Jump to content

Cand se schimba discurile de frana ?


xCr
 Share

Postare recomandată

Eu am prins o oferta asta vara la un magazin destul de renumit de piese auto din Bucuresti la discuri Ferodo: toate 4 la 400 de ron. Acum nu stiu cat de originale sunt, dar pana acum nu mi-au facut probleme (am facut peste 7000 km de atunci, intrucat le-am schimbat exact inainte de concediu :D). Nu scartaie, nu s-au ovalizat inca, desi chiar in week-end nu am mai reusit sa evit o baltoaca iar in prealabil folosisem destul de mult frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Are cineva idee daca este normal ca la 54.000 km sa fie nevoie de schimbul discurilor de frana fata? Asa sustin cei de la Midocar...

Normal nu mi se pare, dar daca s-a mers tare cu masina si s-au folosit franele in exces coroborat cu un set de placute de frana dure se poate ajunge si la schimbul lor.

Se schimba cand ajung la 20mm grosime. Unele au pe margine o scobitura, ala este marcajul ca trebuie schimbate cand se ajunge la acel nivel sau daca ai cu striatii, cand devin ilizibile inseamna ca sunt, pa la revedere.

ETO, ma gandeam ca ai scaner acasa, eu am. :rolleyes: :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ramasesem sa va zic pretul exact la discurile de pe fata (brembo) normale fara striatii : 425 ron set 2 buc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu pe Brembo Max cu striatii am dat 550 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

discurile cu striatii nu tocesc placutele mai repede ?placutele de la ce firma sunt ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, de ce sa le toceasca mai repede?

Ferodo, DS Performance.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La un passat din ianuarie 2000 berlina 1,6 ,am discuri pe fata cu diametru de 278 mm.Sunt normale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, de ce nu? Asa a venit a ta din fabrica; teoretic poti sa ii faci upgrade la 288mm sau 312mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns,si un bravo mare acestor moderatori,care mai au un timp si pentru noi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei. Ei modereaza, adica au grija sa nu se incalce regulamentul si sa nu ne luam la bataie. :blah_: :blah: Ca idee sa treci la 312mm trebuie sa mergi la dezmembrari si sa iei de pe un Passat B5.5 cu motor de 2.5 TDI port etrierul, etrierul (in cazul tau, ca este mai mic decat ale noastre cei cu 288mm) si dupa sa iti iei de nou discul si placutele de frana. Dupa ce faci treaba asta mai este de preferat sa iti schimbi furtunasele cu unele metalice garantate pe viata si lichidul de frana cu unul cu grad mare de fierbere. Si poti sa te mandresti cu franele tale pe urma. :icon_thumright: Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un motor usor de 1,6 nu cred ca e cazul sa puna frane pe 312 mm :) Hai ca la un 1,9 TDI de 131 cp mai merge dar la 100 cp si motor usor cele de 278 sunt numai bune.

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este o solutie buna,dar poate pe viitor!Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

De unde pot sa-mi dau seama daca pe masina am montate discuri cu sistem TRW sau ATE? Exista vreo metoda sa aflu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza ce ai, conteaza ce pui sus, iti recomand ATE, nu recomand TRW, eu am TRW acuma si nu sunt prea bune... se incalzesc prea repede, ruginesc repede, se uzeaza repede, totul e repede la ele. Mai bine dai 100 lei in plus si pui ATE. Cu alea mergi la sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca ruginesc repede inseamna ca au destul otel in compozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si aia e bine sau e rau? Eu consider ca e rau, ele ruginind nu se mai racesc asa de repede, caile de aerisire fiind obstuctionate de rugina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Va rog sa-mi spuneti care sunt dimensiunile discurilor spate la passat 1.9 TDI 4motion, motor avf din 2002. Am aceeasi problema ca si colegul "ride", caruia Cosmin i-a raspuns ca daca passatul lui nu e 4motion, atunci discurile au diametrul de 245mm. Vreau sa-mi cumpar discurile si placutele de pe un site francez (misterauto.fr) si cand introduc datele masinii pe site imi arata discuri pline de 245mm, 256mm pline si 269mm ventilate pentru aceeasi masina. Eu stiu ca nu am ventilate pe spate, dar m-au indus in eroare, am cautat mult pe net si nu am gasit nimic sa-mi spuna cu certidudine diametrul si grosimea discurilor pe spate la passat 130 4motion. Merci :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu ma insel:

245mm ->1.6,2.0,1.8T,1.9TDI

256mm ->V6, V6 TDI

269mm ->W8 275cp (mama tuturor pasaturilor)

P.S.: M-am uitat acuma pe net si cred ca am gresit, rog un moderator sa modifice postul daca e gresit.

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discuri spate Passat 2001-2005:

- 1.9 TDI 4motion 245 mm 8D0615601A

- 1.9 TDI 2 wheels drive 245 mm 4A0615601A

- 2.5 TDI 4motion 256 mm 8D0615601D

- W8 4 motion 269 mm 4B3615601

http://www.vwspares.co.uk/passat_3b3_brakes.php

Modificat de ionutctn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci am zis bine :), ce ramane de vazut este la 1.8T ce discuri se pune de 2,5 sau de 1,9 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru informatii. Am stiut ca ma pot baza pe voi :RO flag:

Acuma le si comand ca m-am saturat de scartaieli...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija ce comanzi, sa nu iei niste prostii ca o sa regreti dupa, mai bine dai un ban in plus si cumperi o marca "premium".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am comandat discuri ATE (R

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!