Jump to content

Cand se schimba discurile de frana ?


xCr
 Share

Postare recomandată

La pieseautoshop (este id de messenger, au topic si in oferte pentru membrii daca nu ma insel).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum decat sa aleg Zimmerman, mai bine iau EBC sau Brembo Max sau ATE, nu mai vb de Tar-ox; nu ca nu sunt calitative, dar la Passat daca nu maresti suprafata discului si il folosesti tot pe cel de 288mm (fata) si te dai blana pe un drum gen Cheia risti sa le crapi, pt ca franele OEM nu sunt foarte eficiente la un mers sportiv.

Mi-au scos mie fum, dar fara sa simt vreo slabiciune a franei si am Brembo Max (288mm) cu placute Ferodo DS Performance, furtunase metalice si lichid de frana de la Motul RBF 600 Factory Line.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jade m-am linistit tu te refereai la cele standard am vazut pe saitul lor, eu am cele sport adica perforate si ventilate.

Modificat de dsf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin cu o precizare... am schimbat discurile si placutele cu unele TRW merg excelent, dar la cald dupa un drum lung scartaie franele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ETO, scartaitul acela nu e din cauza discurilor sau al placutelor, si eu am patit si am demontat placutele, si nu era nimica acolo, dupa care sa aflu ca e din cauza prafului si a nisipului care mai intra, incearca numa sa vezi ca daca sufli cu un compresor bine nu o sa mai ai probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu din cauza prafului scatie frana (oricum din frecare rezulta praf), scartie datorita materialelor folosite la construcia lor.

Sa vezi la mine cum fac...zici ca intra marfarul in gara si scartie mai ales cand sunt calde franele si au un scartait mai gros ca sunet, nu ca ala de la Dacia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie careva un pret pentru un set de discuri si placute pe spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La placute stiu eu, Ferodo 100 ron, dar la discuri nu stiu. Pot sa ma uit in Etka, dar difera preturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze daca este off topic, vreau sa golesc instalatia de frana si sa schimb tot lichidul. Trebuie facut ceva aerisire la abs? Daca da cum se face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze daca este off topic, vreau sa golesc instalatia de frana si sa schimb tot lichidul. Trebuie facut ceva aerisire la abs? Daca da cum se face?

Nu se goleste lichidul de frana ci se inlocuieste cu o pompa cu presiune care are posibilitatea de a scoate lichidul vechi inlocuindul cu unul nou.

Nu se face aerisire la ABS cu pompa cu vaccum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este cazul se face o aerisire cu Vag-Com "ABS brake pump bleeding".

[select]

[03 - ABS Brakes]

[basic Settings - 04]

Group 002

[Go!]

This will trigger the ABS pump to turn on for about 10 seconds. You should hear the fairly loud pump clicking during this time.

Click the [Done, Go Back] button and you're all set.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta in cazul in care patesti ceva la furtune sau la etrieri si pierzi lichid de frana atat de mult incat intra aer la ABS, altfel poti face schimbul de lichid fara probleme.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate schimba si fara aparatul ala cu aer comprimat.

Se deschid ventilele si se lasa sa se scurga lichidul vechi (in ceva recipienti ca sa nu il dai pe jos), dupa care se inchid toate ventilele desfacute si obligatoriu cu contactul pus se incepe aerisirea clasica ca la Dacia (in felul asta o sa se aeriseasca singur si ABS-ul, o sa se simta in pedala) cu cea mai indepartata roata fata de pompa de frana, adica dreapta/spate si nu uitati sa complectati lichidul in vas pe timpul aerisirii.

Totul o sa decurga foarte usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa risti sa intre aer in instalatie da poti face si asa!

Modificat de C o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior. Foloseste butonul ADD REPLY.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici e topic de discuri, nu de aerisit frane.

Si daca intra aer, ce? Cand au umplut instalatia pentru prima data n-a fost aer? Nu pentru asta se face aerisire? Daca ai studia putin topicul despre aerisirea franelor, ai vedea ca eu am golit COMPLET instalatia de franare si apoi am aerisit cu noul lichid si am frane impecabile.

Unii folosesc aceleasi metode de la descoperirea lichidului de frana, dar tehnologia evolueaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal am un passat 2000 85 kw,trebuie sa schimb discurile de frana +placute cine poate sa-mi recomande unele bune calitate pret...mrs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Salut,

Are cineva idee daca este normal ca la 54.000 km sa fie nevoie de schimbul discurilor de frana fata? Asa sustin cei de la Midocar...

io pe al mea am 85-90 mii km si mi a zis mecanicul ca nu e nevoie...

trebuie sa schimb doar placutele pe fata...(care au tot 90 mii de km)

)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Pentru cei ce citesc revista autobild vedeti ca este un articol interesant despre discurile de frana si da exemplu un VW Passat b5.5

Edit: Am sa incerc sa fac o scanare la pagina respectiva.

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si unde este scanul? Sa vada si ochiul nostru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai zimi tu mie unde pot sa scanez eu la ora 10 noaptea :(, o sa il fac pe maine la servici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pretul la o pereche de discuri pe fata e undeva la 200-250 ron...maine seara cand vin de la servici iti zic pretul exact la discurile de la brembo

cu striatii,perforate sau simple ?sa stiu unde sa ma uit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discuri la 200-250 lei perechea? Poate ceva no name. dar pe ATE sunt mult mai scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine seara zic pretul exact...pretul la alte piese mai doriti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va complicati cu discuri de 250 RON, nu zic ca nu tin 100.000 km dar nu merita sa riscati. Din cauza calitatii precare exista riscul ca sa se ovalizeze dupa ce le incingeti.

P.S. Daca sunteti "babute" la volan merg si alea.

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!