Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 3


Makron
 Share

Postare recomandată

Mea culpa, am citit prost (de pe telefon) și-am înțeles și mai prost :D , făcând referire la vechile generații de FSI/TSI.

Este absolut corectă informația ta, noua generație de 1.8/2.0 TSI (familia de motoare EA888) beneficiază de 2 rânduri de injectoare: unele de joasă presiune de carburant în poarta supapelor, altele de înaltă presiune direct în camera de ardere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat ca si Seat Fr are ca optional suspensia adaptiva, astia la Skoda nu prea au de gand sa ne ofere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca decizia asta apartine celor de la Skoda. Cred ca e ceva dictat de mai sus din grup.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lista completa de optionale e disponibila doar pt. VW.

La SEAT se poate opta pt. suspensie adaptiva, insa nu se poate opta pt. keyless (in schimb Skoda are in lista optiunea respectiva).

Le-au impartit in asa fel incat sa nu poti configura Skoda sau SEAT cu aceleasi optionale ca un VW.

Deh, nationalisti :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-i vorba de nationalism! 

 

Ci daca ai avea toate optionalele de pe VW pe o Skoda, si ti s-a pus pata pe suspensie adaptiva si vrei 1.4 cu ACT, si vrei keyless...ai lua skoda sau seat, ca scutesti vreo 3-4mii...asa, te duci la VW, trebuie sa-si pastreze si ei cireasa de pe tort... mai vrei nu stiu ce nebunii...mai urci o treapta la Audi...

 

Au avut grija sa-si imparta bine clientii si sa nu-si taie creanga de sub picioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum la Seat pare ca au cam pus-o degeaba... adica reglajul este de la sport la foarte sport, din cate scria intr-un drive-test. Pai daca este adaptiva, sa poti selecta comfort, nu sa te zgaltaie...ca la Yeti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Glumeam cand am folosit termenul de "nationalisti" (de aia am pus si o fatza care ranjeste dupa). Chestia asta cu "impartirea" optionalelor e veche (adica s-a folosit si pe PQ35, nu doar pe MQB). Insa asta e alta discutie (presupun).

Drive test-ele facute de "mega"jurnalisti auto sunt extrem de subiective. (Doar modelul Cupra are setari specifice pt. suspensia adaptiva - doar in cazul modelului respectiv poti afirma ca treci de la sport la "mega" sport).

Nu te lua dupa ce citesti si ce vezi pe youtube. Mergi la drive test si verifica personal felul in care se modifica caracteristicile suspensiei adaptive la SEAT.

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va povesteam mai sus faptul ca ornamentele cromate de la gemuletele mici din spate au inceput sa se decoloreze. Astazi m-am dus la Avia sa vedem despre ce e vorba si daca intra pe garantie. Oamenii mi-au confirmat faptul cu acel mic ornament este din plastic pe cand cele de la geamurile mari sunt din aluminiu. Mi-au bagat-o pe aia cu spalatoriile auto si ca nu le pot schimba. Mai mult...nu se schimba doar ornamentul...ci vine cu geam cu tot. In parcare mai erau 2 octavii de la Avia (masini de servici) cu ornamente cromate la geamuri...erau facute praf acele ornamente...se facusera albe...foarte inestetic. Nu am de gand sa las treaba asa...o sa scriu direct la skoda...mi se pare inacceptabil sa pui un plastic ce se decoloreaza si sa mai ceri 100 eur pe el. Acum regret ca am dat banii pe acest optional....nu il recomand nimanui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu care regretam ca nu le-am pus. Am intrebat la Service ulterior si am primit un pret prea mare ca sa merite efortul !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie oare careva de ce au scos din configurator parcarea automata? Vad ca nici senzori ptr fata nu mai sunt... ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ornamentele se decoloreaza la tot grupul vag iremediabil. Exact pentru ca sunt plastice. De fapt pentru ca sunt plastice si pentru ca spalati cu spuma activa prea alcalina :(.

Daca aveti posibilitatea spalati masina cu sampon si cu spuma activa cu ph nu mai mare de 13. Si masina clatita bine dupa

Tocmai din cauza celor enumerate mai sus nu se vor schimba in veci pe garantie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ciprian

Se pare ca au ceva probleme cu distribuitorul de senzori. Cel putin asa mi-au zis cei de la reprezentata.

Modificat de smario
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cuplajul Haldex de pe 4x4 la mers obisnuit face ceva transfer de cuplu spre puntea spate sau e 100%-0% fata-spate? 'protuberanta' centrala de la picioarele celor din spate e mai pronuntata decit la 4x2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ornamentele se decoloreaza la tot grupul vag iremediabil. Exact pentru ca sunt plastice. De fapt pentru ca sunt plastice si pentru ca spalati cu spuma activa prea alcalina :(.

Daca aveti posibilitatea spalati masina cu sampon si cu spuma activa cu ph nu mai mare de 13. Si masina clatita bine dupa

Tocmai din cauza celor enumerate mai sus nu se vor schimba in veci pe garantie

:)..eu nu stiu ce Ph are sapunul de maini si tu imi zici sa ii intreb pe cei de la spalatorie ce ph folosesc ei?...iti dai seama ca nu au habar. Oricum...treaba e de cacao rau....cum naiba sa puna pe masina asemenea chinezarii? Eu nu o sa-i las asa...pt chestia asta ii dau in judecata daca nu mi le schimba mai ales ca e si optional pe care am dat bani...pana la urma am 4 ani garantie si il consider defect de fabricatie...maine poimaine o sa-mi zica ca de fapt a plouat prea mult anul asta si a fost ploaie acida. E clar ca e defect de fabricatie din moment ce am vazut azi ca la alte 2 masini arata muult mai rau ca ale mele...si in mod cert nu mergem la aceleasi spalatorii.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa vezi cand dai 80 mii pe un tuareg si face la fel ca la tine.....e de vis :)

Daca aveau castig de cauza toti clientii pe tema asta erau in faliment pana acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca exista masina perfecta care sa reziste 20-25 ani fara sa aibă vreo problema.. Si rolls royce daca ai iti face figuri la anumite chestii.. Masinile astea sofisticate si super computerizate suferă de probleme si sunt foarte silențioase..

Va amintiți vechile telefoane Nokia alb-negru cu snake pe ele.. Si daca dadeati de zid cu ele tot mergeau impecabil, insa acum noile telefoane dupa 1 an de zile deja fac figuri multe.. Cam asa este si cu o masina.. Cu cât este mai complicata cu atat apar mai multe probleme din tot felul de cauze..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ridicat masina de la PBN ieri, si am avut placuta surpriza sa vad ca noul Swing de 5'' cu touch screen are interfata lui Bolero. Din ce am inteles, in afara de dimensiunea mai mica a dispaly-ului si a lipsei CD Player-ului, mai sunt cateva functii in minus, dar cele de baza sunt similare cu cele de pe Bolero. Sunt foarte placut surprins de cum arata si de functiile pe care le pot accesa usor, ca pe Bolero.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acele ornamente de plastic sunt defapt acoperite cu un strat de aluminiu (aluminiu anodizat). Acel aluminiu este defapt atacat de puternicele soluții bazice și corodat.

Celelalte elemente care sunt cromate defapt sunt acoperite cu o folie cromată, alea rezistă mai bine. Nu înțeleg de ce totuși nu le acoperă pe toate cu folie cromată.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Stie cineva ce presupune actiunea de service "94H3 CRT 01"?

 

Am ridicat ieri masina din service PBN si m-am trezit cu maneta stergatoarelor schimbata cu o maneta pentru masina care are stergator spate, ceva ce eu nu am, si nici macar nu mergea, nu era conectata, iar consilierul de service mi-a zis ca n-are cum sa fie schimbata ca aia e maneta originala...

 

In fine, povestea cu serviceul nu intra in topicul acesta. 

 

Si am si eu o mica rugaminte pentru cine are liftback fara stergator spate, imi puteti da si mie o fotografie a manetei de la stergator, va rog?

Modificat de mobert
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fara stergator spate si nu, nu poti sa dai de ea in fata cum sunt cele pentru stergator spate. Ai avut probleme cu maneta sau de ce au schimbat-o ??? Du-te peste ei inapoi si fa reclamatie. E aiurea faza !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ionut_slatina, da-mi si mie, te rog, o poza cu maneta ta, sa-i demonstrez dobitocului ca exista maneta de stergator fara functie pentru stergator spate.

 

Reclamatia este dactilografiata si asteapta sa fie trimisa. Mai astept cateva informatii si poze apoi o trimit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai sa cobor la masina .

Modificat de ionut_slatina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe baza seriei de sasiu se observa clar codul de produs de la maneta din fabrica a masinii. Tot cu seria afli daca e cu sau fara stergator pe spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ar trebui sa ai pe maneta desenata o sageata si spre fata .

post-21020-14063718082791_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ionut_slatina: Merci mult de tot pentru poza, asa arata si maneta mea inainte sa duc masina in service... acum arata ca in poza atasata.

 

@colin: stiu ca pe baza seriei de sasiu se afla codul pieselor dar cum pot afla eu asta?

post-129084-0-96316000-1406373596_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee a deschis acest topic
  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!