Jump to content

Sistemul multimedia de pe O3


Aditu
 Share

Postare recomandată

@gopolici daca ai timp ne putem vedea intr-o seara oricind si incercam si la mine si la tine, cu diverse cabluri si telefoane, in 5 minute ne lamurim, detalii pe PM.

Citeste si aici

https://forums.oneplus.com/threads/android-auto-not-working.942920/

Incearca dupa conectarea telefonului la USB sa comuti modul de comunicare pe MIDI.

Inca o data, workaround dat de fabricantul telefonului, masina nu are nicio problema.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum o oră, vdragos a scris:

@gopolici daca ai timp ne putem vedea intr-o seara oricind si incercam si la mine si la tine, cu diverse cabluri si telefoane, in 5 minute ne lamurim, detalii pe PM.

Citeste si aici

https://forums.oneplus.com/threads/android-auto-not-working.942920/

Incearca dupa conectarea telefonului la USB sa comuti modul de comunicare pe MIDI.

Inca o data, workaround dat de fabricantul telefonului, masina nu are nicio problema.

 

Multumesc pentru invitatie,cred ca ma las pagubas.

Prea multa energie consumata pentru o conectare !

PS: Am incercat si cu un S8, nimic, aceleasi mesaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inlocuieste cablul cu un Samsung original. Si renunta te rog la citarea postului anterior, se sanctioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

As renunta la citare dar nu stiu cum !

Toate operatiunile sunt facute cu accesorii originale in perfecta stare de functionare si da,cablul folosit pentru S8 este cel original.

Si in masina in mers folosim strict numai cablurile originale fiecare pentru dispozitivul lui.

Singura piesa neoriginala este adaptorul incarcator de bricheta

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e simplu, nu mai apesi butonul "Quote" :)

Daca vrei sa te adresezi cuiva anume poti sa faci un @ si apoi incepi sa scrii numele celui caruia vrei sa i te adresezi, il selectezi din lista care o sa-ti apara pe masura ce completezi numele si o sa obtii asa ceva @gopolici si respectivul o sa primeasca si o notificare.

Cat despre conectare incearca si cu telefonul tau pe alta masina si cu alt telefon, care garantat functioneaza pe alta masina, pe masina ta pentru a putea identifica de unde anume este problema. Daca este de la telefoanele cu care ai incercat sau daca este de la masina, caz in care poti cere verificarea ei sub garantie.

Deranjul merita, crede-ma!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu sistemul de navigatie Amundsen. De vreo 3 saptamani aproape in fiecare dimineata zici ca e posedat. Apasa singur pe touch, eroare nu imi da pe tester, asta a fost primul lucru pe care l-am verificat. Dupa cautari pe internet, am inteles ca "asa fac toate", sunt multi care au intampinat probleme de genul asta fara nici o rezolvare. Multi au inlocuit ori unitatea ori display-ul dar fara nici o imbunatatire.

Exista vreo rezolvare sau astept zile mai calduroase ?  ( frigul ar fi una din cauzele mai sus mentionate de majoritatea celor care au problema similara)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Face asa de la frig, da, si daca mai ai garantie se poate inlocui sub garantie. Daca nu mai ai... asteapta sa vina primavara :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, licenta pentru SmartLink este pe masina sau pe telefon? Am preluat un leasing la Skoda Yeti, fostul utilizator a folosit Smartlink, mie imi cere sa contactez dealerul. Nu cred ca se pune problema de vreo compatibilitate cu telefonul, acesta fiind un Google Pixel.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se activeaza o singura data. Nu cred ca fostul proprietar a folosit ce\cum trebyie sau, daca a folosit, fa o vizita la reprezentanta si vezi ce s-a intamplat si de ce nu mai este activa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil confunda conexiunea BT cu Smartlink, o voi activa dupa sarbatori :)) Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu in ultimul rind, noi aici discutam de multimedia pe Octavia 3, nu-i asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am achizitionat o Octavia 3 Greenline, 2014, am sistemul multimedia Columbus, si am urmatoarea problema: are perioade(in cea mai mare parte) cand dau volumul la maxim, insa sunetul este undeva sub jumatate, chiar daca bara de volum este plina(la maxim) si perioade cand dau volumul la maxim, si se aude de nu se poate sta in masina, am inteles ca ar fi o problema comuna din cauza mib-ului, ma puteti ajuta cu un sfat cum sa rezolv problema? O pot repara pe a mea, sau este necesar sa iau un mib 2?(care nu stiu daca are aceasta problema), as prefera sa gasesc o solutie, ca deja ma scoate din minti. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

Sunt de vreo saptamana sunt posesorul unei skoda octavia 3 si am urmatoarea problema:

De vreo 3 zile incerc sa conectez diferite telefoane la mufa USB e display-ului dar acestea nu sunt recunoscute. Afisajul cred ca este amundsen-bolero cu navigatie. Telefoanele sunt compatibile mirrorlink. (Samsung galaxy A70, A5, huawei P10 lite)

Am facut toate setarile pe telefon descrise in acest forum, am incercat vreo 4 cabluri diferite dar cand conectez telefonul la usb , doar il incarca, nu il recunoaste ca si dispozitiv conectat.

Functia smartlink e activata pe masina , deoarece pot intra sa modific setari in ea si sa schimb intre mirrorlink si android auto. Problema e ca atunci cand ii dau selectare dispozitiv nu imi apare telefonul si imi arata mesajul din imagine.

Oare ce ar putea fi ca deja ma dispera chestia asta. 

Multumesc

Screenshot_20191230-202912_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am instalat aplicatia si tot nu merge. Acelasi mesaj imi da pe display si telefonul doar se incarca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce descrii tu, sistemul multimedia nu are nicio problema, deci aici suntem offtopic cu discutia asta. Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema rezolvata. Am reusit conectarea cu un cablu de huawei la tel samsung. Ciudat cum tel huawei nu il pot conecta cu cablul lui original dar cablul merge la samsung.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

din experienta iti spun ca Android Auto merge cu orice cablu USB.. inclusiv cu cea mai ieftina chinezarie.

si bineinteles, OBLIGATORIU cablul USB trebuie sa fie de date.. nu doar de incarcare. Mai exista si astfel de cabluri, care nu au decat cele 2 fire de alimentare, nu au si pe cele de date. 

Intotdeauna problema este la telefon. Prima conectare este cea mai grea... pe urma merge din prima. 

Asta se datoreaza faptului ca Google nu include AA in toate versiunile de Android si nu e disponibil in toate tarile. ... Si ce instalam de pe APK mirror, dureaza pana se configureaza cu toate restrictiile din telefon. 

oricum, Google inca nu lasa decat Maps si Waze (marcile proprii) ca sistem de navigatie... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut.pe octavia mea am un radio swing fara functia telefon,daca pun un alt swing cu telefon model 2019 va merge sau va trebui sa fac remove protection?va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. La inlocuire ai nevoie de component protection removal. Se poate face si la reprezentanta operatiunea

Modificat de sabinx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut ! De vreo 5 luni de zile sunt și eu proprietarul unei Octavia 3 an 2014 . Din câte am tot văzut am Mib1 pe mașina , un sistem Columbus cel cu ecran mare , bineînțeles ca nu am pictograma smartlink . Ce trebuie sa înlocuiesc pentru a avea smartlink pe mașina implicit android auto (chiar dacă am iOS cel mai mult ma interesează sa am waze ) . 
Trebuie sa înlocuiesc unitatea din bord cât și cea din torpedou ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Trebuie înlocuit display-ul si unitatea din torpedou si mufa usb pentru smartlink. Component protection removal si imperecheat cu masina ta. Poți opta pentru Columbus mib 2 sau mib 2.5 care este mai scump. 

Modificat de bogdan_vw_11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc frumos pentru răspuns , acum am înțeles ce am de căutat . Inițial credeam ca trebuie doar unitatea din torpedou , monitorul credeam ca doar preia funcțiile . O sa caut sa văd . Am mai văzut la cineva , un mib 8914i , o unitate aftermarket , ați auzit ceva de ea? E destul de scumpa , undeva la 1800 de lei , ideea ar fi sa se ridice la nivelul uneia OEM , ca de chinezării nu am timp sa experimentez . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!