Jump to content

Cand se schimba discurile de frana ?


xCr
 Share

Postare recomandată

Salut,

Are cineva idee daca este normal ca la 54.000 km sa fie nevoie de schimbul discurilor de frana fata? Asa sustin cei de la Midocar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal nu cred ca e, dr mai da si tu niste detalii despre problema. Sunt persoane pe forum destul de competente care pot sa raspunda mai bine. Iar de Midocar, numai de bine... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai... mi-au spus ca am o uzura de 2mm in discuri, iar producatorul spune ca la aceasta uzura trebuie schimbate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Are cineva idee daca este normal ca la 54.000 km sa fie nevoie de schimbul discurilor de frana fata? Asa sustin cei de la Midocar...

<{POST_SNAPBACK}>

Sigur sunt 54.000 km, cam devreme daca sunt doar 54.000 km, dar depinde si de modul de utilizare al masini (placutele de frana prea dure si/sau codusul sportiv favorizeaza uzura discurilor).

Daca are uzura la care producatorul recomanda inlocuirea acestora si daca doresti ca masinuta sa isi pastreze caracteristicile e bine sa le schimbi.

De unde sa le achizitionezi si unde sa le schimbi asta este o alta discutie.

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e normal !!eu am avut G 4pina la 70.000 si ceva de km.si nici macar la revizia de la 60.000km nu s-a pus problema! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uzura discurilor de frana depinde foarte mult de stilul de condus!! Mai depinde de asemenea si de placutele de frana pe care le-ai folosit. De exemplu la Octi 1 a mea am schimbat primele placute la 70000 Km. Dar am schimbat si discurile atunci! :D Cum mai spunea cineva aici, daca vrei sa pastrezi performantele masinii ai putea sa le schimbi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Am cautat pe forum, sper sa nu ma insel, dar nu exista informatia asta.

Stie cineva dimensiunile de uzura, la care se impune schimbarea discurilor de frana?

M-ar interesa aceste informatii pentru Passat B5.5, 96Kw, tractiune fata nu de la skode sau golfuri sau ce mai masini sunt pe-aici.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie pe ele.

La mine au 220mm si se schimba la 190mm.

Daca apra trepidatii in volan atunci cind frinezi, in plaja de viteze 120-80km/h, trebuie schimbate.

Modificat de ender
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie pe ele.

La mine au 220mm si se schimba la 190mm.

E vorba de grosimea lor? Nu e 22mm? Ca la 22cm e cam mult ;) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns,

dar poate nu am fost destul de clar, eu am PASSAT B5.5 TDI 96Kw cu tractiune fata, pentru masina asta as vrea sa stiu dimensiunile minime la discurile de frana, fata/spate, fiindca sunt diferite (ventilate/neventilate).

Si daca scrie pe ele, unde scrie ca sa ma uit acum in primavara cand schim rotile de iarna cu cele de vara.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost la un magazin de piese auto unde am in prieten si il mai stresez cu tot felul de intrebari printre care si aceasta intrebare,dupa ce sa interesat de pe un program vw mi-a spus ca pentru discuri dormale (nu sport) grosimea minima in afara bavurii este 23mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos LORES, presupun ca asta e pentru discurile de fata(cele dublu ventilate standard), ai idee pentru cele de spate care nu sunt ventilate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Urmeaza sa montez discuri frina fata ATE power disc si intrebarea mea este dace trebuie demontat suportul

etrierului din cele doua suruburi din fuzeta sau iese discul dupa ce am scos etrierul.Sunt destul de de proaspat posesor de Passat ,stiu ca la Bora ieseau discurile dupa ce desfaceam etrierele.La passat am discuri de 288mm.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema intradevar a trebuit sa demontez suportul etrierelor prins in doua surube (inelara de 18 dreapta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmeaza sa montez discuri frina fata ATE power disc si intrebarea mea este dace trebuie demontat suportul

etrierului din cele doua suruburi din fuzeta sau iese discul dupa ce am scos etrierul.Sunt destul de de proaspat posesor de Passat ,stiu ca la Bora ieseau discurile dupa ce desfaceam etrierele.La passat am discuri de 288mm.Multumesc

Cat te-au costat discurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie imi aduce cineva din Germania discuri originale VW-Audi doar pt fata cu 3 mil . Ce ziceti de pret ?Cum vi se pare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Discuri frana fata Ate Powerdisck >>>200 RON/bucata" ......de la volksman care are preturi bune...trage tu concluzia

Ce intelegi prin discuri originale VW-Audi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inteleg discuri fabricate de VW-Audi, nu de alti producatori.

Ai zis 200 RON bucata ..deci 400 RON pe fata.

AAA am facut o grava confuzie din graba !!! Eu vorbesc de PLACUTE de frana si de discuri. Sorry.

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit la un prieten de la un magazin de piese auto discuri fata ATE power disc la 330 ron perechea iar discuri ATE 150 ron setul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi VW-audi nu produce discuri de frana, si nu produce multe alte chestii care sunt pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine atunci .. din acelea de care se pun din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu tocmai am cumparat de la volksman discuri de frana lucas pt octavia 1 cu 300 de ron setul si placute de frana tot lucas cu 150ron cele cu senzor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum sunt considerate placutele LUCAS ..din punct de vedere calitativ ?

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!