Jump to content

Cand se schimba discurile de frana ?


xCr
 Share

Postare recomandată

Aseara am reusit sa masor si eu discurile. Au 21,20 mm si merg f. bine, nefiind ovalizate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare cam la ce pret sunt discurile fata si sapte pt passat variant (daca sunt diferite) si ce producator?

Ale mele au cam 18,5 mm pe fata si nu am probleme de ovalizare

Si o intrebare :) ce imbus trebuie pentru a da jos etrierul?

Modificat de Stelian.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu gresesc e de 7.

iar pentru a da si pistonul, iti trebuie cheie de 18, de preferat tubulara cu cot.

Modificat de claut07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai mai... e TORX, nu imbus.

Ce sa faci cu cheia de 18 la pistonas? :icon_rambo:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci...

Din ceea ce am facut eu...(imi pare rau ca nu am avut aparatul foto si inca o persoana ca sa fac un tutorial)

Exista 2 modalitati de a da placutele jos(si implicit dicurile).

1.Dai etrierul cu totul

In acest caz iti trebuie o cheie de 18(de forta)cu care sa desfaci cele 2 suruburi de pe flansa.

2.Nu dai jos etrierul(dai numai acea piesa pe care unii o numesc calaret,dar eu nu stiu sigur cum se numeste,este acea piesa ce este prinsa de etrier si nu da voie la placute sa miste liber0

In acest caz iti trebuie imbus de 7,caci suruburile sunt ingropate(ascunse),cu cap de imbus.

Imi pare rau ca nu am facut poze,ca sa le pun sa devin mai explicit,si nici nu gasesc vreo schita cat de cat lizibila.

L.E. Acum imi dau seama ca se discuta despre discurile spate,iar eu spuneam de cele fata.Scuze daca am indus pe cineva in eroare. :icon_rambo:

Greseala recunoscuta e pe jumatate iertata,nu? :icon_rambo:

Modificat de claut07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare cam la ce pret sunt discurile fata si sapte pt passat variant (daca sunt diferite) si ce producator?

Ale mele au cam 18,5 mm pe fata si nu am probleme de ovalizare

Si o intrebare :icon_rambo: ce imbus trebuie pentru a da jos etrierul?

Cred ca ar fi bine de inlocuit.post-37663-1252905911_thumb.jpg

claut07,

Cred ca te referi la suportul etrier, acolo folosesti 18, dar numai daca vrei sa dai jos discul pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Hai mai... e TORX, nu imbus.

Ce sa faci cu cheia de 18 la pistonas? :P

Apropo,sambata,cand am desfacut jumatate de masina pentru a cauta goarna cu problema :P ,m-am uitat si la etrier putin ,la placute,si am avut surpriza sa constat ca daca trebuie sa dau jos etrierul imi trebuie imbus de 8,iar ca sa desfac numai"calaretul" imi trebuie o cheie de 13.Mare mi-a fost mirarea,banuind ca masina n-a fost facuta in "Jermania",desi de acolo am adus-o.Am cautat-o dupa serie pe net,si am gasit ca e fabricata la Emden(sau cam asa ceva).Si totusi de ce e diferita?Sau gresesc eu?

L.E.:e vorba de frana spate acum,Cosmin stie de ce spun asta ^_^ .

Modificat de claut07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pe spate, da. Sant suruburi de 8 si se desfac cu cheia de 13. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu imbus-torx asa se pare ca depinde de masina, eu cu siguranta ca am imbus de 7 mm la etrierele din fata fiindca am cumpart cheia special pt ele si le am dat jos acum o luna cu cheia respectiva.

Este destul de important detaliul acesta fiindca nu prea exista in seturile de imbus cheia de 7 mm si multi (inclusiv eu) nu au acasa torx-uri de dimensiuni mai mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am 110.000km la masina si nu am schimbat niciodata discurile. Peste cateva mii schimb placutele de frana, credeti ca ar trebui si un set de discuri noi pe fata? Cam la ce pret sunt?

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca sunt de 110k km eu zic ca trebuie si ele schimbate ca or fi obosit si ele si cu siguranta noastra nu este de jucat.

discurile pleaca de la 350 lei in sus depinde de cat esti dispus sa investesti in ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intradevar cu siguranta noastra nu e de jucat, dar daca nu sunt ovalizate sau nu au ajuns la dimensiunile minime in grosime nu e cazul sa le schimbi, poate nu ai un mers sportiv sa suprasoliciti franele sau poate da, cel mai bine le masori si daca ai 23mm pe fata sau 8mm pe spate le schimbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am placute TRW, as putea sa imi iau o pereche de discuri tot TRW sau imi recomandati alta marca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da cred ca este o marca foartebuna in raport pret calitate, eu am etrier si placute spateTRW si sunt foarte multumit de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un disc de frana TRW - 290 lei/bucata. Deci tot setul 580lei. Cum vi se pare pretul? Mie sincer un pic cam mare.... ma asteptam la ceva de genu 300/set.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci am avut o informatie eronata. Discurile erau pt jante de 16 inch si aveau 312mm parca. Mie imi trebuiau pt jante de 15 si de 288mm. Pretul de mai sus e pt discurile de 312 mm.

Pt 288mm pretul este 420 lei, acceptabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are Wolksman, setul de TRW de 288mm, pt passat, la 350 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am schimbat discurile si placutele. Vreau sa va zic ca cei care au discurile de 200.000km si nu au nici o problema vorbesc avioane. Ale mele la 110.000km erau uzate. Placutele de frana s-au ros inegal, adica pe margine unde e senzorul erau mult mai uzate de la marginile discului. Pot sa va zic ca am facut deja 500km cu discurile si placutele noi de marca TRW si se comporta foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare! Din ce am inteles eu pe topicul acesta discurile de frana si placute de frana recomandate pentru Passat ar fi ATE. In curand o sa trebuiasca sa schimb toate discurile si placutele. As dori sa-mi spune-ti si mie, ca nu vreau sa-mi iau teapa sau sa le schimb dupa o luna ca sau ovalizat cum au patit altii, cum imi dau seama daca sunt bune sau sunt stifturi,discurile de frana si placutele. Au ceva caracteristic adica sunt stantate sau au marcaje specifice , pe ambalaj, pe discuri in anumite zone sau pe placute, un reper ceva banuiesc. La toate magazinele de piese auto unde am intrebat toti mi-au spus ca imi aduc discuri si placutele dar nu vreau sa iau piese de slaba calitate, ca sincer sa fiu gasesti in magazine tot felul de imitatii. Care sunt preturile lor actuale la discuri atat pe fata cat si pe spate si la placute fata/spate.Astept recomandarile voastre. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca vrei OEM sunt ATE pe urma mai exista si altele Zimmerman, Brembo si tot asa.

Totul este in functie de bugetul tau.

Spre exemplu eu am pe masina din vara trecuta BREMBO MAX brakediscbrembomaxdiscs.jpg si sunt foarte multumit de ele. Placute am Ferodo DS PERFORMANCE.

Uite iti mai pun si alte poze cu discuri ATE si Zimmerman, dar toate sunt cu santuri sau gaurele.

atepowerdisc.jpg zimmermannbremsscheiben.jpg sau niste EBC-uri mai gasesti ebcrotors.jpg .

Iti dai seama de calitate si dupa pret, ce ti-am aratat eu sunt undeva, set (2buc) stanga/dreapta cam pe la 600 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Borisake de recomandari.Sper sa gasesc piese de buna calitate.

Modificat de george gga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit toate 4 discurile de 288mm/245mm la 400lei marca Ferodo. Ce parere aveti? merita, sau mai bine iau ceva mai scump?(Ex. zimmerman, toate 4 la 558lei) Mersi.

Modificat de Jade
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca originea e garantata poate merita, e plina piata de jeguri de discuri si placute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jade unde ai gasit tu 4 discuri zimmermman cu 550 ca eu am gasit numai setul pe spate(adica 2 discuri) la 480 lei iar pe cele de fata am dat anul trecut aproape 600 lei

Modificat de dsf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!