Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 3


Makron
 Share

Postare recomandată

Are cineva idee cum as putea afla codul culorii tapitariei bej (textil) la octavia 3 ? As vrea sa imi comand niste huse pe aceiasi culoare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum m-am aplecat putin in portbagaj si am vazut gaurile astea in mocheta din spate post-133304-14043261611102_thumb.jpg

Este chiar langa carligele pentru plase si in stanga si in dreapta. De ce este asa? La voi tot la fel este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

son1k, la tapiterie nu e ca la vopsea.

 

20a2m3m.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian, sunt gauri de ventilatie, unele masini le au sub luneta, altele sub ultimul rand de geamuri spate (la break).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin gaurile respective trebuie sa treaca aerul pe care-l comprimam cand inchidem portbagajul dar dupa cum bine ai vazut nu functioneaza chiar cum trebuie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare tehnica: Cine imi poate pune o poza din ETKA cu pedala de ambreiaj si modalitatea de desfacere/gresare a ei. Scartaie ca draq si pana ajung eu la reprezentanta ma ia cu nervii asa ca o sa ii aplic singurel un strat de vaselina. Daca ei au fost zgarciti in gresare (ca si la oglinzi) eu ii dau din abundenta !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as dori sa cumpar jante de tabla pt iarna si dealerul mi-a recomandat sa iau pe 15. voi ce spuneti? afecteaza manevrabilitatea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti merge si pe cele de 15, o sa fie ok.

Avantaje vizibile ar fi pretul de achizitie mai mic al jantelor si anvelopelor.

Teoria zice ca anvelopa de iarna sa fie mai ingusta, ca sa inainteze prin zapada mai usor, insa mai mult de 5 zile pe an cu zapada pe sosea nu prea intalnesti la oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ma insel, dar parca am citit aici pe forum cum ca ar fi problema cu etrierii la jantele pe 15. Su inca o chestie, eu nu am in carte scrisa marimea asta (15)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, trebuie oricum sa pui dimensiuni omologate pt masina ta, daca se pot pune 15 nu stiu.

Cipdinu, tu ai 1.4 si e posibil sa fie diferente de discuri frana fata de 1.2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tocmai m-am uitat in cartea mașinii si scrie doar 16 si 17 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu intotdeauna ce scrie in carte e si cel mai indicat. eu am set de iarna pe 15 cu jante de tabla. se pupa perfect. nici o problema. ATENTIE! doar pt motorizarea 1.2 tsi merge. la restul, discurile de frana sunt mai mari si nu incape.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi o problema cu etrierii daca nu respecti dimensiunile recomandate.  Eu am luat jante aliaj pe 15 exact in dimensiunile recomandate (5/112, ET 43) si sunt foarte ok. Parca cineva pusese si cu ET 47 si au mers. 

 

Incearca sa mai cauti si in alte parti. Dealerii nu au tot timpul cea mai buna oferta la roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de ce a zis florino2, depinde si de designul jantelor (la cele de aliaj) si se aplica si la alte marimi. La mine, unele jante de 17" cu acelasi ET intra, iar altele nu in functie de cum e forma spitelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok.multumesc tuturor pentru sfaturi. cred ca o sa merg pe jantele de 15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am alimentat astazi si am deschis busonul la rezervor s-a auzit ca si cum ai deschide o sticla de coca cola...ca si cum ar fi fost presiune in rezervor si a iesit cand l-am desfacut. E normal asa ceva? Nu trebuia sa aibe un sistem de evacuare a vaporilor? E prima masina la care mi se intampla...

Modificat de barqqsanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine s a auzit acel fasait, din cate stiu canistra de carbon are rolul de a prelua vaporii nicidecum nu se elibereaza in atmosfera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asta am patit si eu cand am s-a aprins becul rosu si am mers sa alimentez. Un fasss maricel :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci...e de bine sau de rau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prezent si la leon. Nici nu m.am gandit ca ar fi anormal. Parca scria ceva in manual despre asta, dar nu imi mai amintesc exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am patit niciodata pana acum sau chiar n-am fost eu atent... dar m-as mira. Cat de goale/pline erau rezervoarele cand ati patit asta? Eu sunt mereu pe rosu cand fac plinul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am observat asta la toate masinile care le am avut sau alimentat.. In alta ordine de idei, nu mai merge memoria la scaunul de la sofer. Apas pe butoane nimic, in meniu nu ma mai lasa sa bifez memorarea pozitiei in functie de cheie, deci ceva s a busit pe acolo..la ~15k km.

Ce i drept am folosit memoriile des, in ultima vreme, dimineata merge sotia cu masina, eu seara, si cam o data pe zi cel putin ne foloseam de memorii. Brusc nu mai merge, bine macar ca reglajul inca functioneaza. Cand o duc la revizie , sper sa rezolve si mizeria asta..

Modificat de bogdann81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima data mai aveam cam 15l...a doua oara cam 40l...si la fel a facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei era nivelul sub jumate' si fasul era insotit de miros de benzina. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand rezervorul este mai mult gol, tocmai atunci sunt indeplinite conditiile de aparitie a evaporarii benzinei din rezervor si creării unei presiuni mici. Trebuie sa scrie si in manual, inca de la Golf 3 scria...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee a deschis acest topic
  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!