Jump to content

Cand se schimba discurile de frana ?


xCr
 Share

Postare recomandată

bune...eu personal sunt multumit de ele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am facut schimbul de placute frana pe fata. Sunt aduse din germania si sunt inscriptionate pe ele siglele VW si Audi.

Le-am putut compara (la design) cu alte placute aftermarket (nu stiu producatrul) si parca alea originale care le-am luat eu aveau o suprafata mai mare. Cele aftermaket ..avea marginile tesite mai mult fata de cele OEM.

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

care ati schimbat pe aici discurile de frana?la cati km si ce uzura aveau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat azi placutele de frana. Am dat jos si discurile si am curatat de pe margini depunerile de rugina si praf de ferodo incins, gen smaltz. Am lovit cu un ciocanel acele depuneri, dar n-am reusit in totalitate, asa ca m-am folosit si de un polizor unghiular, cu grija, ca sa nu polizez si zona de contact cu placutele.

Uzura nu se vede deloc. Pe fata am 21,5mm, pe spate 18,5mm. Banuiesc ca mai merg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu niste intregari legate de frane si ca sa nu mai deschid alt topic dau cu ele aici.

Se intampla ca la franare sa se auda un zgomot bizar ca si cum ar freca fier pe fier. Am banuiala ca placutele de frana ar fi de schimbat caci am facut 54mii km de cand le-am schimbat ultima oara.

Am placute de frana cu senzori si senzorii tac malc, nu zic ca trebuie schimbati. E posibil asa ceva?

Cam la cati km in medie se schimba placutele?

Masina are 104mii km. E posibil sa fie nevoie sa fie schimbat si discurile la numarul asta de kilometri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

discurile nu prea alea merg de obicei mult mai mult ca zgomot probabil sa blocat etrierul si nu mai culiseaza si in cazul asta sa uzat doar o placuta de aia nu se aprind sezorii caci nu sau uzat pe partea cu senzor !

care ati schimbat pe aici discurile de frana?la cati km si ce uzura aveau?

pe la 300-400 de mii se duc asta daca nu se ovalizeaza mai repede oricum se vede in momentul in care e uzat apar niste santuri pe disc si in felu asta iti dai sema daca e uzat sau nu !

si volksvagen echipeaza din fabrica cu frane lucas sau brembo !

Ai fost avertizat sa renunti la a mai da sfaturi gresite sau inutile. E ultimul avertisment !

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare sincer exagerat sa spunem ca tin 400.000 discurile, pai nu mai ramane nimic de ele la km astia.

In germania, se practica schimbarea discurilor la fiecare 2 randuri de placute. Adica o data schimbi doar placutele, a doua oara pui si discuri noi. Pentru placute originale, durata medie de viata este undeva la 50.000 km, mai mult sau mai putin in functie de stilul de condus.

Eu personal am schimbat si placutele si discurile la 200.000 km, si masina avea 164.000 cand am luat-o. Asadar pp ca primul set de discuri s-a schimbat la 100.000, apoi placute in jur de 150.000, si apoi la 200.000 ambele. Vorbim aici de franele pe fata, cu discurile si placutele spate e alta treaba, alea tin mult mai mult.

De mentionat este faptul ca pe la 190.000 a aparut pe disc o banda de rugina unde placuta nu mai atingea discul. Din cauza vitezei radiale diferite la baza fata de extremitate, discurile se uzeaza inegal, mai mult la extremitate decat la "butuc", iar daca se schimba doar placutele in astfel de cazuri, acestea se vor uza inegal si prematur.

Dupa inlocuirea discurilor si placutelor, franarea s-a imbunatatit simtitor, am schimbat tot atunci si lichidul de frana (la fiecare 2 ani).

Frana este un sistem de siguranta major al masinii, nu trebuie tratat cu romanescul "merge si asa".

Mentionez ca pentru passatul din semnatura ambele discuri au costat 102 euro, iar placutele pe fata 54 parca, piese originale, cumparate din reprezentanta in germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea are 360 000 km si a inceput sa zgaltaie cand pun frana . Posibil sa fi fost inlocuite pe la 150 000 (primul proprietar nu isi aminteste exact ).

Ce vreau sa spun este ca acum sunt foarte subriri si au aparut niste santuri sau crapaturi radiale . deja imi este frica sa ma franez tare sau sa merg cu viteza mare si sa franez brusc .

La alte marci non VWAG (un Mondeo in speta) am vazut discuri schimbate la 70 000 km insa proprietarului ii placea sa mearga cat de cat sportiv .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dukku, parerea mea este sa inlocuiesti cat poti de repede discurile de frana, daca au asa stare. Nu merita sa risti viata ta si a altora pentru cateva sute de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rog pe cei care se pricep sau lucreaza la magazin de piese auto...

Sunt prin tari straine (Franta) cu masina si din pacate pt mine trebuie sa schimb discurile de frana (si placutele) pe spate ca nu ma pot intoarce (sapt viitoare trebuie sa ma intorc) atata drum cu ele busite.

Problema ca ca am fost deja la doua service-uri si un magazin de piese auto si nimeni nu stie (bazat pe nr de serie al masinii) ce discuri imi trebuie pe spate pana nu dau discurile jos si le masoara.

Cica sunt 3 dimensiuni diferite (diametre, grosimi, diametru gaura) pentru discurile din spate pt masina mea.

Stie careva daca se poate afla dimensiunea discurilor pe baza nr de serie, fara a da discurile jos?

Masina e un Passat Variant, motor 1.9 TDIAWX (96kw), fabricat in 2002, model 2003

Nr de serie al masinii e: WVW ZZZ 3BZ 3E 216 770

multumiri anticipate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu unde anume in Franta esti, sau pe unde planuiesti sa te intorci in tara, dar te pot ajuta astfel:

Uwe Muller

Volkswagen Zentrum - Furth

adresa: Nurnberger Str. 147

D-90762 Furth

tel 0911 9702 766

www.pillenstein.de

Asta in cazul in care vii prin germania, drumul tau poate trece prin Nurnberg, Uwe asta e un tip care vorbeste perfect romaneste(taica-su e roman), poti fie sa-l suni sa te ajute cu codu prin telefon, sau daca mai merge pana in germania masina ta poti rezolva acolo problema(te ajuta el si cu cineva pt manopera mai ieftina sa nu intri in servisul dealerului ca e destul de scump).

Pentru cazare in Nurnberg, poti incerca la Florida Pension pe Further Str. 16 parca cod 90429. e la circa 2 km de reprezentanta pe care ti-am dat-o in linie dreapta.

http://www.pension-florida.de

Nu te speria ca este reprezentanta, preturile sunt cele mai mici posibile.

Modificat de DosarPenal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit la magazinul de piese auto de unde cumpar eu piesele si dupa seria ta de sasiu, mi-au dat urmatoarele detalii, in cazul in care nu e 4motion masina:

FATA: discuri ventilate, diametru exterior 288mm, grosimea discului 25mm

SPATE: discuri pline, diametru exterior 245mm, grosimea discului 10mm.

Sper sa-ti fie de folos :mellow:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Eu am schimbat luni discurile + placutele pe spate.

Am pus ATE,tot setul m-a costat cu tot cu placute la 350 lei.

Discul are urmatoarele caracteristici

- diameter 245 mm

- bracke disc thickness 10 mm

- minimum thickness 8 mm

- brake disc type full

Sunt foarte multumit de achizitie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult cosmin, informatia ta ajuta.

@DosalPenal mersi de info dar din pacate eu sunt in sud rau de tot si nu am cum ajunge prin germania decat daca ocolesc f mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ride, tocmai mi-a venit o idee cum sa te ajut, sper sa fie buna :)

Am schimbat nu de mult discurile de frana pe fata, si cum nu iau decat piese originale, am gasit pe cutia de carton eticheta, iar pe eticheta codul pe original:

4B0 615 301 B (atentie asta e codul pentru discurile din FATA)

Ideea e urmatoarea, dupa ce iti identifica francezul masina, ii spui sa se uite la codul discurilor de pe fata, si daca e exact ca asta, sansele sunt infime sa difere cele din spate, si atunci, pentru aceeasi masina, ceri discurile din spate.

Passatul meu e 2002, 19 tdi pd motor AWX (96 kW), tractiune fata, variant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sarumana de idee!

treaba e ca deja am comandat discurile, trebuie sa vina azi - sper sa fie ok.

Problema e ca la francezi toate magazinele de piese si service-urile au piesele repertoriate dupa tipul masinii care e in talonul lor.

Daca ai talon strain deci nu ai tipul lor esti pierdut caci ei nu stiu sa-ti dea tipul pe baza seriei de sasiu.

Bine... daca stii codul OEM al piesei ti-o gaseste.

Va urez sa nu aveti pb cu masina prin Franta :))

Eu vad ca am prostul obicei - in 2006 mi s-a rupt o paleta din coolerul mare si mi-a belit radiatorul. Si asta in vf muntentului la mama dracului in Corsica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti dorim calatorie placuta, si fara necazuri pana acasa !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

cum se schimba discurile la passat 3b? e ceva chichita dupa ce le schimbi? trebuie sa le faci ceva?sa te joci cu frana in ceva mod deosebit?

Trebuie urmati ceva pasi?

All the best

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie cineva, la Passat care ar trebui sa fie dimensinea minima (grosimea) discurilor de pe fata ca as vrea sa le verific pe ale mele. Am verificat in ETKA si zice ca cele noi ar trebui sa aiba 22mm.

Modificat de florinppp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cu putina intarziere si cu pretextul mai bine mai tarziu decat niciodata.

Dimensiunile discurilor uzuale pe fata sunt 288 x 25 mm sau 312 x 25 mm. 25 mm insemna grosimea discurilor. Eu dupa 250.000 km le am pe cele din fata la 22 mm, din cate stiu eu grosimea minim admisa este de 18 mm. Poate ca exista de la unii producatori si discuri de 22 mm dar putin probabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Mai poate confirma cineva faptul ca grosimea minima a discurilor pe fata la passat este de 18 mm.???, deoarece eu am cautat si citit ca grosimea minima ar fi de 23 mm.............. (discurile avand de noi 25 mm.).

Intreb deoarece ale mele dupa ce le-am strunjit au ajuns la 22,2 mm, si sa stiu daca sa ma pregatesc de altele :(

Le-am strunjit (si rectificat placutele) deoarece la franare la viteza de peste 120 km/h aveam neste trepidatii puternice atat la roti cat si l volan, dupa aceasta operatiune trepidatiile s-au mai diminuat, dar nu definitiv, si doar la discuri ma gandesc ca ar putea fi............ (deoarece sunt sub limita de 23 mm.) :rolleyes:

Poate a mai patit cineva ceva asemanator ..............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai facut o mare greseala sa strunjesti discurile. :rolleyes:

Daca ai avut trepidatii trebuiau schimbate si gata. Eu am 21.5mm si merg fara nici o problema.

Ale tale erau ovalizate. In acest caz se schimba FARA a le mai strunji. Bataile nu le vei elimina complet NICIODATA prin strunjire. Pentru ca nu le poti prinde perfect drept, chiar daca ti se pare ca e asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, din fabrica discurile prezinta o fina diferenta de grosime, gen o dunga pe suprafata de franare (o tratare mai buna in locul respectiv ca in timp sa nu se uniformizeze) tocmai pt ca sa indeparteze placutele de disc in momentul eliberari ei.

Prin strunjire tu le-ai facut perfect plane, dar tot nu ai rezolvat problema; pt ca am inteles ca si daca le stunjesti ceea ce nu este bine, atunci trebuie facut la un strung special care sa strunjeasca cele doua fete ale discului in acelasi timp, altfel or sa bata in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai normal ca am strunjit discul pe ambele fete (cu comparatorul in fata), dintro singura prindere :rolleyes:, altfel nici nu cred k se poate echilibra...............

Totusi, inclin sa va dau dreptate, vorba aia, incercarea moarte n-are............... :icon_thumright:

Deci, discuri si placute noi :vaidecapulmeu: (la salariul urmator :S)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ziceam ca atunci cand strunjeste sa o faca concomitent pe ambele fete, zic asta pt ca se gaseste destul de greu un astfel de strung, asa am inteles.

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!