Jump to content

Sistemul multimedia de pe O3


Aditu
 Share

Postare recomandată

Teoretic, dar practic cred ca montarea lui trebuie sa se faca la reprezentanta.

Oricum pe ebay e mult mai ieftin si pe deasupra este si de 8inch: http://www.ebay.com/itm/3G-WIFI-Car-Stereo-for-Skoda-Octavia-GPS-Navigation-System-Headunit-Radio-SATNAV-/251604506026?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item3a94cc15aa&vxp=mtr

pe cand asta de la edotec este de 7inch. Acum daca de la edotec sunt made in germany, atunci vorbim de alta chestie, desi ma indoesc ca nu este made in china.

Cica nu ar fi chiar bune, am intrebat eu pe briskoda daca si-a montat cineva si mi-a raspuns cineva ca se cam plangeau de ele.

Acum daca cineva isi cumpara si monteaza sunt si eu curios cum sta treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebam de garantie din cauza dez/activarilor din infotaiment a unor functii ca ESC, lucru pentru care skoda nu cred ca isi da acordul.

Cu timpul sigur mai apar alternative la sistemele de fabrica, sau acestea din urma or deveni mai accesibile ca pret.

Pana una alta vreau sa vad daca bolero-ul o mai ia razna cand vine frigul, ca pe timpul verii a fost cuminte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este Columbus superior unei solutii bazate pe Android? (de la un producator ok). Nu ar fi mai util sa iti poti instala si configura ce aplicatie navi vrei chiar cu acces la internet? Nu am folosit niciuna dintre cele doua variante... intreb doar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca la un moment dat era un versus intre navi oem si alte solutii. Eu personal as alege mereu oem, mai ales la O3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unei soluții bazate pe android, NU! PAREREA MEA. Dar dacă configurezi masina xu bolero, am inteles ca nu mai ai loc ptr o unitate întreagă. ... doar de Display.

bZ1 parerea mea e alta. Am navi cu aceleai hărți (igo primo) si programul e mult mai precis decat programul oem. Acum parerile sunt impartite dar utilizatorul tb sa tina cont si de functiile care iti sunt oferite de o unitate oem. Acum sa nu aruncați cu pietre în mine, este doar părerea mea.

Cu respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Ce functii pierzi daca renunti la oem? Optiunea pt columbus este destul de piperata si daca ai de gand sa mergi pe alta varianta nu prea se justifica sa o mai iei la inceput.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o3, cel putin acum, nu poti face upgrade de la bolero la columbus, nici macar de la amundsen la columbus. Cipriantinu, cred ca omul intreaba despre navi oem vs navi aftermarket dar incorporat in bordul masini, asa orice gps/telefon il poti agata in parbriz. Ideea e ca la o3 nu mai ai prea mult loc de manevra cu navigatie AM dar pe de alta parte, esti ferit de hoti pt ca unitatile, momentan, nu pot fi montate pe alte masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu amundsen... pot sa zic ca sunt multumit. Pe romania are mici erori da merge. Sunt multe funcții pe care le activezi din unitate ( cum ar fi si esp, lumini, etc) nush daca dintr-o unitate a.m. poti lucrurile astea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta zic. Deci mai sunt si ceva extrauri, functii care apeleaza optiuni ale masinii si pe care le poti pierde la AM. Totusi nu are niciun producator o astfel de unitate facuta cu tot ce ai nevoie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici nu cred ca o sa faca prea curand vreun producator asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am inteles, chiar si cea mai de baza versiune a infotainment-ului va avea ecran touchscreen. Deci functionalitatea cu schimbarea setarilor masinii din meniurile sistemului va fi prezenta chiar si pe masinile in varianta cea mai ieftina.

 

Un avantaj al navigatiei OEM care mie-mi place f mult e afisarea indicatiilor de traseu pe maxi-dot. Ti se arata, de exemplu, mult mai evident/ergonomic ce iesire dintr-un giratoriu trebuie sa iei. Decat sa tot stai sa te uiti in jos inspre bord. Asta e, daca n-avem head-up display ca la marci mai cu "talent"... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar fata de sistemul audio de baza al O3 (nu stiu cum se numeste, scuze), ce se poate pierde prin trecerea la o navigatie AM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bolero vede fisiere video ? Eu am incercat mp4, avi si nu merge. In carte paca zice doar de  mp4. Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu nici Amundsen nu stie sa citeasca formate video, dar un coleg cu unitatea asta poate confirma sau nu.

Aici gasesti (in engleza) manualele pentru toate unitatile:

http://new.skoda-auto.com/en/mini-apps/owners-manuals/octavia

 

Cat despre formate audio pe Bolero, eu unul m-am oprit la a folosi mp3 cu 320kbps, pe media formatat FAT32. NTFS-ul nu il poate citi.

Modificat de kidmanis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bolero .... mp3 cu 320kbps

E cea mai buna varianta. Nu ruleaza fisiere flac, desi este in manual ca suporta acest tip de fisier.

Modificat de warlock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Columbus-ul receptioneaza canalele h264 transmise la noi in eter (TVR HD, ProTv HD)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La sistemul clasic, Blues, cum se poate naviga mai usor intre foldere in afara de a trece la un folder inainte sau inapoi? Ma refer sa intri in folderul 6 de ex si de acolo in 6.3...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Columbus-ul receptioneaza canalele h264 transmise la noi in eter (TVR HD, ProTv HD)?

 

Pe O3 nu se poate pune tuner TV, deci... nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

S-au rezolvat problemele cu unitatea Columbus de pe O3 ?

S-a schimbat producatorul sau ... altceva ? Stie cineva ceva ?

As dori sa-mi configurez o O3 si vrea sa stiu daca acum mai sunt probleme cu unitatea Columbus

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Columbus masina livrata in martie si nu am avut nici un fel de probleme . Merge foarte bine este rapid la executarea comenzilor navigatia este foarte buna face toti banii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred c-o sa aflam mai multe cind o sa scada simtitor temperatura, nu-i chiar simplu dpdv tehnic sa faci un LCD cu touchscreen capacitiv sa functioneze sub 0 grade

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut ceva probleme. Mi-au facut un update acum 2,3 saptamani si vad ca merge mai bine. Dupa cum zicea si colegul Fyl, sa mai scada temperaturile si vedem :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Bolero, schimband de pe volan statiile radio, acesta nu tine cont de posturile din lista de favorite, ceea ce e destul de enervant in trafic, mai ales daca esti obisnuit sa "lucrezi" volanul. Voi i-ati dat de capat la treaba asta, e ceva setare de bifat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor a deschis acest topic
  • kthor a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!