Jump to content

Sistemul multimedia de pe O3


Aditu
 Share

Postare recomandată

Sau adaptor type C la jack, care e posibil sa fi venit cu telefonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema. Mi-am schimbat telefonul si nu imi mai functioneaza mirrorlink-ul cu noul model de telefon. Pot face singur un update de frimware (daca stiti va rog sa imi lasati un link de download) sau trebuie sa merg in service Skoda?

 

Daca fac singur acest update de frimware, pot pierde pachetele deja platite la achizitia masinii?

 

Merci anticipat

 

LE:

Intre timp am aflat ce trebuia facut daca folosesti Iphone. Mentionez ca de foarte mult timp foloseam un Samsung cu Android Auto si nu mai eram la curent cu nimic de la Apple, asa ca; daca mai intampina careva aceasta problema, conectarea unui Iphone (CarPlay) la MiB1 si nu functioneaza (mesaj eroare ca nu poate sa citeasca USB) trebuie sa activati "Hey Siri" iar dupa, telefonul se va coecta la masina fara probleme cu toate aplicatiile disponibile pentru masina.

Am ajuns sa caut pe site-ul skoda un update de frimware pentru MiB1 dupa seria VAN. Singurul rezultat pentru update erau logo-uurile pentru radio, ceea ce nu ma intereseaza :) Am cautat si compatibilitatile cu telefoanele mobile si lista se oprea la Iphone 10 pentru modelul de MiB1_2015. Chiar ma gandeam cum o sa schimb masina ca nu se conecteaza telefonul 😁
 

Sper sa va ajute informatia pentru ca eu nu am gasit nicaieri rezolvarea problemei. Spun doar... (service skoda)
Zi buna sa aveti!

Modificat de MeToo111
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MeToo111 am avut si eu discutia asta cu baietii de la Skoda... nimeni nu stie nimic.

Deci... incepand cu Android 9-10 (in functie de producator) suportul pentru mirrorlink a fost scos. Iti ramane doar Android auto care, la fel, in functie de versiunea de android poate sa fie aplicatie standalone sau direct inclus in asistent.

La Apple e mai simplu, siri trebuie activata. La MIB2.5 iti da mesaj sa o activezi din setari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua!Acest display cu codul:5e0 919 605 h este mib 1 sau 2,pentru ce unitate este?bolero......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul 5E0 919 605 H este pentru MIBII si BOLERO

 

VAG 5E0 919 605 H (Skoda) - display unit and control panel with touchscreen

 

Gasesti informatii aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intrebare: schimbat iphonul rcent si vad ca am pierdut conexiunea cu Skoda Connect. Carplay merge ok, BT la fel, Amundsenul se conecteaza la personal hotspot insa da eroare la accesare servicii online: "nu e disponibila nicio conexiune de date". Am incercat si cu vechiul telefon, resetat intre timp, la fel. 

Am dat reset din infotainment la WLAN, rebagat telefonul, tot nimic. Daca dau reset din infotainment la setarile pentru Skoda connect (servicii online) ce se poate intampla? stric ceva si mai mult?

 

Infotainmentul are SW 0480 (facut update acum cateva luni bune, a functionat ireprosabil cu tel vechi)

 

LE. Skoda connect - aplicatia din tel merge ok, primeste date etc. 

 

LE 2: am dat un reset si la Skoda connect. Am reusit apoi sa reactivez masina, insa in continuare merge doar Care connect. Adica o vad in aplicatie/pe site si probabil merg detaliile de consum/km etc. Dar nu merg serviciile online, nu gaseste conexiune la internet.

Modificat de SwatKat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata,

 

Detin o Skoda Octavia 3 din Dec2017 cu sistem audio Canton si cu toate ca am in meniu functia de mirrorlink imi zice ca trebuie sa merg la reprezentanta sa achizitionez licenta. Se poate activa aceasta functie fara reprezentanta sau sa ma pregatesc de cheltuiala :)?

PS> las mai jos si o poza cu ce apare in system la coduri. 

Daca mai este necesara vreo informatie din partea mea va rog sa-mi spuneti si revin ASAP.

 

Multumesc

Versiune soft sistem Audio.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate si fara reprezentanta, android auto, carplay, etc... putem activa. Detalii legate de costuri, prin mesaj privat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/13/2022 at 8:23 AM, eldyablos said:

Buna dimineata,

 

Detin o Skoda Octavia 3 din Dec2017 cu sistem audio Canton si cu toate ca am in meniu functia de mirrorlink imi zice ca trebuie sa merg la reprezentanta sa achizitionez licenta. Se poate activa aceasta functie fara reprezentanta sau sa ma pregatesc de cheltuiala :)?

PS> las mai jos si o poza cu ce apare in system la coduri. 

Daca mai este necesara vreo informatie din partea mea va rog sa-mi spuneti si revin ASAP.

 

Multumesc

Versiune soft sistem Audio.jpeg

La reprezentanta e 1000 ron activarea, poti incerca sa negociezi dar iti vor spune ca ei nu au adaos la factura, atat cer Cehii.etc

Pe OLX daca o sa cauti activari sanse sa dai peste cativa ironici ce iti vor cere 1200 ron :)), ma rog, nu e prost cine cere....

 

Esti din B, sunt colegii pe forum din zona ce te pot ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua, 

Am o Octavia 3 cu 

part number: 3V0 035 020

Hardware: H33.

se resetează continuu ecranul. Nu am acces la CAR, PHONE, NAV etc. Dacă apăs pe oricare din ele, doar apare ca se încarcă, după  care se resetează. Se resetează destul de repede, 10-20 secunde.

Ce soluții îmi sugerați? 
 

 

2A7AFE55-8F66-4077-8583-B455C961EE0E.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum ca a venit frigul s-a rezolvat de la sine problema...

ce putea sa o cauzeze? ce as putea face sa nu se intample?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie verificata daca nu face/ai un scurt pe undeva,etc. sau verificarea ambelor componente individual.

Cred ca partea de hardware e "3V0 035 020" - torpedo iar ecranul e cod gen 5E0 919 605 D.

 

La RNS-uri, cele cu DVD (modele mai vechi) aveau radiator+ventilator care mai ceda si se incalzeau, tu teoretic ai acolo doar display, nu are ce sa se incinga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
paraschiv014

Salut. O intrebare pentru cei ce au sistemul audio original montat pe masina, voi cum aveti reglat inaltele/mediile si joasele pentru un sunet cat mai ok. Am tot incercat mai multe reglaje, dar nu sunt multumit. O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai mib 2 sau mib 1?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Am o Skoda Octavia 3 din 2014 cu sistem Bolero 1. Cu ce as putea face retrofit ca sa pot avea wireless Android Auto pe ea? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mib 2 si adaptor wireless Android Auto,  bagat in mufa usb instalata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna,
La unitatea media din poza, se poate monta o camera de marsarier aftermarket? Am gasit ceva interesant pe AliExpress si la un pret OK, dar nu stiu daca este compatibil. Avei idee de model de unitate este (MIB 1/2)?

251348489_581935392887024_6693741434672699655_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este mib std2.

 

Da, suporta camera. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

1. evita aliexpress cu mizeriile de acolo - daca tot pui camera pune highline, daca nu ai bani de highline pune lowline - dar OEM

2. unitatea ta exste mib 2 std - insa poate fi convertita la unitate de tip C (ca idee)

3. daca pui camera highline - fa update la gateway la 5q0907530AM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutari tuturor! Aveti Idee daca se poate adauga limba Romana in meniu daca aceasta momentan nu exista? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna ziua!

Detin o Octavia 3 2015 cu Swing fara bluetooth. Am inteles ca ii pot monta un modul de bluetooth cu 12 pini. Imi puteti va rog sa imi recomandati un astfel de produs? Se mai poate face vreun upgrade la acest model de unitate?

Multumesc!

 

1995201986_Octavia3_2015_Swingradio.thumb.jpeg.ca906a4f024bf163c43fb72aa98bc543.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand sa faci un update....sa inlocuiesti unitatea. 

Modulele de care vb tu, sunt niste chinezarii de slaba calitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!