la "inmuiat" 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am patit (inca) cu albirea, insa la bagheta cromata de la baza geamurilor de foarte multe ori o "pateaza" si coloreaza cumva mov din petele alea. 

Restul partilor cromate nu au nimic, doar acele bucati. Inteleg ca ar fi de la minunata spuma activa ce minunatii patroni o fac si cu soda caustica....

Am reusit sa gasesc 1-2 spalatorii de incredere dar cu restul ce e de facut? Oare ANPC se implica? Cum testeaza solutiile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caut o alternativa Passat-ului B8 care il avem in prezent si care are o suspensie care s-a dovedit a fi prea tare si zgomotoasa.  O alternativa ar fi S3 la care as putea trece cu vederea anumite minusuri daca compenseaza cu o suspensie mai putin zgomotoasa. Ca referinta am considerat suspensia de B7, cam moale, dar poti merge pe aproape orice drumuri fara sa deranjeze si fara zgomotote functionale. 

Din cateva teste facute din pacate pe drumuri bune mi s-a parut ca suspensia standard de S3 este o idee mai moale decat la B8. Cum vi se pare suspensia standard de S3 in conditii variate, vi se pare tare si zgomotoasa la trecerea peste denivelari?

As aprecia parerile celor care au testat ambele masini in conditii mai diverse. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu suspensia zgomotoasa e foarte ciudata cand, cum si de ce apare. (consideram doar cazuri cu DCC la mine)

Am condus 2x B8 unul de la dealer si unul de la prieten. Cel de la dealer era zgomotoasa cel al prietenului nu avea nimic. (km dealer vreo 1200, km prieten vreo 12000).

A mea a ajuns la 10000 si nu face zgomot suspensia.

S3 la dealer nu am sesizat sa fie zgomotoasa insa cu siguranta pe Confort era mai "pufoasa" fata de B8. B8 nu mi se pare deloc tare, dar eu vin de pe Ford unde lucrurile stau mult mai "dur"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cand intra in revizie fabrica unde se produc skoda superb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In August sunt de obicei fabricile inchise (pentru concedii si mentenanta). Inlusiv subcontractorii, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 25 iulie 2016 at 9:33 AM, sln said:

Nu am patit (inca) cu albirea, insa la bagheta cromata de la baza geamurilor de foarte multe ori o "pateaza" si coloreaza cumva mov din petele alea. 

Restul partilor cromate nu au nimic, doar acele bucati. Inteleg ca ar fi de la minunata spuma activa ce minunatii patroni o fac si cu soda caustica....

Am reusit sa gasesc 1-2 spalatorii de incredere dar cu restul ce e de facut? Oare ANPC se implica? Cum testeaza solutiile?

 

On 24 iulie 2016 at 11:22 PM, 75NOR said:

Degresantul de la spalatorie e problema, adica pe scurt, daca idiotul da cu solutie de curatat jante pe cromaje le face praf.

Nu tine de Skoda sau VAG, in fata mea au distrus unii la o spalatorie un Jag XF pe toata partea stanga - adica tot cromajul de la oglinda la usa spate :( S-a albit in 3 secunde dupa ce l-au dat si l-au lasat la "inmuiat" 

La fostul Passat am avut aceeasi problema , timp de 9 ani s-a tot extins albul pe cromul de la geamuri.

De 6 ani , la Mb , spalat intensiv , in aceeasi locatie , nu mai am nici o problema.

Rezolvarea la mine a fost ceara solida aplicata pe crom, dupa spalare !!!

 De 6 ani nici o pata nimic , ca noi:) 

ps: orice ceara solida e buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Hoppaaaaa, primul Superb3 benzina de pe forum :)

@daniel: nu ne dai si noua mai multe detalii despre masina ? Eventual si topic in zona de "masina mea" ? E DSG sau M6 ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind motor de 1.8 echiparea e Style ce inseamna ca a urcat mult in pret. Pacat, ar fi fost un motor bun si pe Ambition.

Pe sprit...de consumul mediu e dat la 8,1% ceea ce nu e neaparat nici bine nici rau tinand cont ca are o plaja mare de turatie in care e disponibil cuplul de 320Nm. Cu cutie automata are doar 250Nm - n-au vrut sa monteze DSG6 pe asta :( 

Din reviewuri motorul asta are mai mult suflet in el decat 2.0 TDI. Doar consumul il dezavantajeaza.

Modificat de kpk1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul scos de colegul nostru e foarte bun, de asta l-am si rugat sa ne ofere mai multe detalii.

Cat despre "suflet", orice benzina turbo are mai mult suflet decat 2.0 TDI, dar hai sa nu intram in benzina vs diesel si pe topicul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este M6 , motor 1.8 echipare Style 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@daniel_p:  Excelent. Alte dotari, impresii cu masina, cum se simte motorul pe caroseria asta, etc ? :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/10/2016 at 11:39 AM, daniel_p said:

este M6 , motor 1.8 echipare Style 

Fata de ce ai mai condus inainte cum iti pare motorul ? reprize, cuplu, sprint/depasiri , cu masina mai plina si mai goala ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa lungi...da' lungi ateptari. 1.4 TSI ACT Ambition, Verde Jungle (aici am riscat un pic ca nu prea stiam cum arata culoarea..doar in poze). O sa mai revin cu impresii..are doar 40 de km. Motorul fasnet si fara sa il calc pe coada prea tare, silentioasa - f silentioasa. Spatiu imens in spate si in portbagaj. Si Canton...anunt - caut muzica calitatitva :D

eFdOV-e6ljzUtuUmMkqMIpXSwCWK_549UKgoFVEB

Iqi-BbUeqUzxl_C71bIvHasHfAAD-NWRgIRisgN2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitări Ionut si mulți km fără incidente! Arata foarte bine Jungle Green, iese n evidentă si nu am văzut prea multe pe strada. Sa faci rodajul ca la carte si apoi sa vedem impresii despre motorizare. Poate faci o prezentare in aria "Mașina mea" si pui si niște poze cu interior. Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!